Home Baza wiedzy Wady i zalety wentylacji hybrydowej

Wady i zalety wentylacji hybrydowej


opublikowane 19 lis 2018

4 minuty

Dwa najpopularniejsze rozwiązania w kwestii wentylacji domowej to wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Istnieje jednak rozwiązanie, które w założeniu ma łączyć cechy obu technologii. Jakie są wady i zalety wentylacji hybrydowej?

Kilka słów o wentylacji

Odpowiednia wentylacja jest w domu istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę głównie ze względu na właściwości zdrowotne, ale także z uwagi na przepisy prawa, które ściśle regulują konieczność doprowadzenia świeżego powietrza do budynków mieszkalnych. Ma to szczególne znaczenie w dobie szczelnych, energooszczędnych okien, które charakteryzują się niską przepuszczalnością powietrza. Im lepsze okna, tym mniej powietrza wpuszczamy do naszych domów. Niewietrzone pomieszczenia to z kolei dobre warunki dla rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów czy grzyba. Właśnie dlatego należy wybrać i zainstalować odpowiednią wentylację w naszym domu. Tylko którą?  

Parowanie szyb

Wentylacja grawitacyjna

Jest to rodzaj wentylacji, która nie zużywa energii elektrycznej. Główną zasadą działania jest tutaj konwekcja. Cieplejsze powietrze (wewnątrz) ma niewielką gęstość w porównaniu z powietrzem znajdującym się na zewnątrz, dlatego „ucieka” do góry przez komin. „Zużyte” powietrze dzięki ciągowi opuszcza mieszkanie lub dom, jednak trzeba jeszcze znaleźć sposób, by świeże powietrze dostało się do wewnątrz. W tym celu konieczne jest zamontowanie kratek wentylacyjnych lub nawiewników. Można zainstalować je w oknach lub ścianach, w zależności od potrzeb. Choć brzmi to, póki co, bardzo dobrze, wentylacja grawitacyjna ma swoje wady – przede wszystkim duże straty ciepła zimą (nie tak dotkliwe, jak przy otwieraniu okien, ale wciąż mocno odczuwalne) oraz problemy z działaniem w ciepłe dni. Nie uzyskamy ciągu, jeśli powietrze w mieszkaniu będzie miało temperaturę niższą niż na zewnątrz (na przykład latem) – powietrze zatem przestanie uchodzić z domu.  

Wentylacja mechaniczna

Odpowiedzią na problemy związane z użytkowaniem wentylacji grawitacyjnej było stworzenie jej mechanicznego odpowiednika. Zamiast oczekiwać bezradnie na odpowiednie warunki dla wentylacji, możemy po prostu uruchomić wentylatory, które wywołają ruch powietrza. Tu mamy do wyboru dwie różne opcje: wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Różnica polega na funkcjonalności: zadaniem tej pierwszej jest pozbycie się starego, zanieczyszczonego powietrza, podczas gdy świeże dostaje się do wnętrza tradycyjną drogą: oknami lub nawiewnikami. Druga z kolei dba także o odpowiedni nawiew. Wentylacja mechaniczna składa się z kilku wentylatorów, każdy w innym pomieszczeniu. Wyposażone w czujniki (np. wilgotności powietrza) urządzenia uruchamiają się wtedy, gdy to konieczne. Można także zaopatrzyć się w programator, który włączy wentylację w wybranym przez nas momencie. Problemem wentylacji mechanicznej są jednak zwiększone koszty (zwłaszcza przy instalacji nawiewno-wywiewnej – za ten rodzaj wentylacji zapłacimy nawet 20 000 zł!). Pamiętać należy także o kosztach eksploatacji – całość oparta jest na zużyciu energii elektrycznej.  

Wentylacja hybrydowa

Producenci systemów wentylacyjnych postanowili wreszcie stworzyć coś, co połączy w sobie zalety jednego i drugiego rozwiązania. W ten sposób powstała wentylacja hybrydowa. Jej głównym założeniem było ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz pełna kontrola przepływu powietrza. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych nasad kominowych wyposażonych w silniki o niewielkiej mocy. Wentylacja hybrydowa pracuje ciszej od mechanicznej, zaś w razie awarii nadal może funkcjonować (latem). Jest także łatwiejsza w konserwacji niż standardowa wentylacja grawitacyjna. Wspomniane wcześniej nasady kominowe wymuszają obrót wiatraków bez względu na warunki atmosferyczne: siłę wiatru czy jego kierunek. Silniki pracują, gdy dzień jest bezwietrzny, zaś jeśli wiatr jest wystarczający, wówczas silnik przechodzi w tryb czuwania, minimalizując pobór energii.  

Wady i zalety wentylacji hybrydowej

Ewentualnych problemów, jakie może sprawić wentylacja hybrydowa, nie należy lekceważyć. I tak montaż tego rodzaju systemu należy do skomplikowanych czynności. Nie należy powierzać go firmom bez doświadczenia, błędy na etapie instalacji mogą bowiem w znaczący sposób utrudnić korzystanie z wentylacji. Poza tym jej działanie jest jednak w pewnym stopniu uzależnione od energii elektrycznej. Jest o tyle lepiej w stosunku do wentylacji mechanicznej, że przy niskich temperaturach na zewnątrz, wentylacja hybrydowa zadziała bez zarzutu. Niestety latem jeśli zabraknie prądu, będziemy mieli te same problemy, co z wentylacją grawitacyjną. Powiedzmy sobie jednak szczerze: braki w dostawach prądu zdarzają się rzadko i zazwyczaj na krótko. Kolejnym problemem są duże straty ciepła – w tym przypadku o wiele lepsza będzie wentylacja mechaniczna, hybrydowa bowiem zadziała podobnie do grawitacyjnej. Podobnie jest z nieprzyjemnymi zapachami czy pyłkami – latem dostaną się do wnętrza naszego domu bez przeszkód, ponieważ nie możemy zastosować filtrów, jak w przypadku w pełni elektrycznej wentylacji.

Podsumowanie

W skrócie można powiedzieć, że wentylacja hybrydowa to interesujący kompromis pomiędzy naturalną a mechaniczną. Ma swoje wady, jednak drugie tyle zalet. Do tych drugich z pewnością należy zoptymalizowane zużycie energii. Czy warto stawiać na wentylację hybrydową? Tak, jeśli chcemy zainstalować ją w budynku z dużymi zyskami ciepła (zminimalizujemy wówczas straty, lecz dotyczy to zazwyczaj budynków przemysłowych) lub jeżeli chcemy zmodernizować wentylację w naszym domu bez konieczności ingerencji w kanały wentylacyjne.  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów