Wiosenne porządki – co sprawdzić w domu po zimie

Coraz dłuższe dni pobudzają Cię do działania? Wykorzystaj tę energię, aby przygotować dom na wiosnę. Skontroluj stan okien, drzwi tarasowych, drzwi wejściowych, rolet zewnętrznych i bramy garażowej. Podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki wokół domu. Sprawdź, jakich zadań lepiej nie odkładać na później.
Jak przygotować dom na wiosnę? Umyj i sprawdź okna oraz drzwi tarasowe
Po sezonie grzewczym i okresie niesprzyjającej pogody okna i drzwi tarasowe zazwyczaj wymagają solidnego umycia. Osadzają się na nich zabrudzenia ze smogu, pyłki brzóz i leszczyn, osady z deszczu i śniegu, a także kurz. Jak czyścić okna na wiosnę? Jak umyć okna tarasowe? Pamiętaj nie tylko o szybach, ale też ościeżnicach i ramach. W przypadku drzwi tarasowych i okien z PVC najlepiej w tym celu zastosować delikatne detergenty (np. płyn do mycia naczyń). Odradzamy szorowanie popularnymi mleczkami czyszczącymi czy stosowanie preparatów żrących (np. na bazie chloru czy kwasów). Dlaczego? Na tworzywie sztucznym pod ich wpływem mogą powstawać mikrouszkodzenia. Chociaż niewidoczne są tzw. gołym okiem, mogą przez nie wnikać drobinki brudu, zmieniając trwale wygląd ram i ościeżnic. Kiedy myć okna na wiosnę, a kiedy nie powinno się tego robić? Miesiąc nie ma znaczenia. Należy jednak wybrać dzień, w którym przewidywane są dodatnie temperatury podczas mycia okien i bezpośrednio po zakończeniu.

Konserwacja okien po zimie obejmuje nie tylko ich umycie. Ważne jest, aby wykonać też sprawdzenie i regulację okien i drzwi tarasowych na wiosnę. Narażenie na różnice temperatur między światem zewnętrznym a wnętrzami oraz na różnorodne warunki atmosferyczne prowadzi do zużywania się m.in. uszczelek czy rozregulowania okuć. Warto je najpierw odkurzyć z drobin piasku, suchych roślin czy innych zabrudzeń. Następnie umyć środkami o neutralnym pH i zakonserwować, np. smarem do uszczelek i wazeliną techniczną. Uszkodzone elementy, np. pęknięte, sparciałe, zniekształcone najlepiej wymienić. Mogą one przeszkadzać w użytkowaniu i prowadzić do nieszczelności. Ważnym krokiem w ramach wiosennego serwisowania okien i drzwi tarasowych, zwłaszcza o dużych skrzydłach, jest też ich regulacja. Pozwala ona na uzyskanie optymalnej szczelności i bezproblemowego działania, a także zapobiega wypaczaniu się ram.

Jak zadbać o okna po zimie
Kontrola domu po zimie – przyjrzyj się roletom i bramie garażowej
Podobnie jak okna, tak i rolety zewnętrzne oraz brama garażowa narażone są zimą na kontakt z zabrudzeniami z powietrza, pyłkami, deszczem i śniegiem. W przypadku bramy także z solą i piaskiem z podjazdu czy drogi. Z nastaniem wiosny konieczne jest ich solidne wyczyszczenie. Poprawi to nie tylko ich wygląd, ale też zapewni prawidłowe działanie mechanizmów. Jak myć rolety zewnętrzne i bramę garażową? Kiedy najlepiej to zrobić? Zalecamy czyszczenie przy dodatniej temperaturze, gdy minie ryzyko przymrozków w ciągu dnia. Jak czyścić rolety i bramę garażową krok po kroku?
- Odłącz od sieci elektryczne rolety i bramę – jeśli mechanizm jest napędzany przez silniki elektryczne, przed zwilżeniem rolety lub bramy trzeba upewnić się, że nie istnieje ryzyko porażenia.
- Usuń luźne zabrudzenia – wykorzystaj miękką szczotkę, odkurzacz z końcówką szczotkową lub suchą ściereczkę.
- Polej pancerz czystą wodą – większość zabrudzeń usuniesz, polewając pancerz rolet lub bramy wodą (może być z węża ogrodowego, albo myjki ciśnieniowej – na najniższej mocy, aby nie doszło do odwarstwienia się farby).
- Umyj pancerz i usuń z niego wilgoć – używaj delikatnie zwilżonej w roztworze wody z płynem do naczyń (mleczka mogą prowadzić do odbarwienia i porysowania pancerza), najlepiej sprawdzi się ścierka z mikrofibry, ponieważ nie zostawia na powierzchni włókien.
- Przeprowadź konserwację – wyczyść linki i paski z pajęczyn i innych zabrudzeń, sprawdź stan prowadnic, szczotek w prowadnicach i skrzynki pancerza, a następnie nasmaruj prowadnice specjalnym środkiem. Zniszczone uszczelki wymień, a prawidłowe nasmaruj wazeliną techniczną.

Wiosenne porządki wokół domu – skontroluj drzwi
Jesienią i zimą stanowią barierę między przytulnymi i ciepłymi wnętrzami a ponurym oraz mroźnym światem zewnętrznym. Wiosną i latem nie tylko zapewniają prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne to także gwarancja chłodu podczas upałów i suchych wnętrz w czasie ulew. Aby spełniały wszystkie swoje role bez zarzutu, warto je regularnie czyścić i konserwować.
Jak wyczyścić drzwi wejściowe? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, z jakiego materiału wykonane są Twoje drzwi do domu. Przeważnie są to modele aluminiowe, drewniane lub drzwi zewnętrze z PVC. Krokiem drugim jest zapoznanie się z wytycznymi producenta co do czyszczenia drzwi zewnętrznych. W każdym przypadku unikaj środków czyszczących o niedelikatnym składzie, np. z acetonem, rozpuszczalnikiem, silnym alkoholem czy chlorem. Jeśli masz drzwi aluminiowe lub stalowe, potem postępuj według poniższych wskazówek:
- Odkurz ościeżnicę i okolice progu drzwi – usuń luźne zabrudzenia za pomocą odkurzacza, miotły lub zmiotki o miękkim włosiu.
- Umyj drzwi i ościeżnicę – wykorzystaj w tym celu delikatnie zwilżoną ściereczkę i roztwór wody z odpowiednio dobranym środkiem czyszczącym (np. płynem do mycia naczyń w przypadku drzwi aluminiowych czy stalowych).
- Wytrzyj skrzydło do sucha – wybierz ściereczkę, która nie zostawia na wycieranej powierzchni włókien, np. z mikrofibry.
- Usuń kurz z zawiasów – wytrzyj je ściereczką, usuwając pajęczyny, piasek i innego rodzaju brud. Pozwoli to na prawidłowe ich działanie.
- Sprawdź stan zawiasów, okuć, klamki i zamka – zazwyczaj drzwi wejściowe nie wymagają regulacji, ale koniecznie obejrzyj ich elementy, aby wymienić te, które uległy zużyciu lub zniszczeniu. Możesz nasmarować też uszczelki i zawiasy.

Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields