Home Baza wiedzy Wiosenne porządki – co sprawdzić w domu po zimie

Wiosenne porządki – co sprawdzić w domu po zimie


opublikowane 16 mar 2023

4 minuty

Coraz dłuższe dni pobudzają Cię do działania? Wykorzystaj tę energię, aby przygotować dom na wiosnę. Skontroluj stan okien, drzwi tarasowych, drzwi wejściowych, rolet zewnętrznych i bramy garażowej. Podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki wokół domu. Sprawdź, jakich zadań lepiej nie odkładać na później.

Jak przygotować dom na wiosnę? Umyj i sprawdź okna oraz drzwi tarasowe

Po sezonie grzewczym i okresie niesprzyjającej pogody okna i drzwi tarasowe zazwyczaj wymagają solidnego umycia. Osadzają się na nich zabrudzenia ze smogu, pyłki brzóz i leszczyn, osady z deszczu i śniegu, a także kurz. Jak czyścić okna na wiosnę? Jak umyć okna tarasowe? Pamiętaj nie tylko o szybach, ale też ościeżnicach i ramach. W przypadku drzwi tarasowych i okien z PVC najlepiej w tym celu zastosować delikatne detergenty (np. płyn do mycia naczyń). Odradzamy szorowanie popularnymi mleczkami czyszczącymi czy stosowanie preparatów żrących (np. na bazie chloru czy kwasów). Dlaczego? Na tworzywie sztucznym pod ich wpływem mogą powstawać mikrouszkodzenia. Chociaż niewidoczne są tzw. gołym okiem, mogą przez nie wnikać drobinki brudu, zmieniając trwale wygląd ram i ościeżnic. Kiedy myć okna na wiosnę, a kiedy nie powinno się tego robić? Miesiąc nie ma znaczenia. Należy jednak wybrać dzień, w którym przewidywane są dodatnie temperatury podczas mycia okien i bezpośrednio po zakończeniu.

Konserwacja okien po zimie obejmuje nie tylko ich umycie. Ważne jest, aby wykonać też sprawdzenie i regulację okien i drzwi tarasowych na wiosnę. Narażenie na różnice temperatur między światem zewnętrznym a wnętrzami oraz na różnorodne warunki atmosferyczne prowadzi do zużywania się m.in. uszczelek czy rozregulowania okuć. Warto je najpierw odkurzyć z drobin piasku, suchych roślin czy innych zabrudzeń. Następnie umyć środkami o neutralnym pH i zakonserwować, np. smarem do uszczelek i wazeliną techniczną. Uszkodzone elementy, np. pęknięte, sparciałe, zniekształcone najlepiej wymienić. Mogą one przeszkadzać w użytkowaniu i prowadzić do nieszczelności. Ważnym krokiem w ramach wiosennego serwisowania okien i drzwi tarasowych, zwłaszcza o dużych skrzydłach, jest też ich regulacja. Pozwala ona na uzyskanie optymalnej szczelności i bezproblemowego działania, a także zapobiega wypaczaniu się ram.

Jak umyć okna przed zimą
Zobacz też:

Jak zadbać o okna po zimie

Kontrola domu po zimie – przyjrzyj się roletom i bramie garażowej

Podobnie jak okna, tak i rolety zewnętrzne oraz brama garażowa narażone są zimą na kontakt z zabrudzeniami z powietrza, pyłkami, deszczem i śniegiem. W przypadku bramy także z solą i piaskiem z podjazdu czy drogi. Z nastaniem wiosny konieczne jest ich solidne wyczyszczenie. Poprawi to nie tylko ich wygląd, ale też zapewni prawidłowe działanie mechanizmów. Jak myć rolety zewnętrzne i bramę garażową? Kiedy najlepiej to zrobić? Zalecamy czyszczenie przy dodatniej temperaturze, gdy minie ryzyko przymrozków w ciągu dnia. Jak czyścić rolety i bramę garażową krok po kroku?

 • Odłącz od sieci elektryczne rolety i bramę – jeśli mechanizm jest napędzany przez silniki elektryczne, przed zwilżeniem rolety lub bramy trzeba upewnić się, że nie istnieje ryzyko porażenia.
 • Usuń luźne zabrudzenia – wykorzystaj miękką szczotkę, odkurzacz z końcówką szczotkową lub suchą ściereczkę.
 • Polej pancerz czystą wodą – większość zabrudzeń usuniesz, polewając pancerz rolet lub bramy wodą (może być z węża ogrodowego, albo myjki ciśnieniowej – na najniższej mocy, aby nie doszło do odwarstwienia się farby).
 • Umyj pancerz i usuń z niego wilgoć – używaj delikatnie zwilżonej w roztworze wody z płynem do naczyń (mleczka mogą prowadzić do odbarwienia i porysowania pancerza), najlepiej sprawdzi się ścierka z mikrofibry, ponieważ nie zostawia na powierzchni włókien.
 • Przeprowadź konserwację – wyczyść linki i paski z pajęczyn i innych zabrudzeń, sprawdź stan prowadnic, szczotek w prowadnicach i skrzynki pancerza, a następnie nasmaruj prowadnice specjalnym środkiem. Zniszczone uszczelki wymień, a prawidłowe nasmaruj wazeliną techniczną.

Jak umyć bramę garażową po zimie

Wiosenne porządki wokół domu – skontroluj drzwi

Jesienią i zimą stanowią barierę między przytulnymi i ciepłymi wnętrzami a ponurym oraz mroźnym światem zewnętrznym. Wiosną i latem nie tylko zapewniają prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne to także gwarancja chłodu podczas upałów i suchych wnętrz w czasie ulew. Aby spełniały wszystkie swoje role bez zarzutu, warto je regularnie czyścić i konserwować.

Jak wyczyścić drzwi wejściowe? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, z jakiego materiału wykonane są Twoje drzwi do domu. Przeważnie są to modele aluminiowe, drewniane lub drzwi zewnętrze z PVC. Krokiem drugim jest zapoznanie się z wytycznymi producenta co do czyszczenia drzwi zewnętrznych. W każdym przypadku unikaj środków czyszczących o niedelikatnym składzie, np. z acetonem, rozpuszczalnikiem, silnym alkoholem czy chlorem. Jeśli masz drzwi aluminiowe lub stalowe, potem postępuj według poniższych wskazówek:

 • Odkurz ościeżnicę i okolice progu drzwi – usuń luźne zabrudzenia za pomocą odkurzacza, miotły lub zmiotki o miękkim włosiu.
 • Umyj drzwi i ościeżnicę – wykorzystaj w tym celu delikatnie zwilżoną ściereczkę i roztwór wody z odpowiednio dobranym środkiem czyszczącym (np. płynem do mycia naczyń w przypadku drzwi aluminiowych czy stalowych).
 • Wytrzyj skrzydło do sucha – wybierz ściereczkę, która nie zostawia na wycieranej powierzchni włókien, np. z mikrofibry.
 • Usuń kurz z zawiasów – wytrzyj je ściereczką, usuwając pajęczyny, piasek i innego rodzaju brud. Pozwoli to na prawidłowe ich działanie.
 • Sprawdź stan zawiasów, okuć, klamki i zamka – zazwyczaj drzwi wejściowe nie wymagają regulacji, ale koniecznie obejrzyj ich elementy, aby wymienić te, które uległy zużyciu lub zniszczeniu. Możesz nasmarować też uszczelki i zawiasy.

Drzwi PVC OKNOPLAST
Zobacz też:

Czyszczenie i konserwacja drzwi wejściowych

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów