Home Baza wiedzy Wnętrza z duszą – jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Wnętrza z duszą – jak urządzić mieszkanie w kamienicy?


opublikowane 03 mar 2023

4 minuty

Wysokie sufity, sztukaterie, drewniane parkiety, dekoracyjne drzwi wewnętrzne, a nieraz piece kaflowe… Mieszkania w starych kamienicach kryją prawdziwe wnętrzarskie skarby. Jak zachować urok takiego miejsca, ale jednocześnie sprawić, że nie będzie wyglądało jak muzeum? Niezbędne są szacunek do zabytkowej tkanki lokalu, ale też odwaga w aranżacji. Sprawdź, jak stworzyć stylowe, ale tchnące nowoczesnością mieszkanie w kamienicy.

Duże okna w zabytkowej kamienicy

Aranżacja mieszkania w kamienicy – charakterystyczne elementy

Kamienice, chociaż mogą pochodzić z różnych epok, mają kilka cech wspólnych. W Polsce spotkać można najczęściej oferty na sprzedaż mieszkań w kamienicach XIX-wiecznych, modernistycznych lub powojennych. Zewnętrznie różnią się one między sobą, np. dekoracyjnością elewacji czy kolorystyką. Wewnątrz zazwyczaj mają jednak wiele cech wspólnych. Są to m.in.

 • wysokość stropów,
 • wąskie i wysokie okna skrzynkowe,
 • dwuskrzydłowe drzwi wejściowe i wewnętrzne,
 • drewniane parkiety lub deski,
 • sztukaterie na sufitach i ścianach,
 • pokoje przechodnie w tzw. amfiladzie,
 • małe pomieszczenia (służbówki).

Aranżacja mieszkania w kamienicy może być trudniejsza i bardziej czasochłonna niż lokalu w nowym budownictwie. Na przeszkodzie mogą stanąć, np. konieczność konsultowania zmian z konserwatorem zabytków, wymiany przestarzałych instalacji na nowe, uwspółcześnienia układu pomieszczeń, wymiana nieszczelnych okien.

Warto jednak zainwestować czas i pieniądze. Dlaczego? Mieszkania w kamienicy są przestronniejsze, jaśniejsze i większe niż standardowe lokale w nowych blokach. Zdecydowanie łatwiej uzyskać w nich, m.in. dzięki oryginalnym sztukateriom, parkietom czy drzwiom, także efekt klimatycznych wnętrz z duszą. Wystarczy wybrać odpowiedni styl wnętrzarski.

Zobacz też:

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków

Mieszkanie w kamienicy – jaki styl wnętrz wybrać?

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wbrew pozorom masz naprawdę spory wybór stylów, które będą pasować do takich przestrzeni. Ważne jest, aby wprowadzone współczesne elementy wystroju nie kłóciły się z klasycznymi kamienicznymi rozwiązaniami. Jaki styl wybrać do mieszkania w kamienicy? Najczęściej projektanci sięgają po aranżacje typowe dla poniższych stylów wnętrzarskich.

Modern classic – niezwykle modne połączenie klasyki z nowoczesnością, które odznacza się wykorzystaniem neutralnym, bazowych kolorów na ścianach, sufitach i podłogach. Typowe dla tego stylu są sztukaterie, stiuki, a także parkiety układane w jodełkę, ale też minimalistyczne i współczesne meble wykonane z naturalnych surowców. Chociaż jest podobny do stylu glamour, ma zdecydowanie łagodniejszy charakter, a jego elegancja nie łączy się z przepychem.

Vintage – mieszkanie w kamienicy to idealne tło dla wnętrz w stylu vintage, który pełnymi garściami czerpie z przeszłości. Stawia się w nim na pojedyncze zabytkowe meble o doskonałym wzornictwie. Idealnie wyglądają one na tle współcześnie urządzonych pomieszczeń i nowoczesnych elementów wyposażenia.

Chociaż przeważnie projektanci sięgają w stylu vintage po modele mebli z lat 50.-70. XX wieku, odpowiednie będzie też wyposażenie starsze, np. modernistyczne czy z końca XIX wieku.  

Wnętrza w tylu retro
Zobacz też:

Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage

Soft scandi – mieszkania w kamienicy z duszą czy klimatem kojarzą się nieodłącznie ze stylem skandynawskim. W końcu to mieszkańcy Kopenhagi, Sztokholmu czy Oslo jako pierwsi na świecie zaczęli zabytkowe wnętrza mieszkań w kamienicach wykańczać i urządzać minimalistycznie i nowocześnie. Cechą stylu soft scandi czy też new nordic są np. niezasłonięte okna, a przez to jasne wnętrza w jasnych barwach. Dominują naturalne materiały mebli i dekoracji, a także ocieplające przestrzeń tekstylia, np. koce czy narzuty.

okna aluminiowe Aluhaus 75 Oknoplast
Zobacz też:

New Nordic, najgorętszy trend wnętrzarski ze Skandynawii

Modern glamour – w mieszkaniu w kamienicy można też wnętrza zaaranżować w nowej odsłonie stylu glamour. Od klasycznej wersji różni się m.in. wykorzystaniem innych kolorów – zamiast mocnych barw kamieni szlachetnych, dominują neutralne beże, ciepłe biele, jasne brązy. Mniej jest też błysku kryształów, a więcej mebli o doskonałym wykończeniu i prostej linii. Doskonale pasują do niego sztukaterie sufitowe i ścienne, a także boazerie angielskie.

Zobacz też:

Styl glamour na nowo

Jak obniżyć wysoki sufit w mieszkaniu w kamienicy?

Mieszkania w kamieniach mają zazwyczaj bardzo wysokie stropy. Dotyczy to głównie budynków z przełomu XIX i XX wieku. Sufit mieści się w nich na wysokości nawet 3-4 metrów od posadzki! Takie wnętrze jest bardzo przestronne, ale też… onieśmielające i nieprzytulne. Warto taką przestrzeń „ograć” kilkoma trikami wnętrzarskimi. Na gładkim suficie można zamontować sztukaterie lub zastosować ciemniejszy kolor niż na ścianach. Dzięki temu optycznie obniży się sufit, a wnętrze stanie się nieco bardziej przystępne.

Wysoki sufit rodzi też inny problem – ogrzanie mieszkania o tak dużej kubaturze jest bardzo kosztowne. Sposobem na niższe rachunki może być np. wymiana okien w kamienicy na szczelniejsze, ale równie stylowe (np. okna ze szprosami). Wielu inwestorów, remontując lokal tego typu, decyduje się także na obniżenie sufitu w całym lokalu lub tylko jego części. Wtedy powierzchnia do ogrzania zmniejsza się i spadają koszty właściciela mieszkania. Jak obniżyć sufit w kamienicy? Najczęściej stosuje się w tym celu montaż m.in.

 • podwieszanego sufitu – rozwiązanie to nie jest jednak wskazane w mieszkaniach o dobrze zachowanych, zabytkowych sufitach ze sztukateriami;
 • podłogi podniesionej – legary nowej posadzki przytwierdzane są do ścian kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów nad oryginalną posadzką, dzięki czemu można ukryć mocno zniszczone podłogi oraz elementy instalacji rozprowadzanych inaczej niż przed remontem;
 • antresoli – swobodne poruszanie się zapewnia już przestrzeń od antresoli do sufitu o wysokości 2 metrów, ale niektórzy decydują się na tworzenie antresoli sypialnej przy wysokości 1,2-1,5 metra.

Planujesz wymianę okien? Sprawdź, co możesz zyskać z programem Czyste Powietrze 2023

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów