Home Baza wiedzy Wnętrza z duszą – jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Wnętrza z duszą – jak urządzić mieszkanie w kamienicy?


Redakcja OKNOPLAST

03.03.2023

4 minuty

Wysokie sufity, sztukaterie, drewniane parkiety, dekoracyjne drzwi wewnętrzne, a nieraz piece kaflowe… Mieszkania w starych kamienicach kryją prawdziwe wnętrzarskie skarby. Jak zachować urok takiego miejsca, ale jednocześnie sprawić, że nie będzie wyglądało jak muzeum? Niezbędne są szacunek do zabytkowej tkanki lokalu, ale też odwaga w aranżacji. Sprawdź, jak stworzyć stylowe, ale tchnące nowoczesnością mieszkanie w kamienicy.

Duże okna w zabytkowej kamienicy

Aranżacja mieszkania w kamienicy – charakterystyczne elementy

Kamienice, chociaż mogą pochodzić z różnych epok, mają kilka cech wspólnych. W Polsce spotkać można najczęściej oferty na sprzedaż mieszkań w kamienicach XIX-wiecznych, modernistycznych lub powojennych. Zewnętrznie różnią się one między sobą, np. dekoracyjnością elewacji czy kolorystyką. Wewnątrz zazwyczaj mają jednak wiele cech wspólnych. Są to m.in.

  • wysokość stropów,
  • wąskie i wysokie okna skrzynkowe,
  • dwuskrzydłowe drzwi wejściowe i wewnętrzne,
  • drewniane parkiety lub deski,
  • sztukaterie na sufitach i ścianach,
  • pokoje przechodnie w tzw. amfiladzie,
  • małe pomieszczenia (służbówki).

Aranżacja mieszkania w kamienicy może być trudniejsza i bardziej czasochłonna niż lokalu w nowym budownictwie. Na przeszkodzie mogą stanąć, np. konieczność konsultowania zmian z konserwatorem zabytków, wymiany przestarzałych instalacji na nowe, uwspółcześnienia układu pomieszczeń, wymiana nieszczelnych okien.

Warto jednak zainwestować czas i pieniądze. Dlaczego? Mieszkania w kamienicy są przestronniejsze, jaśniejsze i większe niż standardowe lokale w nowych blokach. Zdecydowanie łatwiej uzyskać w nich, m.in. dzięki oryginalnym sztukateriom, parkietom czy drzwiom, także efekt klimatycznych wnętrz z duszą. Wystarczy wybrać odpowiedni styl wnętrzarski.

Zobacz też:

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków

Mieszkanie w kamienicy – jaki styl wnętrz wybrać?

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wbrew pozorom masz naprawdę spory wybór stylów, które będą pasować do takich przestrzeni. Ważne jest, aby wprowadzone współczesne elementy wystroju nie kłóciły się z klasycznymi kamienicznymi rozwiązaniami. Jaki styl wybrać do mieszkania w kamienicy? Najczęściej projektanci sięgają po aranżacje typowe dla poniższych stylów wnętrzarskich.

Modern classic – niezwykle modne połączenie klasyki z nowoczesnością, które odznacza się wykorzystaniem neutralnym, bazowych kolorów na ścianach, sufitach i podłogach. Typowe dla tego stylu są sztukaterie, stiuki, a także parkiety układane w jodełkę, ale też minimalistyczne i współczesne meble wykonane z naturalnych surowców. Chociaż jest podobny do stylu glamour, ma zdecydowanie łagodniejszy charakter, a jego elegancja nie łączy się z przepychem.

Vintage – mieszkanie w kamienicy to idealne tło dla wnętrz w stylu vintage, który pełnymi garściami czerpie z przeszłości. Stawia się w nim na pojedyncze zabytkowe meble o doskonałym wzornictwie. Idealnie wyglądają one na tle współcześnie urządzonych pomieszczeń i nowoczesnych elementów wyposażenia.

Chociaż przeważnie projektanci sięgają w stylu vintage po modele mebli z lat 50.-70. XX wieku, odpowiednie będzie też wyposażenie starsze, np. modernistyczne czy z końca XIX wieku.  

Wnętrza w tylu retro
Zobacz też:

Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage

Soft scandi – mieszkania w kamienicy z duszą czy klimatem kojarzą się nieodłącznie ze stylem skandynawskim. W końcu to mieszkańcy Kopenhagi, Sztokholmu czy Oslo jako pierwsi na świecie zaczęli zabytkowe wnętrza mieszkań w kamienicach wykańczać i urządzać minimalistycznie i nowocześnie. Cechą stylu soft scandi czy też new nordic są np. niezasłonięte okna, a przez to jasne wnętrza w jasnych barwach. Dominują naturalne materiały mebli i dekoracji, a także ocieplające przestrzeń tekstylia, np. koce czy narzuty.

okna aluminiowe Aluhaus 75 Oknoplast
Zobacz też:

New Nordic, najgorętszy trend wnętrzarski ze Skandynawii

Modern glamour – w mieszkaniu w kamienicy można też wnętrza zaaranżować w nowej odsłonie stylu glamour. Od klasycznej wersji różni się m.in. wykorzystaniem innych kolorów – zamiast mocnych barw kamieni szlachetnych, dominują neutralne beże, ciepłe biele, jasne brązy. Mniej jest też błysku kryształów, a więcej mebli o doskonałym wykończeniu i prostej linii. Doskonale pasują do niego sztukaterie sufitowe i ścienne, a także boazerie angielskie.

Zobacz też:

Styl glamour na nowo

Jak obniżyć wysoki sufit w mieszkaniu w kamienicy?

Mieszkania w kamieniach mają zazwyczaj bardzo wysokie stropy. Dotyczy to głównie budynków z przełomu XIX i XX wieku. Sufit mieści się w nich na wysokości nawet 3-4 metrów od posadzki! Takie wnętrze jest bardzo przestronne, ale też… onieśmielające i nieprzytulne. Warto taką przestrzeń „ograć” kilkoma trikami wnętrzarskimi. Na gładkim suficie można zamontować sztukaterie lub zastosować ciemniejszy kolor niż na ścianach. Dzięki temu optycznie obniży się sufit, a wnętrze stanie się nieco bardziej przystępne.

Wysoki sufit rodzi też inny problem – ogrzanie mieszkania o tak dużej kubaturze jest bardzo kosztowne. Sposobem na niższe rachunki może być np. wymiana okien w kamienicy na szczelniejsze, ale równie stylowe (np. okna ze szprosami). Wielu inwestorów, remontując lokal tego typu, decyduje się także na obniżenie sufitu w całym lokalu lub tylko jego części. Wtedy powierzchnia do ogrzania zmniejsza się i spadają koszty właściciela mieszkania. Jak obniżyć sufit w kamienicy? Najczęściej stosuje się w tym celu montaż m.in.

  • podwieszanego sufitu – rozwiązanie to nie jest jednak wskazane w mieszkaniach o dobrze zachowanych, zabytkowych sufitach ze sztukateriami;
  • podłogi podniesionej – legary nowej posadzki przytwierdzane są do ścian kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów nad oryginalną posadzką, dzięki czemu można ukryć mocno zniszczone podłogi oraz elementy instalacji rozprowadzanych inaczej niż przed remontem;
  • antresoli – swobodne poruszanie się zapewnia już przestrzeń od antresoli do sufitu o wysokości 2 metrów, ale niektórzy decydują się na tworzenie antresoli sypialnej przy wysokości 1,2-1,5 metra.

Planujesz wymianę okien? Sprawdź, co możesz zyskać z programem Czyste Powietrze 2023

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów