Home Baza wiedzy Współczynnik przenikania ciepła okien: co to jest i jak ważne jest to naprawdę?

Współczynnik przenikania ciepła okien: co to jest i jak ważne jest to naprawdę?


opublikowane 11 kwi 2023

4 minuty

Termoizolacja to najpopularniejszy trend w nowoczesnym budownictwie. Niezależnie od tego, czy spojrzymy na domy wolnostojące lub apartamenty w blokach mieszkalnych – każdy z nas chce cieszyć się niskimi rachunkami w okresie grzewczym i chłodnym wnętrzem w lecie. W przypadku stolarki okiennej skuteczność izolacji określa współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Dowiedz się czym tak na prawdę jest współczynnik przenikania ciepła, co wpływa na jego wartość i czym różni się od pozostałych wartości podawanych w specyfikacji technicznej.

Zrozumieć specyfikację techniczną okien

Czy wiesz, że przez nieszczelne okna o niskich parametrach izolacji termicznej może uciekać nawet do 40% ciepła zgromadzonego wewnątrz domu? Oczywiście takiego zjawiska chcemy uniknąć, dlatego przed wyborem odpowiedniego systemu dla naszego domu lub mieszkania należy dokładnie zbadać specyfikację techniczną interesującego nas modelu. Izolację termiczna okien wyraża współczynnik przenikania ciepła U. Posiada on kilka składowych.

Istnieją trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła:

 • Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby (od ang. glass – szyba);
 • Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej (od ang. frame – rama);
 • Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna;
 • Psi – współczynnik przenikania ciepła ramki montowanej wokół szyb
 • g – współczynnik okreslający ilość promieniowania słonecznego przenikającego do wnętrza domu przez szybę

Jednostką przyjętą dla współczynnika przenikania ciepła jest W/m²K. Dzięki tej jednostce możemy obliczyć, ile ciepła przeniknie przez 1m² okna, gdy różnica temperatury po obu jego stronach będzie wynosić 1 kelwin. Oznacza to, że w praktyce im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepiej dla nas.

Poszukując odpowiedniego modelu, zwracajmy uwagę na parametr Uw. Czasami w broszurach marketingowych producenci wskazują współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) z natury jego wartość jest niższa, jednak nie oddaje to właściwej izolacji całego okna. Dlatego kupujmy świadomie i zawsze sprawdzajmy wartość Uw!

Testowanie drzwi balkonowych Winergetic w laboratorium OKNOPLASTWspółczynnik przenikania ciepła okien Uw – jak się go oblicza?

Dokładną wartość współczynnika Uw oblicza się mnożąc powierzchnię ramy (Uf) okna, następnie mnożymy przez powierzchnię szklenia (współczynnik Ug), aby na końcu pomnożyć całość przez długość ramki dystansowej znajdującej się wewnątrz pakietu szybowego (współczynnik Ψ). Chociaż w teorii wyliczenie wydaje się skomplikowane, pozwala zaobserwować pewien schemat. Im poszczególne elementy okna będą mieć niższą wartość (Uf, Ug), tym niższy będzie współczynnik Uw.

Podsumowując, na wartość parametru Uw ma wpływ:

 • wielkość okna
 • zastosowany system profili okiennych
 • zastosowany pakiet szybowy
 • współczynnik ramki międzyszybowej

Należy się jednak zastanowić jakie atrybuty ramy okiennej oraz pakietu szybowego mają wpływ na niski współczynnik przenikania ciepła. Zacznijmy od współczynnika Uf. To jak rama okna skutecznie izoluje temperaturę, ma wpływ ilość komór wewnątrz, zastosowanie dodatkowego materiału izolacyjnego oraz grubość samego profilu. Dobrym wyznacznikiem jakości będzie profil o parametrze Uf zbliżonym do 1,0 W/(m²K) lub niższym.

Produkcja pakietów szybowych OKNOPLAST


Następnym kluczowym elementem mającym wpływ na obliczanie Uw jest sama szyba, której jakość izolacji określamy parametrem Ug. Pakiet szybowy stanowi największy procent powierzchni okna. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego systemu okiennego dla naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak skonstruowany pakiet szybowy. W domach energooszczędnych stosuje się pakiety trzyszybowe, które tworzą dwie komory. Komory następnie wypełnia się gazem szlachetnym – argonem, kryptonem lub ksenonem. Środkowa tafla szkła w oknach Oknoplast powlekana jest specjalną powłoką niskoemisyjną, która zwiększa izolację cieplną w pomieszczeniach.

Dzięki ścisłej kontroli nad procesem produkcji szkła i zastosowaniem zaawansowanych skanerów możemy wyeliminować nawet najdrobniejsze wady lub zanieczyszczenia szkła.

Tak zaprojektowany pakiet szybowy będzie wyróżniał się wyjątkowo niskim współczynnikiem Ug. Przykładem może być pakiet możliwy do zastosowania w oknach Winergetic Premium. Dla okna referencyjnego z szybą 4TF/18/4/18/4TF i ramką Warmatec parametr Ug może plasować się na poziomie 0,5 W/(m2K). Jest to doskonała wartość, jeśli poszukujemy okien dla domu energooszczędnego.Współczynnik przenikania ciepła Uw w oknach energooszczędnych i pasywnych – sprawdzamy różnice

Dla okien stosowanych w domach energooszczędnych oraz pasywnych są inne wytyczne w kwestii jakości izolacji cieplnej. Każdy producent w Polsce jest zobligowany przetestować każdy ze swoich produktów, aby podać wartości współczynnika przenikania ciepła do świadomości klientów. Standardowo wartość ta obliczana jest dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm, co ułatwia porównywanie modeli.

Przepisy Unijne precyzyjnie określają, jaki współczynnik Uw jest wskazany dla okien energooszczędnych i pasywnych. Okna energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw o maksymalnej dopuszczalnej wartości 0,9  W/m2K. Dla okien pasywnych Uw musi być mniejsze lub równe 0,8 W/m2K idealną wartością, do jakiej powinniśmy dążyć w domach pasywnych, jest Uw=0,6 W/m2K.

Łazienka w oknem Winergetic OKNOPLAST antracyt

Okna OKNOPLAST z niskim parametrem Uw

W OKNOPLAST każdy inwestor znajdzie rozwiązanie dla swojej inwestycji. Niezależnie od tego, czy budujesz dom energooszczędny, czy pasywny, dopasujemy rozwiązanie adekwatne dla Twoich potrzeb. Jeśli chcesz poznać pełną gamę rozwiązań OKNOPLAST, zapraszamy do pobrania naszego katalogu produktów na rok 2022 – znajdziesz go tutaj.

Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom z bogatej oferty okien OKNOPLAST o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Na początek system PRISMATIC. Specjalna konstrukcja, w której profil obniżono o 10 mm pozwala zastosować większe tafle szkła. Jak już wiesz z powyższych fragmentów artykułu, większe szklenie ma korzystny wpływ na właściwości termiczne okna. Dodatkowo przestrzeń staje się znacznie jaśniejsza niż w standardowych oknach.

Przy zastosowaniu odpowiednio grubego pakietu szybowego oraz ciepłej ramki Warmatec, dla okna referencyjnego możemy osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,78 W/(m²K).Systemem stworzonym dla domów pasywnych jest WINERGETIC PREMIUM PASSIVE. Zaokrąglony zewnętrzny profil nadaje oknu unikatowego charakteru, który idealnie pasuje do klasycznych budynków. System okienny Winergetic Premium Passive jako jedyny na świecie został wyposażony w unikalną technologię SpaceBlock zaprojektowaną przez OKNOPLAST. Jakość izolacji została potwierdzona przez instytut IFT Rosenheim.

Dla okna referencyjnego wyposażonego w odpowiedni pakiet szybowy oraz ciepłą ramkę możemy osiągnąć Uw = 0,62 W/(m2K). Dzięki temu system doskonale spełni swoje zadanie w domach pasywnych.

Przekrój przez okno Winergetic Premium Passive OKNOPLASTZapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu oraz kontaktu z doświadczonym zespołem OKNOPLAST. Pomożemy Ci na wszystkich etapach realizacji projektu.

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów