Home Baza wiedzy Wszystko, co chcesz wiedzieć o wymianie okien

Wszystko, co chcesz wiedzieć o wymianie okien


Okno Prismatic

opublikowane 03 gru 2020

5 minut

Okna w budynku, w którym mieszkasz, są nieszczelne, nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej, a może – nagryzione zębem czasu – nie wyglądają już estetycznie? To dobry moment, aby wymienić okna na nowszy model. Jak przygotować się do wymiany okien? Czy wymiana okien wymaga pozwolenia? Jakich błędów należy unikać przy wymianie okien plastikowych? Co zrobić ze starymi oknami po wymianie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wymiany okien PVC.

Dlaczego warto wymienić okna?

Wymiana starych okien na nowsze modele przynosi wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienia się najczęściej zdecydowanie lepszą niż dotychczas ochronę przed utratą ciepła z wnętrza pomieszczenia. Lepsza termoizolacja przekłada się wprost na oszczędności przy ogrzewaniu budynku.

Odpowiednio dobrane nowe okna mogą także rozjaśnić ciemne pomieszczenie bez konieczności zmiany wielkości otworu okiennego. Wystarczy wybrać modele o nowoczesnym designie i cienkich ramach, np. OKNOPLAST Prismatic czy OKNOPLAST Pixel, dzięki którym do wnętrza trafia więcej światła słonecznego. Inne plusy wymiany okien na wysokiej jakości modele plastikowe to m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku oraz lepsza izolacja akustyczna.

Okno Prismatic Oknoplast


Kiedy należy wymienić okna?

Wiele osób zastanawia się, co ile lat wymienia się okna. Trudno określić cezurę czasową, ponieważ wiele zależy od rodzaju posiadanych okien i ich stanu technicznego. Zamiast czekać z kalendarzem w ręku na odpowiedni moment, lepiej przyjrzeć się swoim oknom, biorąc pod uwagę m.in. ich szczelność, wygląd czy działanie.

Wymiana jest koniecznością, gdy stare okna są nieszczelne. W pozycji zamkniętej przedostaje się przez nie do wnętrza zimne powietrze, a ciepłe ucieka na zewnątrz lub podczas deszczu woda dostaje się do wnętrza budynku.

O wymianie okien warto pomyśleć również wtedy, gdy ich działanie jest niewłaściwe, np. zacinają się lub wymagają użycia siły podczas otwierania i zamykania. Takie symptomy mogą świadczyć o wypaczeniu mechanizmów okna wynikającym z nieodpowiedniego montażu przed laty. Odpowiednim czasem na wymianę okien jest także moment, w którym wygląd obecnej stolarki przestaje nam odpowiadać (np. zżółknięte stare okna PVC) lub nie pasuje do nowej elewacji budynku.

Gdzie zgłosić wymianę okien i czy to konieczne?

Wymiana okien w budynku, zależnie od zakresu prowadzonych prac, może być uznana za przebudowę obiektu budowlanego lub remont istniejącego budynku. Zgodnie z zapisami prawa budowalnego w pierwszym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wymianę okien. W drugim wystarczy zgłoszenie dotyczące zakresu prowadzonych prac do starostwa powiatowego.

Kiedy starać się o pozwolenie na wymianę okien? Gdy decydujemy się na zmianę wielkości otworów na okna lub kształtu okien, a także zmianę położenia okien na ścianach budynku. Kiedy przy wymianie okien wystarczy zgłoszenie do starostwa lub spółdzielni mieszkaniowej? Gdy dokonujemy remontu, a więc wymiana okien wiąże się ze zmianą koloru lub podziału w porównaniu do starej stolarki. Zgłoszenie to konieczność również wtedy, gdy wykonujemy wymianę okien w budynku spółdzielczym lub wpisanym do rejestru zabytków. Wymiana okien bez pozwolenia zarządcy lub konserwatora zabytków może wiązać się z grzywną. Czy możliwa jest wymiana okien bez zgłoszenia i pozwolenia? Z sytuacją taką mamy miejsce, kiedy w budynku należącym do nas okna zmieniamy na nowe o tej samej wielkości, kolorze i podziale. Przez prawo taka wymiana traktowana jest jako bieżąca konserwacja budynku.


Wymiana okien – jak mierzyć?

Okna, które będą wymieniane na nowe, mierzymy w trzech miejscach. Stalową miarką mierzymy więc je w górnej, środkowej i dolnej części okna (szerokość) oraz z prawej i lewej strony oraz na środku (wysokość). Jeśli wymiary różnią się od siebie, bierzemy pod uwagę najmniejszą wartość. Przy wymianie okna na nowe musimy uwzględnić przestrzeń na częściowe zabudowanie zewnętrznej ramy okna. Zobacz jak to wygląda, w naszym filmie.


Jak długo trwa wymiana okien?

Jednym z podstawowych pytań osób, które myślą nad zmianą stolarki, jest – ile trwa wymiana okien. Czas wymiany okien uzależniony jest od skomplikowania całej operacji, np. najszybciej przeprowadza się wymianę okien bez zmiany wielkości otworów czy miejsca położenia okien na ścianie budynku. Kluczowa dla określenia tego, jak długo trwać będzie wymiana okien, jest także liczba okien, które zostaną wymienione. Odpowiednio liczna ekipa montażowa z wymianą okien powinna poradzić sobie średnio w czasie 1-2 dni roboczych.

Wymiana okien – na co zwrócić uwagę przy montażu?

Wymianę okien najlepiej zlecić fachowcom polecanym przez salon sprzedaży. Nie tylko zyskamy wtedy pewność, że znają oni wybrany przez nas model, trudnią się głównie montażem okien, ale także w razie reklamacji będzie zdecydowanie łatwiej dochodzić swoich praw. Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien? Najważniejsze, aby cały proces odbył się bez szkód dla wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego budynku. Wymiana okien bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa. Decydując się na nowe okna, warto także postawić na wymianę okien z ciepłym montażem, dzięki któremu budynek zyska jeszcze wyższy poziom izolacji termicznej.


Jak przygotować mieszkanie do wymiany okien?

Jeżeli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu remontu, warto odpowiednio przygotować się do wymiany okien. Przed wpuszczeniem ekipy monterskiej do domu, powinno się usunąć karnisz i wiszące na nim zasłony lub firany albo rolety i żaluzje okienne. Należy też odsunąć od okien wszystkie stojące tam zazwyczaj meble – zarówno te, które stoją „pod” oknem, np. stół czy kanapa, jak również te ustawione po obu stronach otworu okiennego. Warto od razu ustawić je w takiej części pomieszczenia, aby możliwe było swobodne chodzenie oraz prace przy montażu nowych okien. Meble, dywan, dekoracje i grzejnik pod oknem warto zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi i brudem budowlanym, np. folią malarską. Podłogę najlepiej pokryć kartonami, dzięki temu unikniemy ryzyka powstania zarysowań. Drzwi wewnętrzne do pomieszczenia, w którym aktualnie wykonywana jest wymiana okien, można – po uzgodnieniu z ekipą monterską – zakleić taśmą malarską i folią. Dzięki temu pył nie będzie przedostawał się do reszty mieszkania.


Co ze starymi oknami po wymianie?

Stara stolarka okienna po wymianie okien, podobnie jak drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, zgodnie z prawem uznawane są za odpady budowlano-rozbiórkowe. Nie można ich wyrzucić po prostu do kontenera pod blokiem czy wystawić przy śmietniku pod domem jednorodzinnym. Konieczne jest zutylizowanie ich bezpłatnie jako odpadów problematycznych w Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub w Gminnych Punktach Zbierania Odpadów Problemowych działających w każdej gminie w Polsce. Instytucje te zajmują się dalszą utylizacją okien.

Wymiana okien a PIT – czy wymianę okien można odliczyć od podatku?

Zastanawiasz się, czy można wymianę okien odliczyć od podatku? Możliwe jest to w ramach funkcjonującej od 1 stycznia 2019 roku ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczyć można 53 tys. zł wydane na nową stolarkę okienną i drzwiową, docieplenie ścian i dachu czy wymianę pieca. Konieczne jest jednak spełnienie wielu ustawowych warunków, m.in. powinno się być podatnikiem podatku dochodowego PIT oraz jednocześnie właścicielem lub współwłaścicielem wybudowanego już budynku jednorodzinnego, w którym dokonywana jest wymiana okien. Wydatki powinny być pokryte z własnych środków w okresie maksymalnie trzech lat od momentu wystawienia pierwszej faktury. Wydatki na nowe okna powinny być potwierdzone fakturami od firmy będącej podatnikiem VAT i jednocześnie niekorzystającej ze zwolnienia od tego podatku. Ulga termoizolacyjna nie obejmuje kosztu zakupu żaluzji zewnętrznych.

Jakie dopłaty i dofinansowania na wymianę okien można uzyskać?

W Polsce funkcjonują obecnie dopłaty do wymiany okien. Formą dofinansowania wymiany okien może być udział w rządowym programie „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez budownictwo jednorodzinne. Maksymalna kwota zwrotu inwestycji wynosi 53 tys. złotych, minimalny koszt to co najmniej 7 tys. zł. Inwestycje przekraczające 53 tys. mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci pożyczki (oprocentowanie zmienne WIBOR 3M + 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2% rocznie). Wysokość wsparcia dofinansowania/pożyczki zależna jest od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów