Home Baza wiedzy Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków


okna w kamienicy

opublikowane 02 paź 2018

2 minuty

Zabytkowe budowle rządzą się swoimi prawami, a konkretnie prawem konserwatora zabytków. Jak przygotować się do zainstalowania nowych okien w takiej nieruchomości? Czy wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków wymaga specjalnych dokumentów?

Remont jak każdy inny?

Wymianę okien oraz inne prace remontowe przeprowadzane w zabytkowych nieruchomościach obejmują te same przepisy. Każde tego typu działanie należy bezwzględnie zgłosić miejscowemu konserwatorowi zabytków. W większości przypadków chodzi o zachowanie tzw. ciągłości architektonicznej, czyli – prościej mówiąc – stylistyki budynku. Przykładowo w starej kamienicy z czerwonej cegły konserwator raczej nie wyrazi zgody na betonową nadbudówkę postawioną na żelaznych słupach.

Jakie elementy bierze się pod uwagę przy zachowaniu ciągłości architektonicznej?

 • Kolorystyka
 • Wystrój elewacji
 • Otwory okienne (wielkość, kształt itp.)
 • Elementy wykończenia
 • Zdobienia i ornamentacje

Innymi słowy: chcąc przeprowadzić remont w budynku wpisanym do ewidencji zabytków musimy postarać się, by nowa inwestycja nie stała w sprzeczności z obecną stylistyką budynku.

Niezbędna dokumentacja

Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzenie różnorakich prac remontowych w zabytkowej kamienicy wymaga przedstawienia stosownych dokumentów. Procedura jest opisana dokładnie w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.). Na potrzeby tego tekstu wyszczególnimy jednak kilka najważniejszych informacji. W zgłoszeniu remontowym powinniśmy umieścić informację o rodzaju, zakresie i technice wykonywania prac. Konieczne będzie także określenie terminu rozpoczęcia oraz przewidywanego zakończenia remontu. Oprócz zgłoszenia musimy przedłożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Kolejną rzeczą, bez której nie uzyskamy zgody na wymianę okien w zabytkowej nieruchomości, są pozwolenia i opinie wymagane przez inne instytucje oraz plan przeprowadzanej inwestycji. Pozostaje jeszcze kwestia wszelkiego rodzaju rysunków architektonicznych, zwłaszcza jeśli nowe okna nie są identyczne ze starymi. Pod uwagę bierze się wówczas kilka aspektów: przede wszystkim kształt, ale także kolorystykę oraz podział ram okiennych. Jeśli którykolwiek z tych elementów się różni, konieczne będzie przedstawienie projektu całej elewacji budynku.

Wszystko albo nic

W tym momencie warto wspomnieć o tym, że nie ma możliwości wymiany okien w jednym mieszkaniu w zabytkowej kamienicy. Projekt musi być całościowy i o ile nie stanowi to problemu, gdy właścicielem całego budynku jest jedna osoba, może przysporzyć pewnych trudności w przypadku, gdy każde mieszkanie należy do kogoś innego. Wówczas inwestycja musi zostać zaakceptowana przez wszystkich właścicieli oraz należy przygotować strategię remontową dla całego budynku.

Sprawa warta zachodu

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków to rzecz dość skomplikowana, ale warta włożonej w nią pracy. W starych kamienicach okna bywają nieszczelne, a po latach wystawienia na zmieniające się warunki atmosferyczne także ich zewnętrzna powłoka (zwłaszcza w przypadku okien drewnianych) może być mocno nadgryziona zębem czasu. Warto więc przebrnąć przez wszystkie etapy zdobywania niezbędnej dokumentacji – nowe okna z pewnością odwdzięczą się lepszą estetyką i obniżonymi rachunkami za ogrzewanie.  

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Okno Winergetic Premium Passive - Oknoplast
Winergetic Premium Passive

WINERGETIC PREMIUM PASSIVE to system zaprojektowany z myślą o rosnących potrzebach oszczędzania energii i nowych trendach w budownictwie. Konstrukcja okna z autorskim wzmocnieniem termicznym SpaceBlock efektywnie izoluje od chłodu i upału.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Okno Prolux - Oknoplast
Prolux

Okno PROLUX zostało zaprojektowane tak, aby doświetlić pomieszczenia. Dzięki obniżeniu profilu skrzydła do wnętrza wpada średnio o 22% więcej światła. System PROLUX z charakterystycznym, autorskim profilem z zaokrągloną listwą przyszybową to uniwersalna propozycja dla wielu typów i stylów zabudowy. Możliwość okleinowania profilu w technologii ColorFull sprawia, że okno PROLUX to estetyczny i praktyczny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów