okna w kamienicy
Architektura

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków

Oceń artykuł

Zabytkowe budowle rządzą się swoimi prawami, a konkretnie prawem konserwatora zabytków. Jak przygotować się do zainstalowania nowych okien w takiej nieruchomości? Czy wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków wymaga specjalnych dokumentów?

Remont jak każdy inny?

Wymianę okien oraz inne prace remontowe przeprowadzane w zabytkowych nieruchomościach obejmują te same przepisy. Każde tego typu działanie należy bezwzględnie zgłosić miejscowemu konserwatorowi zabytków. W większości przypadków chodzi o zachowanie tzw. ciągłości architektonicznej, czyli – prościej mówiąc – stylistyki budynku. Przykładowo w starej kamienicy z czerwonej cegły konserwator raczej nie wyrazi zgody na betonową nadbudówkę postawioną na żelaznych słupach.

Jakie elementy bierze się pod uwagę przy zachowaniu ciągłości architektonicznej?

  • Kolorystyka
  • Wystrój elewacji
  • Otwory okienne (wielkość, kształt itp.)
  • Elementy wykończenia
  • Zdobienia i ornamentacje

Innymi słowy: chcąc przeprowadzić remont w budynku wpisanym do ewidencji zabytków musimy postarać się, by nowa inwestycja nie stała w sprzeczności z obecną stylistyką budynku.

Niezbędna dokumentacja

Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzenie różnorakich prac remontowych w zabytkowej kamienicy wymaga przedstawienia stosownych dokumentów. Procedura jest opisana dokładnie w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.). Na potrzeby tego tekstu wyszczególnimy jednak kilka najważniejszych informacji.

W zgłoszeniu remontowym powinniśmy umieścić informację o rodzaju, zakresie i technice wykonywania prac. Konieczne będzie także określenie terminu rozpoczęcia oraz przewidywanego zakończenia remontu. Oprócz zgłoszenia musimy przedłożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Kolejną rzeczą, bez której nie uzyskamy zgody na wymianę okien w zabytkowej nieruchomości, są pozwolenia i opinie wymagane przez inne instytucje oraz plan przeprowadzanej inwestycji.

Pozostaje jeszcze kwestia wszelkiego rodzaju rysunków architektonicznych, zwłaszcza jeśli nowe okna nie są identyczne ze starymi. Pod uwagę bierze się wówczas kilka aspektów: przede wszystkim kształt, ale także kolorystykę oraz podział ram okiennych. Jeśli którykolwiek z tych elementów się różni, konieczne będzie przedstawienie projektu całej elewacji budynku.

Wszystko albo nic

W tym momencie warto wspomnieć o tym, że nie ma możliwości wymiany okien w jednym mieszkaniu w zabytkowej kamienicy. Projekt musi być całościowy i o ile nie stanowi to problemu, gdy właścicielem całego budynku jest jedna osoba, może przysporzyć pewnych trudności w przypadku, gdy każde mieszkanie należy do kogoś innego. Wówczas inwestycja musi zostać zaakceptowana przez wszystkich właścicieli oraz należy przygotować strategię remontową dla całego budynku.

Sprawa warta zachodu

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków to rzecz dość skomplikowana, ale warta włożonej w nią pracy. W starych kamienicach okna bywają nieszczelne, a po latach wystawienia na zmieniające się warunki atmosferyczne także ich zewnętrzna powłoka (zwłaszcza w przypadku okien drewnianych) może być mocno nadgryziona zębem czasu.

Warto więc przebrnąć przez wszystkie etapy zdobywania niezbędnej dokumentacji – nowe okna z pewnością odwdzięczą się lepszą estetyką i obniżonymi rachunkami za ogrzewanie.

 
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Wymiana okien w budynku wpisanym do ewidencji zabytków

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry