Home Baza wiedzy Wymiana okien z programem „Czyste Powietrze 2024” – wszystko, co warto wiedzieć

Wymiana okien z programem „Czyste Powietrze 2024” – wszystko, co warto wiedzieć


Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu lub mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów? Szukasz sposobu na uszczelnienie wnętrz i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie? Skorzystaj z dofinansowania do wymiany okien z programu „Czyste Powietrze”. W niektórych przypadkach pokrywa on cały koszt usunięcia starych i kupna oraz montażu nowych okien. Jak to możliwe? Sprawdź w naszym poradniku.

SPIS TREŚCI:

 1. „Czyste Powietrze” a nowe okna – co podlega refundacji?
 2. Dofinansowanie do wymiany okien – ile można dostać?
 3. Kto może dostać dofinansowanie na wymianę okien w 2024 roku?
 4. Jakie parametry muszą mieć okna w programie „Czyste Powietrze”?

„Czyste Powietrze” a nowe okna – co podlega refundacji?

Dotacje przyznawane w ramach programu „Czyste Powietrze” można wykorzystać nie tylko na wymianę źródła ciepła. Beneficjenci programu mogą starać się również o uzyskanie wsparcia finansowego na prace termomodernizacyjne – w tym na wymianę stolarki okiennej, drzwiowej i drzwi balkonowych. Dofinansowanie na wymianę okien może pokryć część kosztów zakupu i montażu okien albo całość kosztów termomodernizacji i wymiany okien (w zależności od poziomu dotacji, jaką się uzyska – patrz niżej).

Pamiętaj! Możesz starać się o dofinansowanie do wymiany okien w programie „Czyste Powietrze” nawet wtedy, gdy masz już nowoczesne, spełniające wymogi programu źródło ciepła.


Dofinansowanie do wymiany okien – ile można dostać?

Wymiana okien w programie „Czyste Powietrze” nie ma limitu kwotowego i dofinansowana jest w określonym procencie do poniesionych kosztów netto. Intensywność wsparcia finansowego na wymianę okien różni się w zależności od dochodów osoby starającej się o dotację. Im mniej się zarabia, tym na większe dofinansowanie można liczyć. Szczegóły znajdziesz w poniższej tabeli.

Dotacje i progi dochodowe na wymianę stolarki – program „Czyste Powietrze”

Poziom dofinansowaniapodstawowypodwyższonynajwyższy
Maksymalny dochód beneficjentamaks. 135 tys. zł/rokmaks. 1894 zł/m-c na osobę w gospodarstwie wieloosobowym   maks. 2651 zł/m-c na osobę w gospodarstwie jednoosobowym  maks. 1090 zł/m-c na osobę w gospodarstwie wieloosobowym   maks. 1526 zł/m-c na osobę w gospodarstwie jednoosobowym
Stolarka okienna40%70%100%
Stolarka drzwiowa40%70%100%
Bramy garażowe40%70%100%

W ramach programu „Czyste Powietrze” obecnie istnieje możliwość otrzymania prefinansowania, umożliwiającego rozpoczęcie prac przed otrzymaniem pełnej dotacji. Beneficjenci na wyższych poziomach dofinansowania mogą otrzymać do 50% maksymalnej możliwej kwoty dotacji z góry, co pozwala wykonawcy rozpocząć prace.

Rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie trwa do 14 dni, a po zawarciu umowy, w ciągu dwóch tygodni, wykonawca otrzymuje zaliczkę. Po zakończeniu projektu, właściciel przedstawia końcowy wniosek o płatność, włączając ostateczną fakturę i dokumentację wykonania. Rozpatrzenie końcowego wniosku oraz wypłata pozostałej części dotacji przez odpowiedni wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej powinna nastąpić w ciągu 30 dni od złożenia dokumentacji przez beneficjenta.

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania do wymiany okien w budynkach wielorodzinnych poprzez program „Ciepłe Mieszkanie”. W ramach tego programu dostępne są trzy poziomy dofinansowania, które zależą od dochodów:

Do 30% kwalifikowanych kosztów, maksymalnie 15 000 zł – poziom podstawowy
Do 60% kwalifikowanych kosztów, maksymalnie 25 000 zł – poziom podwyższony
Do 90% kwalifikowanych kosztów, maksymalnie 37 500 zł – poziom najwyższy


Jakie parametry muszą mieć okna w programie „Czyste Powietrze”?

Chcesz skorzystać z dofinansowania do wymiany okien w ramach programu „Czyste Powietrze”? Podczas zamawiania stolarki zwróć szczególną uwagę na normy, które powinna ona spełniać. Podstawowym wymogiem jest, aby nowe okna fasadowe (pionowe) miały maksymalny współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie do 0,9 W/m2K, a więc zgodny z Warunkami Technicznymi 2021.

• Okna / drzwi balkonowe – 0,90 W/(m2K)
• Okna połaciowe – 1,10 W/(m2K)
• Drzwi zewnętrzne – 1,30 W/(m2K)
• Drzwi/bramy w garażach ogrzewanych – 1,30 W/(m2K).

W OKNOPLAST takie parametry mają niemal wszystkie systemy okienne – w tym Pava, Prismatic, Pixel, Winergetic Standard, Winergetic Premium i Winergetic Premium Passive. Jeśli zależy Ci na najcieplejszych oknach z naszej oferty, zdecyduj się na system Winergetic Premium Passive o Uw na poziomie 0,57 W/m2K. 


Kto może dostać dofinansowanie na wymianę okien w 2024 roku?

Ze środków z programu „Czyste Powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami/współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub lokalu w budynku jednorodzinnym z wyodrębnioną księgą wieczystą. Beneficjenci programu powinni być wpisani do księgi wieczystej nieruchomości. Aby ubiegać się o dofinansowanie na wymianę okien i drzwi czy inne prace termomodernizacyjne, w remontowanej nieruchomości powinno być podłączone urządzenie grzewcze spełniające wymogi regulaminu programu „Czyste Powietrze”. Ważne jest też, aby pozwolenie na budowę domu wydane było przed 1 stycznia 2014 roku.

Dowiedź się więcej na Program Czyste Powietrze – co musisz wiedzieć?

Wymiana okien krok po kroku

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów