Home Dawka wiedzy Izolacja akustyczna okien – jak dobierać, by cieszyć się cichym domem/mieszkaniem?

Dawka wiedzy

Izolacja akustyczna okien – jak dobierać, by cieszyć się cichym domem/mieszkaniem?


opublikowane 29 wrz 2016

2 minuty

Wśród parametrów technicznych, którymi różnią się okna, znaleźć można ten mówiący o izolacyjności akustycznej. Aby dobrać odpowiednią wartość do naszego domu, należy ją obliczyć na podstawie kilku czynników.
W poniższym wpisie przedstawimy krótko zasadę, która pozwoli bez najmniejszego problemu określić potrzebną izolacyjność akustyczną okna.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy tuż obok ruchliwej ulicy, w głębi osiedla, czy też na odludziu, dobrze wyciszone okna to ważny aspekt każdego domu i mieszkania. Hałas na dłuższą metę może być szkodliwy dla zdrowia – o ile do innych czynników nasz organizm potrafi się z czasem przystosować, to długotrwały, zbyt głośny dźwięk szkodzi naszemu organizmowi. Aby należycie chronić nie tylko bębenki w uszach, ale też zapewnić sobie wypoczynek, warto dobrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.

Hałas

Na początek o hałasie słów kilka – jego poziom mierzymy w dość powszechnie znanych decybelach.  I tak, przykładowo, szept to około 20 dB, szczekanie psa około 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny wydaje dźwięk o sile 130 dB, co uznaje się za granicę bólu. Nie bez powodu robotnicy pracujący cały dzień wyposażeni są w specjalne, wyciszające nauszniki – wystawienie na tak wysoki hałas przez cały dzień może skutkować trwałym uszkodzeniem słuchu. Co najważniejsze, poziom hałasu nie sumuje się – dla przykładu dwa szczekające psy nie wygenerują hałasu o poziomie 160 dB, lecz 83 dB. Normy hałasu określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu – Dz. U. 2002 nr 8 poz. 81 oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i  ich usytuowanie (Dz.U. Nr 239, poz.1597). Dla obszaru zabudowanego, w dzień poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych maksymalne wartości to: 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

Izolacyjność akustyczna okien

Okna dostępne w sprzedaży i ich parametry akustyczne określa się współczynnikiem Rw, który informuje o stopniu tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Im wyższa jest wartość współczynnika, tym lepszą ochronę przed hałasem gwarantuje okno. I tak, przykładowo, okna Oknoplast PIXEL charakteryzują się izolacyjnością na poziomie Rw (dB) = 33. Wpływ na to ma kilka elementów – szczelność okien, ich wymiary, izolacyjność akustyczna wkładów szybowych oraz konstrukcja profilu.

Jak dodatkowo zwiększyć dźwiękoszczelność?

Poza oknami o wysokim współczynniku Rw, na izolacyjność akustyczną domu możemy mieć większy wpływ poprzez użycie przy budowie specjalnych materiałów. Obecnie na rynku dostępne są np. panele akustyczne, które pochłaniają dźwięki – zarówno te z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo, podczas budowy domu możemy wybrać materiały, które zagwarantują nie tylko lepsze wyciszenie, ale również termoizolację – jak maty z wełny mineralnej. Technik izolacji akustycznej w budownictwie jest całkiem sporo – ale to już osobny temat!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów