Home Dawka wiedzy Izolacja akustyczna okien – jak dobierać, by cieszyć się cichym domem/mieszkaniem?

Dawka wiedzy

Izolacja akustyczna okien – jak dobierać, by cieszyć się cichym domem/mieszkaniem?


29.09.2016

2 minuty

Wśród parametrów technicznych, którymi różnią się okna, znaleźć można ten mówiący o izolacyjności akustycznej. Aby dobrać odpowiednią wartość do naszego domu, należy ją obliczyć na podstawie kilku czynników.
W poniższym wpisie przedstawimy krótko zasadę, która pozwoli bez najmniejszego problemu określić potrzebną izolacyjność akustyczną okna.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy tuż obok ruchliwej ulicy, w głębi osiedla, czy też na odludziu, dobrze wyciszone okna to ważny aspekt każdego domu i mieszkania. Hałas na dłuższą metę może być szkodliwy dla zdrowia – o ile do innych czynników nasz organizm potrafi się z czasem przystosować, to długotrwały, zbyt głośny dźwięk szkodzi naszemu organizmowi. Aby należycie chronić nie tylko bębenki w uszach, ale też zapewnić sobie wypoczynek, warto dobrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.

Hałas

Na początek o hałasie słów kilka – jego poziom mierzymy w dość powszechnie znanych decybelach.  I tak, przykładowo, szept to około 20 dB, szczekanie psa około 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny wydaje dźwięk o sile 130 dB, co uznaje się za granicę bólu. Nie bez powodu robotnicy pracujący cały dzień wyposażeni są w specjalne, wyciszające nauszniki – wystawienie na tak wysoki hałas przez cały dzień może skutkować trwałym uszkodzeniem słuchu. Co najważniejsze, poziom hałasu nie sumuje się – dla przykładu dwa szczekające psy nie wygenerują hałasu o poziomie 160 dB, lecz 83 dB. Normy hałasu określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu – Dz. U. 2002 nr 8 poz. 81 oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i  ich usytuowanie (Dz.U. Nr 239, poz.1597). Dla obszaru zabudowanego, w dzień poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych maksymalne wartości to: 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

Izolacyjność akustyczna okien

Okna dostępne w sprzedaży i ich parametry akustyczne określa się współczynnikiem Rw, który informuje o stopniu tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Im wyższa jest wartość współczynnika, tym lepszą ochronę przed hałasem gwarantuje okno. I tak, przykładowo, okna Oknoplast PIXEL charakteryzują się izolacyjnością na poziomie Rw (dB) = 33. Wpływ na to ma kilka elementów – szczelność okien, ich wymiary, izolacyjność akustyczna wkładów szybowych oraz konstrukcja profilu.

Jak dodatkowo zwiększyć dźwiękoszczelność?

Poza oknami o wysokim współczynniku Rw, na izolacyjność akustyczną domu możemy mieć większy wpływ poprzez użycie przy budowie specjalnych materiałów. Obecnie na rynku dostępne są np. panele akustyczne, które pochłaniają dźwięki – zarówno te z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo, podczas budowy domu możemy wybrać materiały, które zagwarantują nie tylko lepsze wyciszenie, ale również termoizolację – jak maty z wełny mineralnej. Technik izolacji akustycznej w budownictwie jest całkiem sporo – ale to już osobny temat!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form
    This field is hidden when viewing the form

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów