Dawka wiedzy
Jak wybrać stolarkę? Część 1. Przed wizytą w salonie sprzedaży

Stolarki nie kupuje się na jeden sezon. To inwestycja obliczona na wiele lat. Dlatego wybór odpowiednich drzwi i okien do swojego domu wymaga gruntownego namysłu. Przyda się również podstawowa wiedza na ten temat. Pozwoli Ci ona porównać dostępne oferty i wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Oto, co powinieneś wiedzieć na temat stolarki domowej – jeszcze zanim udasz się do salonu sprzedaży.
Materiały, klasy, wskaźniki, współczynniki – producenci opisują swoje wyroby za pomocą całej gamy parametrów, w których trudno się połapać. To jednak kwestie, których nie możemy zignorować, jeśli mamy dokonać właściwego wyboru. A w przypadku drzwi i okien nie chcemy pozwolić sobie na pomyłkę. Chodzi przecież o kosztowny zakup, który ma nam służyć przez długie lata. Na szczęście braki w wiedzy można szybko nadrobić. Na dobry początek wystarczy zapoznać się z kilkoma symbolami i zrozumieć, które parametry mają największy wpływ na jakość stolarki. Dzięki temu będziemy znacznie lepiej przygotowani do wizyty w salonie i zadania sprzedawcy dodatkowych pytań.
ZATRZYMAĆ CIEPŁO
Dobrym punktem wyjścia do oceny jakości stolarki jest uświadomienie sobie naszych własnych oczekiwań. A czego możemy oczekiwać od drzwi i okien? Przede wszystkim izolacyjności: stolarka powinna skutecznie chronić dom przed wychłodzeniem. Tę właściwość opisuje parametr oznaczany skrótem Uw – współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość wyrażana jest w jednostkach W/m²K. Im jest niższa, tym lepiej: mniej ciepła będzie uciekało przez drzwi i okna. I odwrotnie: wyższa wartość oznacza wyższe straty energii.
Poziom Uw regulowany jest przez przepisy. Dla okien jego maksymalna dopuszczalna wartość na polskim rynku wynosi 1,8 W/m²K, a dla drzwi – 2,6 W/m²K. Stolarki o wyższym Uw lepiej zatem nie brać pod uwagę. Warto natomiast rozważyć modele o niższych parametrach. Ale uwaga: nie warto przepłacać za kosmetyczne różnice. W przypadku okien dopiero wartość Uw poniżej 1,2 W/m²K pozwala na ograniczenie strat cieplnych w odczuwalnym stopniu. Przy takich parametrach łatwiej utrzymamy w pomieszczeniu komfortową temperaturę, a przy okazji ograniczymy wydatki na ogrzewanie.

Uw, Uf, Ug – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ TE SYMBOLE?
Warto jednak sprawdzić, czy niski poziom Uw deklarowany przez producenta dotyczy standardowej wersji okien lub drzwi. W niektórych ofertach uzyskanie lepszych parametrów termoizolacyjnych wymaga zakupienia dodatkowych elementów. Źródłem nieporozumień mogą być również dwa inne oznaczenia: Uf i Ug. Dotyczą one współczynników przenikania ciepła dla, odpowiednio, profilu PVC i szyby. Opisują one zatem izolacyjne parametry stolarki jedynie częściowo. Pełną informację na temat strat ciepła daje Uw – i to właśnie ten parametr powinniśmy traktować jako kluczowy przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Co jeszcze wpływa na izolacyjność stolarki? Analizując ofertę, warto również zwrócić uwagę na szerokość profilu. Przekłada się ona na walory termoizolacyjne okna. Szersze profile zazwyczaj pozwalają skuteczniej zmniejszyć ubytek ciepła. Podobna zależność dotyczy innej cechy profilu: liczby komór – im jest większa, tym cieplejsze okno.
PROFILE NIE DO ODKSZTAŁCENIA
Dobrą stolarkę, poza izolacyjnością, cechuje także trwałość. W tym przypadku kwestia oznaczeń jest wyjątkowo prosta. Do określenia klasy profilu okna służą trzy symbole: A, B i C. Zgodnie z intuicją – najwyższej jakości odpowiada litera A. Profile oznaczone w ten sposób odznaczają się szczególną solidnością i wytrzymałością. Grubość ich zewnętrznych ścianek wynosi minimum 2,8 mm. Decydując się na taki profil, możemy mieć pewność, że okno przez długie lata nie ulegnie odkształceniu. Tego typu wada może pojawić się w oknach niższej jakości, m.in. pod wpływem działania czynników atmosferycznych.
OKNO, KTÓRE PRZETRWA WICHURĘ
Jednym z takich czynników, jest wiatr. Dobrej jakości stolarka powinna być maksymalnie odporna na jego działanie. Właściwości okien pod tym względem opisują oznaczenia od A1 do C5. Pierwsze z nich odnosi się do produktów najniższej klasy. Rama okna oznaczonego tym symbolem ugnie się o 1/150 swojej długości pod wpływem wiatru wiejącego z prędkością 90 km/h. C5 to symbol z drugiego końca skali, opisujący produkt najwyższej jakości. Rama okna oznaczonego tym symbolem ugnie się maksymalnie o 1/300 swojej długości pod wpływem wiatru wiejącego o prędkością 205 km/h. Odporność stolarki na wiatr jest cechą ważną zarówno ze względu na jej trwałość, jak i właściwości termoizolacyjne. Przykładowo okno klasy A3 będzie słabiej chronić przed przenikaniem zimnego powietrza do wnętrza niż okno klasy B3 czy, tym bardziej, C1. Warto zaznaczyć, że obecnie w Polsce najpopularniejsze są okna klasy C2 i C3.
ZABEZPIECZENIE PRZED DESZCZEM
Wysokiej jakości stolarka powinna także wyróżniać się wodoszczelnością. Tę właściwość opisują parametry od 1A do 9A. Informują one, w jaki stopniu pomieszczenie zabezpieczone jest przed przenikaniem wody z opadów atmosferycznych. Wyższa cyfra oznacza wyższy poziom wodoszczelności. Biorąc pod uwagę dużą liczbę dni deszczowych oraz znaczną intensywność opadów pod naszą szerokością geograficzną, warto zaopatrzyć się w drzwi i okna klasy 4A lub wyższej. Osobna skala służy do klasyfikacji stolarki ze względu na przepuszczalność powietrza. Za oznaczenia służą liczby od 1 do 4. „Czwórka” gwarantuje szczelność drzwi i okien nawet w przypadku porywistego wiatru. „Jedynka” oznacza najwyższą podatność na przenikanie powietrza z zewnątrz.
DODATKOWE PARAMETRY I ZABEZPIECZENIA
Zakup stolarki byłby o wiele przyjemniejszy, gdyby wystarczyło podjąć decyzję odnośnie dwóch lub trzech parametrów. Niestety tak nie jest. Poza kluczowymi wskaźnikami opisującymi jakość drzwi i okien musimy również uwzględnić kilka dodatkowych kwestii. Na przykład dotyczących dźwiękoszczelności czy zabezpieczeń antywłamaniowych. To zagadnienia, które mogą być mniej lub bardziej istotne w zależności od naszych indywidualnych potrzeb lub czynników zewnętrznych, np. lokalizacji domu. Przykładowo jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, dźwiękoszczelność okien jest z pewnością parametrem wartym uwzględnienia w decyzji zakupowej. Przedmiotem dodatkowego namysłu może być również kształt – być może interesuje nas niestandardowy format okna? Warto pamiętać, że w takim przypadku realizacja zamówienia może potrwać nieco dłużej.
FACHOWY POMIAR
Choć decyzje zakupowe musimy podejmować samodzielnie, zawsze możemy liczyć na poradę konsultantów. Eksperci z salonu powinni nas wyręczyć również przy pomiarze drzwi i okien. Renomowane firmy oferują taką usługę bezpłatnie. Lepiej z niej skorzystać, niż zdawać się na własne umiejętności. Fachowe pomiary uwzględnią niuanse, które większości z nas mogą nie przyjść do głowy. Na przykład fakt, że przestrzeń, którą należy pozostawić między ramą a ościeżem, zależy m.in. od koloru stolarki. Profile o ciemniejszej barwie bardziej się nagrzewają, co sprawia, że bardziej się rozszerzają i potrzebują nieco więcej miejsca.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields