Home Dawka wiedzy Okucia okienne – co warto o nich wiedzieć?

Dawka wiedzy

Okucia okienne – co warto o nich wiedzieć?


opublikowane 18 wrz 2015

2 minuty

Zamek, zawias czy klamka to podstawowe przykłady okuć budowlanych. To właśnie od tych elementów, odpowiednio dobranych i wyregulowanych w dużej mierze zależy, czy nasze okna będą w pełni funkcjonalne, tj. czy będą otwierały się płynnie i bez kłopotów. Nawet najlepsze parametry okien okażą się bowiem bezużyteczne, jeśli zawiodą okucia. Warto zatem poświęcić chwilę, by poznać kilka szczegółów na ich temat.

Na początek – co to są okucia?

Podstawowym zadaniem okuć jest utrzymywanie szczelności oraz otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okien lub drzwi. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo, chroniąc przed włamaniem. Jednym z ich kluczowych elementów jest klamka, to za jej pomocą bowiem zmieniamy położenie skrzydła. Dziś najczęściej montuje się w oknach okucia obwiedniowe (nazywane też obwodowymi), czyli takie, które są rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła. Po zamknięciu dociskają one skrzydło do ramy w sposób równomierny. Zapewnia to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu.

Od tego, jaki rodzaj okuć obwiedniowych wybierzemy zależy, jak będą otwierały się nasze okna. Do wyboru mamy rozwieralne, które pozwolą otworzyć okno na oścież i uchylne, umożliwiające jedynie na odchylenie skrzydła. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak okucia łączące obie funkcje, czyli rozwieralno-uchylne.

Okucia do zadań specjalnych

Poza otwieraniem i zamykaniem okien okucia mogą również zapewnić nam ochronę przed włamaniem czy dostęp świeżego powietrza bez odryglowywania skrzydeł.

Kluczowe elementy okuć o podwyższonej odporności na włamanie to zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. W zależności od tego, jaką klasę zabezpieczenia mają spełnić, zaczepy montowane są w każdym narożniku okna lub po całym obwodzie. Skutecznymi sposobami na ochronę przed złodziejami są także klamka z kluczykiem i wkładka antyrozwierceniowa w okuciu. Zabezpieczają one przed rozwierceniem śrub mocujących klamkę oraz jej trzpień. Pamiętajmy, że aby okucia w realny sposób utrudniły włamywaczom wejście do naszego domu powinny być oznaczone minimum klasą WK1.

Swobodne wietrzenie nawet w zimie

Inną dodatkową funkcją, jaką mogą spełniać nowoczesne okucia jest mikrowentylacja. Umożliwia ona rozszczelnienie okna w taki sposób, aby do wnętrza dostawał się minimalny strumień świeżego powietrza. Dzięki temu nie wychłodzimy pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania jest okucie Winkhaus ProLight, wprowadzone razem z nowym systemem Prolux. Zastosowana w nim funkcja wielostopniowej regulacji uchyłu FOUR Seasons pozwala uchylić skrzydło w czterech dodatkowych położeniach. Dzięki niej mamy w sumie 6 poziomów uchylenia skrzydła w oknie, które pozwalają na bardzo swobodne regulowanie wymianą powietrza o każdej porze roku. Teraz nie jesteśmy skazani tylko na mikrowentylację, która często nie wystarczała, żeby zapewnić świeży klimat w pomieszczeniu lub na pełny uchył, który w chłodne dni był przyczyną zimna w domu.