Dawka wiedzy
Pielęgnacja okien – właściwy sposób na zabezpieczenie się przed zimą

Okres zimowy to najbardziej wymagająca pora roku dla konstrukcji budynków. Bardzo niska temperatura wraz z silnym wiatrem, któremu towarzyszą opady deszczu i śniegu zagraża stolarce w naszych domach. Dlatego też warto zawczasu zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Prawidłowo przygotowane okna ograniczą odpływ ciepła z budynku, co obniży koszty ogrzania go, a dodatkowo przedłuży ich żywotność. W innym wypadku, przez nieszczelne okna może nam uciec nawet 25 proc. energii używanej do ogrzania budynku.
Zacznij od umycia okna
Zabiegi konserwujące okna należy zacząć od rzeczy najprostszej, czyli od ich umycia. Wyczyszczenie okien przed zimą ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia.
Ważny jest środek czyszczący, jakiego użyjemy do ich umycia. W przypadku okien PVC należy ostrożnie wybrać płyn, gdyż nie może on zawierać zbyt silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Nieodpowiedni środek do mycia może je uszkodzić, np. przebarwić lub zarysować profil. Bezpiecznym rozwiązaniem jest markowy preparat lub mieszanka płynu do naczyń z wodą. Do umycia okien wystarczy mała ilość substancji oraz dobór miękkiej, nieposiadającej szwów ścierki.
Skondensowane środki czyszczące i tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki, zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku EPDM. Dlatego też do ich umycia wystarczy płyn do naczyń. Należy także uważać, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie. Ewentualne resztki płynu z gumowych elementów najlepiej usunąć przy użyciu czystej wody.
Sprawdź sprawność okuć
Gdy okna są czyste, możemy sprawdzić stan techniczny okna. Na początek dobrze skontrolować, czy wszystkie ruchome części i okucia działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy.
Siłę docisku skrzydła do ramy możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu wziąć kartkę papieru i wsunąć pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. We współczesnych oknach okucie obwiedniowe posiada pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostateczną wymianę powietrza z otoczeniem.
Dodatkowo, aby okucia zachowały sprawność należy raz w roku posmarować je wazeliną techniczną.
Zwróć uwagę na uszczelki
Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić to uszczelki, ponieważ są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza te w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie właściwości odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku znakomicie zabezpieczy przed mrozem i wilgocią gumowe elementy, zapewniając im właściwą warstwę ochronną. Jeśli natomiast zauważymy, że uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, wówczas powinniśmy wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów.
Ciesz się oknem przez długie lata
Stosując się do powyższych zaleceń możemy być spokojni, że nasze okna spełnią swoją podstawową funkcję w trakcie zimy – zatrzymają ciepło we wnętrzu domu. Dodatkowo, poddając regularnej konserwacji elementy stolarki przedłużymy ich żywotność, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć ich dobrym stanem technicznym.