Home Dawka wiedzy Proste sposoby na zatrzymanie ciepła w domu.

Dawka wiedzy

Proste sposoby na zatrzymanie ciepła w domu.


Oknoplast cieple okna

opublikowane 05 lut 2016

3 minuty

Rosnące koszty energii, zmieniające się prawo wymuszające energooszczędność materiałów budowlanych oraz moda na bycie „eko” to główne powody wzrastającego zainteresowania domami pasywnymi. I choć za naszą zachodnią granicą cieszą się one popularnością od lat, w Polsce nadal stanowią nowy trend w budownictwie. Decydując się na dom pasywny warto pamiętać, że jednym z jego najważniejszych elementów są odpowiednio dobrane okna.

Co to jest dom pasywny?

Nazwa „dom pasywny” wzięła się stąd, że w budynku tego rodzaju do ogrzewania wykorzystuje się tzw. pasywne źródła energii. Należą do nich energia słoneczna wpadająca przez okna czy drzwi balkonowe, ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy ciepło emitowane przez sprzęty gospodarstwa domowego. Domy pasywne są tak ciepłe, że wymagają dogrzewania tylko w czasie silnych mrozów.

Najważniejsze zalety budownictwa pasywnego to niższe koszty ogrzewania, czyste i świeże powietrze w pomieszaniach oraz ochrona środowiska naturalnego. Jak widać zalet pasywnego budownictwa nie brakuje, ale jak w praktyce uzyskać taki efekt i móc cieszyć się komfortowym mikroklimatem w domu? Warto zacząć od pasywnych okien!

Oknoplast-cieply-dom

Okno pasywne kluczem do sukcesu

Warto wiedzieć, że przez okna ucieka z budynku najwięcej ciepła. Dlatego decydując się na budowę domu pasywnego w sposób szczególny musimy zadbać o dobrej jakości stolarkę okienną, a okna pasywne to właśnie okna o wyjątkowych właściwościach termicznych.

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań do domów pasywnych spełniających warunek wysokiej termoizolacyjności jest okno Winergetic Premium Passive firmy OKNOPLAST. Jest ono pierwszym na świecie oknem PVC, w którym zastosowano materiał o najlepszych właściwościach termicznych, jakim jest aerożel. Do tej pory wykorzystywano go m.in. w produkcji skafandrów i promów kosmicznych. Aerożel charakteryzuje się najniższym dla ciał stałych współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dzięki zastosowaniu specjalnych wzmocnień okno to może być stosowane również do dużych, otwieranych przeszkleń, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów stawianych oknom do domów pasywnych.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając okna do domu pasywnego?

Inne ważne kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając okna pasywne to ich umiejscowienie względem stron świata – tak, by zapewniały jak najlepsze doświetlenie czy rodzaj i jakość zastosowanego szkła. Nawet najlepsze okna nie spełnią swej roli, jeśli nie będzie im towarzyszył profesjonalny montaż.

Właściwy dla tego typu okien jest montaż w tzw. warstwie ocieplenia. Bez odpowiedniej wiedzy na temat parametrów okien pasywnych, ich budowy oraz specyfiki osadzania, nawet najlepsze okno można „zepsuć”, a poniesione na nie koszty zamiast się zwrócić, będą regularnie przypominać o sobie w rachunkach za ogrzewanie. Dlatego naprawdę warto w tym przypadku postawić na profesjonalizm obu elementów: samych okien i fachowego montażu” – przestrzega Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.

Jakość warta swojej ceny

Czy budowa domu pasywnego jest bardzo droga? Choć mogłoby się wydawać, że tak, w rzeczywistości nie jest dużo droższa od standardowego budownictwa i zwraca się w ciągu kilku lat. Inwestując na etapie budowy, zyskujemy później dzięki niskim kosztom eksploatacji budynku przez kolejne kilkadziesiąt lat. Dodatkowo nie do przecenienia jest wartość ekologiczna takiej inwestycji. Mniej energii zużytej do ogrzania domu to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Nie ulega wątpliwości, że budownictwo pasywne to nowy wymiar energooszczędności, w którym okno ma charakter źródła energii odnawialnej. Mimo, iż samo jej nie produkuje, pozwala, by dom mógł „pracować”, czerpiąc energię słoneczną. Jest to obecnie główny trend rozwoju parametrów technicznych stolarki okiennej i prawdopodobnie właśnie w tym kierunku będą ewoluować okna przyszłości.

Oknoplast-cieple-okna