Pressroom
Montaż okien – co warto o nim wiedzieć?
opublikowane 15 lut 2011
4 minuty
Chociaż montaż okien nie należy do trudnych zadań, to nawet najlepsze okna można źle osadzić. Wówczas stolarka traci swoje właściwości izolacyjne i przestaje skutecznie chronić nasz dom przed włamaniem. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podczas mocowania okna?
Odpowiedni montaż okien jest kluczowy, jeśli chcemy aby służyły nam one przez długi czas. To właśnie od prawidłowego zamocowania stolarki zależy, czy skrzydła będą łatwo się otwierały. Złe osadzenie okna może ponadto sprawić, że nawet najwyższe jego parametry nie zostaną zachowane. W praktyce im wyższej jakości okno wybraliśmy, tym bardziej powinniśmy uważać na jego montaż.
Na czym polega montaż okna?
Montaż okna to nic innego niż zamocowanie konstrukcji do ścian budynku i dokładne uszczelnienie po obwodzie. Metod osadzenia stolarki jest kilka. Zawsze jednak powinniśmy dostosować ją do rodzaju okien, konstrukcji ściany i materiałów z jakich jest ona wykonana. Przy montażu bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie okna w grubości muru – tak aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. Informację na ten temat powinniśmy znaleźć w projekcie wykonawczym. W uproszczeniu można przyjąć, że okna w ścianach jednowarstwowych wstawia się w połowie grubości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, natomiast w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia – mówi Przemysław Serwin, Menadżer ds. Jakości Usług z OKNOPLAST.
Do przykręcenia okna do ściany używa się kotew lub dybli, Kotwy to stalowe płaskowniki montowane do ościeżnicy i muru. Stanowią one stabilne, ale sprężyste mocowanie ramy, dzięki czemu zapobiegają niewielkim odkształceniom spowodowanym przez ruchy konstrukcji. Dyble to specjalne kołki, którymi przykręca się ościeżnicę bezpośrednio do muru. Taki montaż jest sztywniejszy, dlatego najczęściej w ten sposób montowane są duże okna. Przy doborze łączników uwzględnia się głównie rodzaj muru, rozmiar okien i ruchy w szczelinie między ścianą a oknemMożemy przyjąć że oba sposoby mocowania okien są równoważne, . Decyzję co do wyboru sposobu mocowania podejmują montażyści bezpośrednio u klienta Warto pamiętać, że rodzaj łączników zawsze jest odpowiednio dopasowany do rodzaju okna, stabilności podłoża i warunków montażowych indywidualnie ocenianych przez montażystów nie należy zatem samodzielnie go zmieniać – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.
Montaż okna krok po kroku
Przed umieszczeniem okna w ościeżu należy odpowiednio je przygotować. Powierzchnia muru powinna być i oczyszczona, wszelkie luźne kawałki powinny być usunięte. Okno należy ustawić tak, aby dylatacja na górze i po bokach ramy była taka sama. Na dole warto zostawić więcej miejsca, aby można było zamontować podokienniki. Następnie, ramę unieruchamia się w ościeżu klinami po jej unieruchomieniu możemy zamocować ościeżnicę stosując wcześniej wspomniane dyble ościeżnicowe lub kotwy. Gdy ościeżnica jest już przymocowana, możemy przystąpić do izolacji miejsca złączenia okna z murem. Montaż okien nie jest trudny, jednak aby mieć pewność, że został on wykonany prawidłowo najlepiej wezwać ekipę polecaną przez sprzedawcę. Warto pamiętać, że często odpowiedni montaż jest warunkiem skorzystania z gwarancji i powinien być przeprowadzany zawsze ściśle według wskazań producenta– mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.
Montaż okien do zadań specjalnych
Coraz częściej wybieramy okna, które będą spełniały dodatkowe funkcje na przykład chroniły przed włamaniem (okna antywłamaniowe) lub utratą ciepła (energooszczędne). Jednak abyśmy mogli
w pełni wykorzystać ich właściwości, należy przeprowadzić odpowiedni montaż. W przypadku okien, które mają ochronić nasz dom przed włamaniem lub zachować więcej ciepła wewnątrz jest to szczególnie ważne. Każdy z tych rodzajów wymaga innej metody mocowania.
Jeśli zdecydowaliśmy się na okna antywłamaniowe musimy pamiętać, że należy je zamontować ściśle według rygorystycznych norm i procedur, według europejskiej normy EN-V 1627-30. Wyznacza ona między innymi rozmiar i rodzaj dybli, odległości między nimi oraz głębokość zakotwienia. Certyfikowany montaż okien antywłamaniowych może przeprowadzić jedynie upoważniona do tego, wyszkolona ekipa, która wyda nam specjalny certyfikat. Tylko takie okno można nazwać antywłamaniowym. Często myli się dwa pojęcia okno o podwyższonej odporności na włamania i okno antywłamaniowe. Natomiast, aby okno mogło być nazwane antywłamaniowym musi uzyskać odpowiedni certyfikat oraz zostać zamontowane w określony sposób – mówi XX z OKNOPLAST. W ofercie krakowskiego producenta jest dostępne okno antywłamaniowe Protect Plus. Produkt ten to pierwsze w Polsce certyfikowane okno antywłamaniowe w klasie WK2 zgodne z europejską normą EN-V 1627-30. Znaczy to, że okno Protect Plus posiada wszystkie niezbędne elementy zabezpieczające oraz że może być zamontowanewedług rygorystycznych procedur montażowych.
Okna energooszczędne również wymagają specjalnego montażu, tzw. ciepłego montażu. Przed przystąpieniem do ciepłego montażu konieczne jest odpowiednie przygotowanie ościeży przez jej wyrównanie. Montaż taki odbywa się przy użyciu specjalnych folii dzięki którym poprawiamy izolacyjność połączenia okna ze ścianą Izolacja metodą ciepłego montażu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka ciepło. Dzięki temu również para wodna z ciepłych pomieszczeń nie przedostaje się do miejsca połączenia ramy z murem i nie skrapla – to pozwala uniknąć zawilgocenia i pleśni – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST. Przy tej metodzie układa się trzy warstwy izolacji, a każda z nich ma inne właściwości. Warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna zabezpiecza izolacjęprzed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie wilgocią i wiatrem. Warstwa środkowa, znajdująca się między ścianą a ościeżnicą, układana jest z materiału termoizolacyjnego – najczęściej pianki poliuretanowej. Trzecia warstwa, wewnętrzna jest układana z folii paroszczelnej i chroni piankę przed zawilgoceniem.