Home Pressroom Ogłoszenie zwycięzców międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART

Pressroom

Ogłoszenie zwycięzców międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART


18.05.2023

4 minuty

Jury w składzie Anda Rottenberg, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Edyta Kurpiel-Placek i Andrzej Starmach ogłosiło zwycięzców pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów OKNOPLAST FOR ART, organizowanego wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro podium zamykają dwie nagrody po 2 000 euro. W ramach wyróżnienia zostaną wykonane dodatkowo dwa projekty. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u już 29 czerwca 2023 roku.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród artystów nie tylko z Polski, ale również Skandynawii, Niemiec, Austrii i Francji. Zwycięska trójka została wybrana spośród ponad 200 nadesłanych projektów. Po trwających dwa dni obradach, podczas których jury konkursu zapoznawało się z zanonimizowanymi projektami prac, wyłoniono zwycięzców oraz przyznano dodatkowe wyróżnienia:

Nagroda główna:

Jakub Słomkowski – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art. Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021r.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019r. Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym Galeria Hos 2022r.

Od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest twórcą zespołu muzycznego Andy Why oraz duetów Kubatwiceimprovise i Sicarios Unidos. Od 2019 roku Jakub Słomkowski tworzy indywidualny projekt muzyczny I AM SORRY DAVE. W 2022 wraz z Rafałem Smolińskim stworzył muzykę do animacji Airborne Andrzeja Jobczyka, która otrzymała nagrodę dla najlepszej krótkometrażowej animacji podczas prestiżowego i kwalifikującego do Oscarów Short Shorts Film Festival & Asia 2022.

Członek Stowarzyszenia NZTB, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych Time New.

Fot. Remy Urant, Piękna Gallery


Drugie miejsce:

Andrzej Wełmiński – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor; jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. Aktor i reżyser. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972 – 1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 r. Jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał  udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Artysta wraz z żoną Teresą  tworzą i wystawiają własne niezależne spektakle teatralne,  prezentowane między innymi na międzynarodowych festiwalach w Awinionie, Sao Paulo, Rzymie, Valladolid, Cagliari, Londynie, Edynburgu, Bratysławie, Moskwie, Sybinie, Kiszyniowie, Teheranie, Mediolanie.

Równolegle z działalnością artystyczną Teresa i Andrzej Wełmińscy prowadzą wykłady i warsztaty dotyczące historii, teorii oraz praktyk scenicznych. Warsztaty prowadzone były między innymi w Stuttgarcie, Romainmotier, w Rote Fabryk w Zurychu, Scuola Teatro Dimitri Verscio, Loughborough University UK, University of Washington USA, Yale University, Rose Bruford College w Londynie, University of Tehran w Iranie, New Mexico University.

Fot. Jacek Maria Stokłosa


Trzecie miejsce:

Mateusz Sak – student III roku studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Oprócz aktywnego działania w wielu interdyscyplinarnych projektach odbywających się na uczelni, od 14 lat zajmuje się również tańcem. Kombinacja licznych osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tanecznych, z pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury, czy rysunku, składają się na bogato rozbudowane portfolio obejmujące wiele dziedzin artystycznych.

Fot. Hubert Górka

Dodatkowe prace i wyróżnienia

Będąc pod wrażeniem wysokiej jakości przesłanych projektów organizatorzy konkursu podjęli decyzję o zleceniu wykonania dwóch dodatkowych projektów, których koszty wykonania pokryje OKNOPLAST. Prace zostaną zaprezentowane na wernisażu 29 czerwca. Przyznano również wyróżnienia:

1 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Marta Hołderna

2 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Ada Jurczak-Łowkis

3 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Michał Iwański

4 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Robert Kuta

5 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Jerzy Kosałka

6 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Drack Maeva

7 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Klaudia Milačić

Po wernisażu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, na którym nastąpi wręczenie nagród zwycięzcom, zwycięskie prace będą udostępnione szerszej publiczności podczas wystawy trwającej do 17 września br.

Wszystkie nadesłane w konkursie prace oceniało jury w składzie:

– Anda Rottenberg, przewodnicząca komisji, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,

– prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,

– Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,

– Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród,

– Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,

„To niesamowite, że tak wielu wspaniałych artystów zgłosiło się do konkursu. Ponad 200 projektów z różnych krajów to dowód na to, że stolarka okienna może stać się prawdziwym oknem na sztukę. Zarówno OKNOPLAST jak i artyści stawiają na kreatywność, najlepsze wzornictwo oraz unikatowy styl. Dlatego naturalne jest dla nas wspieranie sztuki oraz tych, którzy swoją twórczością wzbudzają emocje i poruszają odbiorców. Cieszę się, że to wsparcie weszło w realny wymiar i przyczynia się do promowania artystów, ich prac oraz wyjątkowego spojrzenia na rzeczywistość” – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, szefowa marketingu OKNOPLAST.