Home Pressroom Oranżeria – całoroczny ogród w Twoim domu

Pressroom

Oranżeria – całoroczny ogród w Twoim domu


01.03.2010

3 minuty

Już od dawna wiadomo, że zieleń korzystanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, łagodzi stres i pozwala się wyciszyć. W sytuacjach napięcia instynktownie poszukujemy kontaktu z naturą. Dlatego w dzisiejszych czasach, gdy często żyjemy w pośpiechu i stresie warto  zainwestować w oranżerię – wiecznie zielony, miniaturowy raj. Takie wyodrębnione pod szkłem pomieszczenie nie tylko uatrakcyjnia architekturę budynku i poprawia komfort mieszkania, ale także zapewnia wypoczynek w promieniach słońca oraz relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok.

Jasna, pełna światła oranżeria jest idealnym miejscem łączącym ogród i dom, w którym przez cały rok można cieszyć się widokiem wschodzącego słońca przy filiżance porannej kawy. Taki relaks przywraca harmonię naszego ciała i ducha oraz jest energetycznym orzeźwieniem przed pracą i innymi codziennymi obowiązkami. Również w chłodniejszych porach roku domowy, całoroczny ogród jest oazą zieleni, światła i spokoju kojąco wpływających na nasze samopoczucie.

Multifunkcjonalność

Oranżeria spełnia wiele zadań. Może być przeszklonym salonem, zaczarowanym, domowym ogrodem lub słoneczną jadalnią „pod niebem”. Warto również zwrócić uwagę na jej ekologiczną funkcję. Prawidłowo zaplanowana i wybudowana przy użyciu nowoczesnych materiałów oranżeria pełni rolę pomieszczenia, które gromadzi ciepło dla całego domu i może także przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Jest to zasługą nie tylko wysokiej jakości oszklenia, ale przede wszystkim opatentowanych profili aluminiowych z odpowiednią izolacją termiczną – mówi Marcin Bała, Kierownik Działu Konstrukcji Aluminiowych OKNOPLAST-Kraków.

Projekt i materiały

Projektowanie oranżerii należy rozpocząć od wyboru jej kształtu, miejsca pod budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonana. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy całorocznych ogrodów są dostępne m.in. w ofercie OKNOPLAST-Kraków. Wszystkie elementy oranżerii, które oferujemy naszym klientom, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, są dobierane indywidualnie dla każdego domu – mówi Marcin Bała. Kluczowe dla naszych klientów jest to, że w jednej firmie mogą zamówić zarówno projekt, jak i profesjonalny montaż wykonany przez naszych specjalistów – dodaje Bała.

Konstrukcja ścian i dachu

Aby oranżeria prawidłowo spełniała swoją rolę, była ozdobą domu, a przy tym komfortowym miejscem do wypoczynku musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Jedną z najistotniejszych kwestii w procesie jej projektowania jest staranne opracowanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu. Aby „pod szkłem” panowały warunki odpowiadające zarówno roślinom, jak i ludziom oranżerię należy skonstruować z wysokiej klasy materiałów, np. z aluminium, które jest odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, śnieg lub ulewny deszcz. Elementy boczne, montowane między słupami, można wykonać w dowolnym systemie, zarówno z PCV jak i aluminium.

Szyby

Przy budowie oranżerii bardzo ważny jest również wybór odpowiednich szyb. Muszą one  zapewniać – zarówno latem, jak i zimą – należytą termoizolacyjność, a także spełniać warunki bezpieczeństwa
i być wytrzymałe na duże obciążenia np. śniegu. Właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu cały rok i nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza latem. Rekomendujemy szyby zespolone z zastosowaniem bezpiecznego szkła o dobranych do indywidualnych potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła – mówi Marcin Bała z OKNOPLAST-Kraków.

Roślinność – domowy „zaczarowany ogród”

Oranżeria w swym klasycznym kształcie ma służyć przede wszystkim jako miejsce, w którym bujna roślinność cieszy nasze oczy, niezależnie od temperatury i aury panującej na zewnątrz. Zanim stworzymy florystyczny raj w naszym domu, musimy odpowiednio wcześniej zdecydować, jakiego rodzaju rośliny chcielibyśmy hodować. Użytkownicy całorocznych ogrodów preferują różnorodne kompozycje roślinne, ale największą popularnością cieszą się style: śródziemnomorski z dominacją palm i drzewek cytrusowych  oraz japoński z charakterystycznymi drzewkami bonsai –  mówi Marcela Pietraszczyk, architekt krajobrazu z pracowni architektury krajobrazu Arcadia.

Prywatny eden

Oranżeria jest architektoniczną formą, w której stykają się trzy czynniki: ludzie, jako jej użytkownicy, rośliny, które są w niej elementem wystroju i oczyszczają powietrze z trującego dwutlenku węgla oraz światło słoneczne. Całoroczny ogród w naszym domu tworzy miniaturowe środowisko życia o specyficznym mikroklimacie. Takie pomieszczenie sprawi, że każdego dnia, niezależnie od pory roku, będziemy mogli obcować z naturą, cieszyć się słońcem i zielenią. Niewątpliwie  odczujemy też leczniczy, wręcz uzdrawiający wpływ domowego ogrodu na stan naszego ducha. Warto zatem zainwestować w prywatny zaciszny eden, jakim z pewnością jest oranżeria.


Oranzeria-oknoplast