Pressroom
Renowacja okien wiosną – o czym warto pamiętać?
opublikowane 22 mar 2022
3 minuty
Idzie wiosna, a wraz z nią intensywne porządki w naszych domach, mieszkaniach i przestrzeniach pracy. Na liście zadań do wykonania powinny znaleźć się czyste okna, dzięki którym pierwsze promienie wiosennego słońca idealnie wypełnią nasze wnętrza. Podpowiadamy, jak właściwie myć i regulować okna na wiosnę.
Jak i kiedy powinniśmy myć okna?
Zimą, w trakcie okresu grzewczego, na naszych oknach zbiera się wiele zanieczyszczeń. Nie tylko tych widocznych na szybach, ale także na elementach konstrukcyjnych okna. Dlatego umycie ram i uszczelek to podstawa. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie powierzchni szklanych. Mając na uwadze ochronę czyszczonych powierzchni powinniśmy zadbać o odpowiednie środki czystości. Pamiętajmy, że żrące substancje chemiczne, zawarte w niektórych, powszechnie dostępnych produktach do mycia i konserwacji, mogą uszkodzić strukturę profilu okiennego i doprowadzić do trwałego zniszczenia naszych okien, a już na pewno do utraty ich walorów estetycznych.
Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szyb bez smug, warto pamiętać, że okna powinno się myć przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Okazuje się, że niekoniecznie najlepszym momentem na czyszczenie okien jest upalny, słoneczny dzień. Dlaczego? Gdy promienie słoneczne padają na szyby podczas mycia, woda szybciej paruje, zostawiając nieestetyczne ślady po kroplach, zacieki, a także smugi.
Nie powinno się okien myć także, gdy za oknem panuje mroźna pogoda. W tym przypadku cząsteczki wody na szybie mogą zamarzać, utrudniając mycie i dodatkowo zarysowując powierzchnię szyb. Kiedy zatem szanse na uzyskanie okien bez smug są największe? W pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub gdy świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna. Okna północne są zacienione niemal przez cały dzień, południowe do godziny 11 lub po 15, wschodnie od godziny 11, a zachodnie do godziny 15.
A może gliceryna?
Znanym i chętnie stosowanym sposobem na błyszczące okna jest wykorzystanie gliceryny. Ten niedrogi i łatwo dostępny środek dodawany jest w niewielkiej ilości do wody, którą myje się szyby okienne. Po co? Substancja ta, tworząc na szybach okien filtr ochronny, sprawi, że nie będzie się na nich osadzać woda oraz brud, np. kurz czy zanieczyszczenia powietrza. Jej zaletą jest również fakt, że podczas pucowania okien, smugi powstają zdecydowanie rzadziej niż przy innych metodach mycia szyb. Glicerynę farmaceutyczną, która kosztuje kilka złotych za buteleczkę, można kupić w niemal każdej aptece bez recepty.
Mikrofibra – okna bez smug
Podczas mycia okien istotny jest również dobór odpowiednich narzędzi do pucowania szyb. Zadowalające efekty, a więc szyby bez smug o wysokim połysku, można uzyskać, stosując popularne obecnie ściereczki z mikrofibry, które nazywane bywają także magicznymi ściereczkami czy mikrofibrą do okien.
Są to miękkie kawałki tkaniny poliestrowej o bardzo cienkich włóknach, które z łatwością „zbierają” brud z czyszczonej powierzchni, a także odznaczają się bardzo dużą chłonnością wody. Do mycia okien bez smug mikrofibrą nie trzeba więc używać detergentów – wystarczy sama woda. Którą mikrofibrę do okien wybrać? Do czyszczenia szyb wystarczą cienkie ściereczki z mikrofibry o niskiej gramaturze (250-300 g/m2) i splocie z widocznymi pętelkami.
Odpowiednia regulacja
Wielu z nas nie wie, że okna w naszych domach i mieszkaniach należy wyregulować, odpowiednio do aktualnej pory roku. Służy do tego specjalny mechanizm, którego przestawienie jest niezwykle proste. Przy pomocy podstawowych narzędzi możemy samodzielnie wykonać regulację okien, z neutralnej bądź zimowej pozycji zaczepu, na letnią, a także skorygować ustawienie i zmienić docisk skrzydła do ramy okiennej. Poprawi to nie tylko szczelność naszych okien, ale także ich działanie – radzi ekspert OKNOPLAST, Mike Żyrek, Kierownik Działu Rozwoju Produktu.
Zakup okien jest inwestycją na wiele lat, dlatego warto dbać o nie regularnie i stosować się do zaleceń producenta, dotyczących ich konserwacji i eksploatacji. Nadchodząca wiosna jest ku temu idealną okazją.