Home Baza wiedzy Kryteria przy zakupie okien

Kryteria przy zakupie okien


opublikowane 03 kwi 2023

3 minuty

Czy budujesz nowy dom czy robisz remont w mieszkaniu – kwestia nowych okien to coś więcej niż tylko prosta decyzja o wymiarze estetycznym. To długofalowa inwestycja, która może przyczynić się do znacznych oszczędności w Twoim domowym budżecie oraz poprawić komfort codziennego życia. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z podstawowymi, najważniejszymi parametrami, które decydują o funkcjonalności okien. Gdyż okna powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim niezawodne.

Koszty i domowy budżet

Rozważając zakup okien zwykle najpierw kierujemy się ich ceną. Porównując oferty warto jednak spojrzeć na ten aspekt w szerszym kontekście, ponieważ większy wydatek na początku przy zakupie może w przyszłości przyczynić się do znacznych oszczędności w domowym budżecie. Związane jest to bezpośrednio z energooszczędnością poszczególnych modeli.

W praktyce opisuje to współczynnik przenikania ciepła współczynnik przenikania ciepłaIm niższy, tym cieplej w domu. oznaczany symbolem Uw, który określa ile ciepła wydostaje się na zewnątrz przez szklane powierzchnie. Średnio wskaźnik ten wynosi 0,7 – 1,4, przy czym im niższą ma wartość tym lepiej – więcej ciepła pozostanie w domu, co przełoży się bezpośrednio na oszczędności w opłatach za ogrzewanie. Zatem w perspektywie dłuższego okresu czasu zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w droższe, ale bardziej oszczędne okna.

zobacz też

Okno Prismatic

Komfort domowego zacisza

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – mówi popularne przysłowie. To właśnie w domu szukamy spokoju
i wytchnienia od codziennej gonitwy i wszechobecnego hałasu, a okna mogą się do tego bardzo przyczynić. Wszystko przez właściwości dźwiękoszczelne, które opisuje wskaźnik izolacyjności akustycznej wskaźnik izolacyjności akustycznejIm wyższy, tym ciszej w domu. oznaczany symbolem Rw. Parametr ten określa jak duży hałas okno jest w stanie wytłumić, a im więcej decybeli oferuje producent, tym lepsza izolacja. Zatem jeśli mieszkasz w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy czy gwarnym bulwarze, zwróć uwagę na ten czynnik wybierając nowe okna.

Odpowiednia cyrkulacja

W pogodny dzień przyjemnie jest otworzyć okno na oścież i przewietrzyć pomieszczenie. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Dlatego, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu warto zwrócić uwagę na współczynik infiltracji współczynik infiltracjiTo ilość powietrza jaka przeniknie w ciągu jednej godziny przez jeden metr szczeliny okna przy różnicy ciśnień
1 daPa/m3(10 Pa).
. Idealnie, gdy mieści się w przedziale 0,5 – 1,0. Jeśli natomiast wynosi poniżej 0,3 konieczne będzie zapewnienie dodatkowej instalacji wentylacyjnej.

Najbardziej popularne, łatwe w utrzymaniu i dobrze sprawdzające się w praktyce są okna PCV. To dobra inwestycja w jakość za rozsądną cenę. Możemy także wybierać wśród okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych. Decydując się na drewno koniecznie należy zapytać o jego gęstość, która powinna ona wynosić minimum 450 kg/m³. Takie okna będą jednak na pewno odpowiednio droższe.

dodatkowa lektura

Sztuka we wnętrzu – jak ją wprowadzić?

Materiał

Obecnie okna wykonuje się z trzech rodzajów materiałów:

 • PCV
 • drewno
 • aluminium

Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości i stosowany jest w innych rodzajach budynków. PCV to współcześnie najpopularniejszy materiał na okna – najczęściej występuje w kolorze białym. Okna PCV można spotkać zarówno w blokach, jak i prywatnych domach lub budynkach firmowych. To materiał, który wykazuje się bardzo dobrą izolacją. W łatwy sposób można tego typu okna przystosować do własnych potrzeb.

Zabezpieczenia

Okna dostępne w sprzedaży posiadają dwa rodzaje zabezpieczeń. Część z nich to zabezpieczenia przed włamaniem. Należą do nich przede wszystkim folia antywłamaniowa. Drugi rodzaj zabezpieczeń dba o bezpieczeństwo dzieci. To także folia, ale naklejana na szyby od wewnętrznej strony. W tego rodzaju oknach producenci montują także specjalny rodzaj klamek:

 1. klamki na kluczyk
 2. klamki z przyciskiem

Okucia z odwróconą kolejnością otwierania są z pewnością dużym krokiem w stronę zwiększenia bezpieczeństwa naszych dzieci. Jeśli nie są Państwo przekonani, że będzie to stanowić wystarczającą przeszkodę dla najmłodszych, w oknach stwarzających potencjalnie największe zagrożenie można zamontować klamki z kluczykiem.


edward pytlak

Asystent OKNOPLAST

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów