Dark japandi – nowa odsłona modnego stylu na 2025 rok
W nadchodzącym sezonie styl japandi – łączący japoński minimalizm ze skandynawskim designem – pokaże swoją nową odsłonę. Dark japandi o mrocznej i nieco dramatycznej estetyce wprowadzać będzie do aranżacji wyraziste, kontrastujące kolory, ostre kąty oraz elementy nawiązujące do natury. To jednak nie wszystko. Sprawdź, jak urządzić biuro, dom lub mieszkanie w stylu japandi dark.
SPIS TREŚCI
- Co to jest styl japandi w wersji dark?
- Japandi i dark japandi – czym się różnią te style wnętrzarskie?
- Jakie meble wybrać do salonu w stylu dark japandi?
- Jakie kolory będą modne w 2025 roku w stylu dark japandi?
- Dekoracje w stylu japandi w wersji dark
- Okna w stylu dark japandi
Co to jest styl japandi w wersji dark?
Dark japandi, nazywany też black japandi, to najnowsza wersja popularnego stylu japandi łączącego elementy wnętrzarskie w estetyce japońskiej i skandynawskiej. Zachowuje ona typowe dla klasycznego stylu japandi czyste linie oraz umiłowanie do minimalizmu, ale wprowadza ciemne, kontrastujące barwy oraz ostre kąty.
W dark japandi widoczne są też inspiracje japońskimi kąpielami leśnymi shinrin-yoku, a więc prozdrowotnymi spacerami wśród przyrody. Do wnętrz wprowadzana jest więc ciemna zieleń lasu, a także naturalne materiały o wyrazistej fakturze, np. surowe drewno.
W stylu dark japandi niezwykle ważne jest również oświetlenie. Nie tylko warto zadbać o dostarczanie do wnętrz przyciemnionych kolorami ścian czy mebli odpowiedniej ilości światła naturalnego, ale też o subtelne oświetlenie sztuczne. W ten sposób możliwe jest podkreślenie tekstury i barw wnętrza i stworzenie atmosfery spokoju, harmonii oraz wyrafinowanej tajemniczości.
Japandi i dark japandi – czym się różnią te style wnętrzarskie?
Styl japandi charakteryzuje się jasnymi, naturalnymi kolorami, „lekkimi” materiałami i przestrzenią pełną światła dzięki wielkoformatowym oknom i drzwiom tarasowym. Wnętrza w stylu japandi opierają się na neutralnych odcieniach beżu, bieli oraz jasnych szarościach, co tworzy atmosferę spokoju i harmonii. Dominują w nich jasne drewno, delikatne tekstury i subtelne dodatki inspirowane naturą.
Dark japandi to z kolei bardziej nastrojowa, ciemniejsza interpretacja tego stylu. Pozostaje ona wierna zasadzie minimalizmu i funkcjonalności, ale różni się od japandi przede wszystkim kolorystyką. Dark japandi stawia na głębokie i wyraziste barwy – czernie, antracyty, ciemne brązy, a także ciemne odcienie zieleni i granatu. Aranżacje w tej wersji japandi mają bardziej tajemniczy, elegancki, ale też przytulny charakter. Dzięki kontrastującym kolorom i dużej ilości światła dziennego, aranżacjom dark japandi często towarzyszy gra światła i cienia.
Jakie meble wybrać do salonu w stylu dark japandi?
Meble w stylu dark japandi łączą minimalizm charakterystyczny dla japońskiej estetyki z surową elegancją skandynawskiego designu. Cechują się prostymi liniami, funkcjonalnością oraz solidnością, a każdy element jest starannie dobrany ze względu na trwałość, funkcjonalność i ponadczasowy urok.
Wnętrza w stylu japandi w wersji dark płynnie integrują przestrzeń domu, mieszkania czy biura z naturą, wykorzystując naturalne materiały, takie jak surowe drewno i matowe metale, które podkreślają organiczne piękno. Formy mebli w aranżacjach dark japandi są proste i geometryczne – nawiązują do tradycyjnych wzorów, ale jednocześnie odznaczają się nowoczesną estetyką. Ciemne drewno, takie jak dąb, orzech lub wenge, wprowadza do wnętrza głębię i elegancję. Meble dark japandi doskonale równoważą światło i cień oraz uspokajającą, ponadczasową elegancję, tworząc harmonijną relację między przestrzenią a funkcjonalnością.
Jakie kolory będą modne w 2025 roku w stylu dark japandi?
Kolorystyka dark japandi bazuje na ciemnych, zgaszonych odcieniach, które tworzą atmosferę spokoju, elegancji i tajemniczości. Główne barwy japandi w wersji dark to głębokie czernie, ciemne brązy, antracyty, a także odcienie grafitu i ziemi. W 2025 roku dobrym wyborem w sypialni czy salonie dark japandi będą też ciemne odcienie zieleni, które kojarzą się z głębią lasu i wprowadzają do wnętrza naturalny, uspokajający akcent.
Paletę często ożywiają subtelne akcenty beżów, piaskowych szarości oraz zgaszonych zieleni, które wprowadzają element natury i równowagi. Głębi i tajemniczości wnętrzom dark japandi dodać mogą także odcienie granatu nawiązujące do ciemnego nieba lub głębi morskiej. W stylu japandi w wersji dark szczególną rolę odgrywa światło naturalne, co pozwala na podkreślenie głębi barw i tekstur, tworząc przytulną, ale nowoczesną atmosferę.
Dekoracje w stylu japandi w wersji dark
Dekoracje w stylu dark japandi są minimalistyczne, ale przemyślane i dopracowane w każdym calu. Dominuje zasada „mniej znaczy więcej”, co oznacza, że w przestrzeni znajdziemy niewiele dodatków. Te, które są jednak obecne, mają wysoką jakość wykonania i artystyczny charakter.
Ciemne drewno, matowy metal i przyjemne w dotyku tkaniny o wyrazistej fakturze dodają przestrzeni dark japandi ciepła i faktury, wprowadzając element naturalnej elegancji. Tekstylia z naturalnych materiałów, takich jak len i bawełna, oraz miękkie pledy czy poduszki dodają ciepła, tworząc atmosferę spokojnego wyrafinowania.
Ceramika o matowych wykończeniach, ręcznie robione wazy, minimalistyczne grafiki na ścianach oraz rośliny, takie jak bonsai czy paprocie, uzupełniają wystrój, podkreślając harmonijną i uspokajającą estetykę dark japandi.
Okna w stylu dark japandi
W stylu dark japandi okna odgrywają istotną rolę w kształtowaniu atmosfery wnętrza. Dlaczego? Światło naturalne kontrastuje z ciemnymi kolorami, podkreślając głębię barw i tekstur. Idealne okna do wnętrz w stylu japandi w wersji dark powinny być duże i odznaczać się minimalistycznym designem. Pozwolą one wprowadzić do wnętrza dark japandi dużą ilość naturalnego światła, które równoważy ciemne elementy aranżacji.
Proste ramy o ostrych krawędziach, do tego w ciemnych kolorach, takich jak matowa czerń, antracyt lub ciemny brąz, idealnie komponują się z paletą barw dark japandi. Z oferty OKNOPLAST w aranżacjach w stylu dark japandi doskonale sprawdzą się m.in. okna z takich systemów jak PAVA, Prolux, Pixel czy Prismatic.
● Prolux – okna te zostały zaprojektowane, aby wpuszczać do wnętrz do 22% więcej światła. Oznaczają się smukłymi profilami i dużymi przeszkleniami, a także doskonałą izolacją termiczną i akustyczną. Dostępne są w szerokiej palecie ciemnych odcieni, np. antracyt quartz, black jet czy dąb bagienny.
● PIXEL – okna z tego systemu wyróżniają się nowoczesnym, subtelnym designem i wysoką izolacyjnością termiczną. Oferują duże przeszklenia i wąskie ramy, które podkreślają prostotę i elegancję stylu dark japandi. Dostępne są w ciemnych kolorach ram, np. kitami dark matt czy woodec dark toffee.
● PAVA – Okna te są nie tylko ponadstandardowo ciepłe. Zaskakujące jest także ich wzornictwo – efekt połączenia pasji do dobrego wzornictwa i nowoczesnych technologii. Wzrok przyciąga ich geometryczna, autorska linia profilu. Ma ona w sobie ducha tak obecnie modnego modernizmu i idealnie pasuje do minimalistycznej, współczesnej architektury.
● Prismatic – System Prismatic powstał z myślą o osobach, którym zależy na oknach łączących wysokie parametry izolacji termicznej z estetycznym wyglądem nawiązującym do klasycznych form profili. Modernistyczny, zaprojektowany specjalnie dla OKNOPLAST pięciokomorowy profil skrzydła jest smuklejszy niż standardowe propozycje innych producentów. Pozwala to na zwiększenie powierzchni szyby, co nie tylko poprawia efekt wizualny, ale także skutkuje lepszym doświetleniem pomieszczenia. W efekcie Prismatic odznacza się eleganckim i modernistycznym, ale subtelnym wyglądem, nadając wnętrzom unikatowy charakter. Stylistycznie profile Prismatic plasują się wśród naszych systemów pomiędzy klasyczną linią profili Koncept a ultranowoczesnymi profilami PIXEL.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields