Home Baza wiedzy Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

Jak dobrać rozmiar rolety do okna?


rolety na okna

opublikowane 12 wrz 2018

3 minuty

Rolety okienne stały się integralną częścią wystroju naszych wnętrz. Pełnią kilka ważnych funkcji, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać rozmiar rolety do okna. Jak to zrobić?

Wszystko zależy od rodzaju

Istnieje wiele rodzajów rolet okiennych – w każdym z nich dobieranie rozmiaru będzie wyglądało nieco inaczej. Do najbardziej popularnych należą:

 • Rolety mini
 • Rolety plisowane
 • Rolety wolnowiszące
 • Rolety w kasecie
 • Rolety do okien dachowych

Jest więc w czym wybierać. Teraz wystarczy zdjąć odpowiednie wymiary z ramy lub wnęki okiennej i można ruszać na zakupy. Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

Rolety mini

Najpopularniejszy typ rolet jest też najprostszy w montażu. Rolkę, na którą nawinięta jest tkanina, przytwierdzamy do ramy okiennej zazwyczaj przyklejając lub wieszając na haczykach (montaż nieinwazyjny). Jak dobrać roletę mini do naszego okna? Wystarczy zdjąć dwa wymiary: wysokość skrzydła oraz szerokość szyby, do tego drugiego wyniku dodając około 5 cm. Wiele spośród nowoczesnych okien PVC ma wokół szyby (w odległości 2-3 cm) dodatkowy, cienki rowek. Możemy wykorzystać go jako punkt odniesienia i zmierzyć od jednego rowka do drugiego. W ten sposób będziemy mieli pewność, że rozwinięta roleta nie będzie przepuszczała światła. Rolety mini są pomocne również w tej kwestii, ponieważ zwykle wyposaża się je w żyłkę stabilizującą pozycję tkaniny. Jest to bardzo przydatne kiedy postanowimy uchylić okno. Dzięki żyłkom opuszczona roleta pozostanie przy samej szybie zamiast nachylać się pod kątem. Tego typu rolety możemy wyposażyć również w wygodny mechanizm samozwijający.

Rolety plisowane

Inaczej nazywane harmonijkowymi, rolety plisowane również są często wybierane przez klientów w Polsce. Aby idealnie dopasować je do wymiarów naszych okien będziemy potrzebować szerokości szyby oraz wysokości skrzydła okiennego. Do szerokości szyby dodajemy około 6 cm i ten wymiar podajemy sprzedawcy.

Rolety w kasecie

Na pierwszy rzut oka wymiary rolet w kasecie powinny być takie same, jak poprzedniczek. Pamiętajmy jednak, że choć szerokość rolety znów wyniesie około 6 cm więcej, niż szerokość szyby, to już sama kaseta zawierająca zwiniętą tkaninę będzie miała inny rozmiar. Pojemnik na materiał rolety zwykle jest szerszy od samej rolety o kolejne 4 cm. Warto o tym pamiętać, ponieważ wpłynie to na przykład na sposób otwierania okien na oścież.

Rolety wolnowiszące

Tego typu rolety nadają się do salonu, który lubimy przekształcać na przykład w domową salę kinową. Odpowiednio zamontowane rolety wolnowiszące sprawią, że po ich zasunięciu w całym pomieszczeniu zapanują egipskie ciemności. Aby odpowiednio dobrać rozmiar rolety do okna, musimy zacząć od zmierzenia szerokości wnęki okiennej. Do uzyskanego wyniku należy dodać od 10 do 20 cm. Niemal analogicznie ma się rzecz ze zdejmowaniem wymiaru pionowego. Wysokość rolety powinna mieć o 10 cm więcej niż wnęka okienna. Podczas mierzenia zwróć uwagę na to, czy parapet zanadto nie wystaje poza obrys wnęki.

Rolety do okien dachowych

W przypadku ostatniego omawianego typu rolet okiennych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nie wystarczy zmierzyć szerokości szyby, by móc zamontować roletę. Oczywiście można spróbować zrobić to samemu, w przypadku rolet dachowych sugerujemy jednak skontaktować się ich producentem i poprosić o pomoc w wyborze odpowiedniej rolety. To już wszystko w naszym dzisiejszym poradniku. Mamy nadzieję, że wiecie już jak dobrać rozmiar rolety do okna. Dzięki nabytej wiedzy Wasz dom będzie wyglądał jeszcze piękniej i stanie się jeszcze bardziej przytulny. Powodzenia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Roleta Luna Oknoplast

Luna

Roleta zewnętrzna LUNA to optymalne połączenie funkcjonalności, technologii oraz ponadczasowej elegancji. Idealnie dopełnia estetykę budynków wykończonych w różnych stylach. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia możliwość osadzenia rolety na profilach poszerzających ramę okienną, co pozwala na wyjątkowo ciepły montaż. Dzięki zastosowaniu w elementach budowy trwałego i odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium, roleta LUNA będzie idealnym wyborem do budynków położonych w górach lub nad morzem.

Sol Evolution

Roleta zewnętrza SOL EVOLUTION podnosi walory estetyczne budynku, zapewnia optymalną ochronę przed stratami ciepła i zabezpiecza to, co dla Ciebie najważniejsze. System montowany jest we wnęce okiennej, co znacząco wpływa na design fasady budynku, zapewniając mu elegancki i dyskretny wygląd. Podzespoły SOL EVOLUTION wykonane są z trwałego aluminium gwarantującego stabilność funkcjonowania i bezpieczeństwo.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Drzwi tarasowe HST Premium

HST Premium

Drzwi tarasowe HST PREMIUM to system stworzony z myślą o likwidacji barier architektonicznych: wyjątkowo duże (6,5 x 2,8 m) szklane konstrukcje pozwalają na zaprojektowanie spektakularnych przestrzeni. Wysokie parametry izolacji termicznej sprawiają, że koszty ogrzewania budynku są o wiele niższe.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów