Home Baza wiedzy Okna na wymiar – jak powstaje Twoje okno

Okna na wymiar – jak powstaje Twoje okno


Produkcja okien Oknoplast

opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Producenci okien stosują kilka strategii zarządzania procesem wytwarzania. Z punktu widzenia klientów najistotniejsze są różnice pomiędzy dwiema z nich: produkcją okien gotowych, o rozmiarach zgodnych z przyjętym wzorem oraz produkcją okien na wymiar, idealnie dopasowanych do naszych potrzeb, przeznaczonych do zamontowania w konkretnym otworze okiennym.

Wymiary okien produkowanych w pierwszym modelu są dobierane w taki sposób, żeby można było je zamontować w otworach okiennych o najczęściej spotykanych kształtach i wymiarach. W ten sposób zmniejsza się koszt wytworzenia, ponieważ nie trzeba zmieniać ustawień maszyn produkcyjnych po wykonaniu każdego okna. Gotowe okna trafiają do magazynów, sklepów i są dostępne dla kupujących od ręki. Niższy koszt produkcji i natychmiastowa dostępność to niewątpliwe zalety tej metody produkcji, ale są to zarazem jedyne jej jasne strony.

Zalety produkcji seryjnej

Doskonale sprawdza się ona tylko w jednym przypadku: wytwarzania dużej liczby okien na zamówienie wykonawcy budującego bloki mieszkalne według jednego projektu. Wtedy można mieć niemal całkowitą pewność, że wszystkie okna uda się zamontować bez stosowania wybiegów w rodzaju nakładania bardzo grubej warstwy pianki montażowej, ukrywania wolnych przestrzeni albo odwrotnie, skuwania krawędzi otworu okiennego i osadzania okna „na wcisk” przy użyciu zbyt małej ilości środków montażowych.

Wiele procesów, jedno okno

Produkcja okien na wymiar jest bardziej skomplikowana logistycznie i informatycznie. Już na etapie składania zamówienia zaczyna się przetwarzanie danych, które zakończy się w chwili wydania gotowego okna klientowi.

Pierwszy krok, to wizyta pracownika firmy współpracującej z producentem. Bardzo ważna, bo specjalista miał okazję poznania stanu faktycznego: rodzaju muru, jego grubości, dokładnych rozmiarów otworu okiennego. Ma szansę zdiagnozowania problemów, które powinny być usunięte podczas montażu nowego okna. Klient otrzyma też kompletną informację o ofercie, być może specjalista zasugeruje wybór optymalnego modelu okna. Notatki z tej wizyty pomogą montażystom skrócić czas pracy, a producentowi dostarczą precyzyjnych informacji o rozmiarach okna.

Wszystkie niezbędne informacje wraz z uwagami klienta i montażystów trafiają do systemu informatycznego producenta. W pierwszej kolejności zamówienie jest wyceniane, a po sprawdzeniu dostępności elementów niezbędnych do wytworzenia okna, terminów dostaw materiałów i zajętości linii produkcyjnej wyznaczana jest data produkcji.

Wykonanie okna rozpoczyna się od pobrania z magazynu i docięcia na wymiar profili, które następnie są łączone w ramę. Ponieważ każde kolejne okno może się różnić od poprzedniego, maszyny do cięcia i montażu profili są każdorazowo ustawiane na właściwy wymiar. Zmontowane okna są dokładnie kontrolowane, zabezpieczane na czas transportu i wysyłane do firmy współpracującej z producentem. Ostatni krok to transport do klienta, montaż, regulacja i usunięcie zabezpieczeń.

Produkcja szyb w firmie oknoplast

Spokój i zadowolenie

Ponieważ okno od początku powstaje z myślą o konkretnym otworze okiennym, można mieć pewność, że będzie do niego idealnie pasowało. Po osadzeniu ramy przy użyciu zalecanych, sprawdzonych materiałów montażowych rama uzyska wymaganą sztywność. Nie będzie się odkształcała podczas zamykania i otwierania skrzydła okna. Nawet, jeśli jest ono duże i ciężkie.

Niedopasowanie, zdarzające się powszechnie w produkcji wielkoseryjnej sprawia, że siły przenoszone przez zawiasy skręcają i odkształcają ościeżnicę. W rezultacie okno traci szczelność, przepuszcza hałas otoczenia i umożliwia ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Montaż okien wykonywanych na wymiar likwiduje to ryzyko. Można być pewnym komfortu, energooszczędności i długowieczności okna. Trzeba jedynie pamiętać o potrzebie skorygowania pierwszej regulacji po pewnym czasie, kiedy okno dobrze osiądzie. Okno na wymiar ułatwia także ukrycie śladów montażu i gwarantuje, że światło będzie się dostawało do pomieszczenia przez szyby o największej możliwej powierzchni.

Okna na wymiar są idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób planujących remont, jak i budujących własny dom. „Na wymiar” oznacza bowiem „dokładnie takiego kształtu i wielkości, jakie są potrzebne”. Inwestor i architekt mają tu bardzo szerokie pole do popisu. Ogranicza ich jedynie wyobraźnia.

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów