Home Baza wiedzy Nowoczesna technologia Okna o nietypowych kształtach

artykuł 2 z 6 poradnika "Nowoczesna technologia"

Okna o nietypowych kształtach


opublikowane 17 paź 2023

4 minuty

Okna w kształcie koła, półkola, trójkąta czy trapezu pod wieloma względami nieco różnią się od standardowej stolarki prostokątnej i kwadratowej. Ile kosztują okna nietypowe? Jak długo czeka się na ich wyprodukowanie? Czy są ciepłe? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące okien nietypowych.

Wiele wątpliwości związanych z oknami o nietypowych kształtach rozwialiśmy w pierwszym artykule o okna o nietypowych kształtach. Odpowiedzieliśmy m.in. na pytania o ograniczenia technologiczne przy ich produkcji, a także sposób ich wytwarzania i działania. W tym tekście skupimy się na ich kosztach, czasie produkcji, termoizolacyjności oraz rozmiarach. Zobacz, co o oknach nietypowych mówią nasi specjaliści.

Czy okna o nietypowych kształtach są droższe od standardowych okien?

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma stałej dopłaty za produkcję okna o nietypowym kształcie. Jedno jest pewne – okno trójkątne, okno okrągłe czy okno łukowe będzie droższe od prostokątnego czy kwadratowego w typowym rozmiarze. Ile dokładnie? Tego dowiedzieć się można podczas wyceny, która przygotować może doradca w salonie sprzedaży, korzystający z programu kalkulacyjnego.

Cena okna nietypowego uzależniona jest przede wszystkim od jego wymiaru, kształtu i wynikającej z nich czasochłonności wykonania. Koszty okien mogą wzrosnąć również z powodu konieczności zastosowania konkretnych okuć okiennych, co wymuszone jest niecodzienną geometrią okna.

Okno Winergetic w kolorze antracytJak długo czeka się na realizację zamówienia na okno o nietypowym kształcie?

Okres produkcji okien o nietypowych kształtach jest zawsze dłuższy, mniej więcej o tydzień, dwa tygodnie niż w przypadku okien typowych.

W OKNOPLAST stawiamy na bezkompromisową jakość. Nasze produkty są zawsze indywidualnie dostosowane i skrojone pod oczekiwania klienta. To połączenie wysokiej jakości materiałów, profesjonalnej obsługi, dbałości o cały proces dokonania zakupu oraz troski o bezpieczeństwo i satysfakcję klientów już po zamontowaniu okna. 


Tomasz Radecki

Dyrektor Handlowy OKNOPLAST

Różnica ta wynika z dodatkowych czynności, które należy wykonać przy ich wytwarzaniu, a także innego procesu technologicznego niż przy standardowej stolarce okiennej. Prostokątne i kwadratowe okna wytwarzane są na liniach automatycznych, gdzie proces jest w dużej mierze zautomatyzowany. Przy kształtach nietypowych stosuje się inną formę produkcji i charakter pracy – więcej czynności wykonywanych jest przez ludzi, a nie maszyny. Dokładne informacje o terminie realizacji zamówienia na konkretne okno czy okna o nietypowych kształtach uzyskać można u doradców klienta.

Czy okna w niestandardowych kształtach spełniają aktualne normy termoizolacyjne?

Oferowane przez OKNOPLAST okna o nietypowych kształtach – niezależnie od ich rozmiaru i geometrii – są ciepłe i szczelne w takim samym stopniu, jak okna kwadratowe i prostokątne. Termoizolacyjność okna nie jest bowiem związana z jego kształtem, a wyłącznie z zastosowanymi elementami.

W naszych oknach trójkątnych, trapezowych czy łukowych stosujemy w produkcji te same profile okienne i pakiety szybowe, co w oknach prostokątnych. Odznaczają się one odpowiednim poziomem ochrony przed stratami ciepła, dlatego – zamawiając u nas nietypowe okno – zyskujesz pewność, że będzie ono ciepłe i szczelne w takim samym stopniu jak okna standardowe. Znając współczynniki przenikania ciepła dla tych części, a więc Ug – dla szyb, Uf – dla profili, a także powierzchnię przeszklenia w oknie, można łatwo obliczyć współczynnik U dla całego okna (Uw).

Czy okna z PCV o fantazyjnych kształtach mają stalowe wzmocnienia profili?

Im większe przeszklenia chcemy zastosować w oknach, tym lepiej wzmocnione powinny być profile okienne. Najczęściej stosuje się dodatkowe stalowe zbrojenie – w OKNOPLAST standardowo jest ono wielokrotnie gięte, co zwiększa jego wytrzymałość. Takie wzmocnione profile okienne są bazą zarówno dla okien prostokątnych i kwadratowych, jak również tzw. skośnych, a więc okien trójkątnych i trapezowych.

Mogą one mieć spore wymiary przeszkleń, ponieważ – ze względu na zbrojenie – ich profile są bardziej wytrzymałe na obciążenie. Nieco inaczej jest w przypadku okien z łukowym zwieńczeniem, okrągłych i półokrągłych. Ich profile najpierw są wyginane, więc nie można ich doposażyć w standardowe zbrojenie stalowe jak w pozostałych oknach. Większość producentów w elementach wyginanych w łuk rezygnuje całkowicie ze wzmocnień stalowych. OKNOPLAST, jako jedna z nielicznych firm w Polsce, wykorzystuje w nietypowych oknach z łukami metodę, dzięki której są one wzmacniane stalą. Dzięki temu nie musimy się martwić o statykę okien nawet o najbardziej wymyślnych kształtach.

Okno PIXEL o nietypowum kształcie


Skąd wiedzieć, jakie rozmiary mogą mieć okna o nietypowych kształtach?

O tym, czy można wyprodukować okno w danym rozmiarze, dowiesz się od naszych doradców w salonie sprzedaży. Mają oni nie tylko doświadczenie, ale także dwa ważne narzędzia – system kalkulacyjny informujący podczas tworzenia wyceny o ograniczeniach gabarytowych, a także katalogi techniczne ze szczegółowymi danymi dotyczącymi wygięć w łuk czy możliwości docinania profili pod kątem.

Rozmiar okna okrągłego, półokrągłego i zwieńczonego łukiem uzależniony jest również od głębokości zabudowy profilu. Im większa głębokość zabudowy, tym większa jest średnica gięcia profilu. Co konkretnie to oznacza? Wybierając ciepłe, ale „głębokie” profile Winergetic Premium, możesz zlecić wykonanie większego okna okrągłego czy łukowego. Decydując się na węższe okna Koncept, uzyskasz natomiast mniejsze okna o tych kształtach. Chcąc zamówić okno nietypowe w konkretnym rozmiarze, najlepiej zwrócić się do naszych dealerów, którzy pomogą dobrać Ci odpowiedni system okienny.

Jaką gwarancję uzyskam na okna OKNOPLAST o nietypowych kształtach?

Wszystkie nasze okna, również tworzone na specjalne zamówienie okna o nietypowych kształtach, otrzymują 7-letnią gwarancję producenta.

Troska o nabywców naszych okien nie tylko w momencie sprzedaży, ale również po niej, jest nieodłącznym elementem naszej oferty. Jakość, która wyróżnia OKNOPLAST, nie ogranicza się jedynie do produktu, ale obejmuje wszystkie oferowane usługi. Ważny jest nie tylko sam produkt, ale również obsługa, montaż, gwarancja oraz zabezpieczenie przed szkodą, która nie powstała z winy producenta lub klienta.


Tomasz Radecki

Dyrektor Handlowy OKNOPLAST

W odróżnieniu od rynkowej praktyki oferowania okien bez gwarancji, podejmujemy się wyłącznie produkcji tych niestandardowych okien, które będą odznaczać się odpowiednim wyglądem, szczelnością, parametrami termoizolacyjnymi, statyką i bezproblemowym działaniem przez lata. Stawiamy na najwyższą jakość produktów.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów