Home Baza wiedzy Jaki kolor bramy wybrać?

Jaki kolor bramy wybrać?


Brama garażowa Belado - Oknoplast

opublikowane 07 kwi 2023

3 minuty

Brama garażowa pełni wiele praktycznych funkcji, jednak ze względu na swoją wielkość jest też ważna dla wyglądu budynku. Nieodpowiednio dobrana sprawi, że elewacja będzie prezentowała się niekorzystnie. Podpowiadamy, jak wybrać kolor bramy, by wszystkie elementy elewacji budynku idealnie ze sobą współgrały.

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Co zrobić, żeby brama nie była najbardziej rzucającym się w oczy elementem elewacji?
 • Jak dobrać bramę na zasadzie kontrastu?
 • W jaki sposób dopasować wjazd do garażu do stolarki?
 • Z czym brama może stworzyć zgrany kolorystycznie duet?
 • W jakich kolorach są dostępne bramy garażowe?

Ukryta w elewacji

Nie ulega wątpliwości, że brama jest widocznym elementem aranżacji. Zazwyczaj wjazd do garażu znajduje się przecież we frontowej części budynku. Warto zatem – zwłaszcza w nowoczesnych domach – optycznie ukryć bramę. Żeby to zrobić, zdecyduj się na model w takim samym kolorze jak elewacja, co okaże się najprostsze w przypadku domu o białej elewacji.

Brama ujednolicona kolorystycznie ze ścianą jest świetnym rozwiązaniem do nowoczesnego budynku, którego bryła jest minimalistyczna. Takie domy są często parterowe, mają płaski dach oraz wysunięty garaż.

Ukrycie bramy w elewacji może być nieco trudniejsze, gdy ta wykonana jest w całości z cegły klinkierowej. Materiał wykończeniowy występuje w różnych wariantach kolorystycznych, a najpopularniejszy jest brązowo-miedziany. Do tak wykończonego budynku dopasujesz bramę w kolorze mahoniu lub jeden z brązów dostępnych w palecie RAL.

Na zasadzie kontrastu

Zupełnie odmiennym rozwiązaniem jest dobranie bramy garażowej do elewacji na zasadzie kontrastu. Do białych ścian zewnętrznych dopasujesz czarny model, co świetnie zaprezentuje się w budynkach nowoczesnych. To dobre rozwiązanie, jeśli elewacja dolnej części domu jest jasna, a na piętrze zastosowano wykończenie ścian zewnętrznych w kolorze drewna.

Co jeśli elewacja jest ciemna? W tym przypadku również możesz pokusić się o wybranie kontrastującej bramy, dzięki czemu optycznie wydzielisz garaż z bryły budynku. Ciemnoszarą cegłę elewacyjną połącz z białym wejściem do garażu, a uzyskasz nietuzinkowy efekt. Takie połączenie sprawdzi się świetnie, zwłaszcza jeśli ciemnym materiałem została wykończona część elewacji, na przykład ta wysunięta z garażem, a na pozostałych ścianach wykorzystano biel.

Brama w kontraście do elewacji oknoplast

Dopasowana do stolarki

Szukasz bezpiecznego rozwiązania? Zdecyduj się na dobranie bramy do koloru stolarki. Wciąż popularne są antracytowe okna i drzwi, a wejście do garażu może mieć ten sam ciemny odcień szarości. Takie zestawienie właściwie do zera redukuje ryzyko uzyskania niezadowalającego efektu – jest więc bezpieczne i wybierane przez wielu inwestorów.

Jeśli stolarka ma kolor drewna, wybierając bramę, możesz do niego nawiązać. Istnieje mnóstwo konstrukcji z paneli imitujących barwy naturalnego surowca. Zdecyduj się zarówno na okna, jak i bramę od jednego producenta, a zyskasz pewność, że te elementy będą ze sobą idealnie współgrały.

Poznaj inne pomysły na wybranie koloru bramy

Ciekawy efekt zapewni Ci zestawienie bramy i dachu w takim samym kolorze. To rozwiązanie, które jest bezpieczne, a jednocześnie estetyczne. Barwy nie muszą być identyczne, ale powinny tworzyć spójną całość.

Bramę garażową możesz dopasować do ogrodzenia, co dobrze prezentuje się w przypadku nowoczesnych budynków. Wyobraź sobie zestawienie białego domu, z białymi oknami oraz płaskim dachem z jasnoszarą bramą garażową, drzwiami w tym samym kolorze oraz ogrodzeniem z popielatych przęseł i białych słupków.

Kolor bramy możesz również dobrać do dekoracyjnych elementów zastosowanych na elewacji. Niektórzy inwestorzy urozmaicają wygląd zewnętrznych ścian, stosując na ich części płyty betonowe. Mogą znaleźć się wokół wejścia do garażu oraz drzwi do domu. W tym przypadku idealnie sprawdzi się brama o kilka tonów ciemniejsza od płyt.

Dobrym pomysłem jest dostosowanie bramy do elementów takich jak cokół czy podbitka dachowa. Wejście do garażu może też stworzyć zgrany kolorystycznie duet z kolumną, która znajduje się przed głównymi drzwiami do domu.

Belado_jak_dobrać_wielkosc_bramy_oknoplast

Nietypowe kolory bram

Szarość, czerń, biel i kolory imitujące drewno – to najczęściej wybierane rozwiązania. Nie brakuje jednak odważniejszych propozycji. Ciekawie zaprezentuje się ciemnozielona brama garażowa – w tym kolorze może być między innymi model Belado, który zachwyca przede wszystkim parametrami technicznymi, a jednocześnie będzie ozdobą bryły budynku. Ciemny odcień zieleni ciekawie zaprezentuje się w połączeniu z ceglaną lub białą elewacją.

Bezawaryjną i dobrze izolującą dźwięki bramę Belado możesz też wybrać w granatowym kolorze. To niebanalne rozwiązanie, jeśli garaż jest oddzielnym budynkiem. Wolnostojącą konstrukcję odróżnisz od głównego budynku przy pomocy intensywnego odcienia bramy na tle białej elewacji. Granat będzie się dobrze komponował ze stonowaną kolorystyką domu, na przykład biało-szarą. Brama Belado i druga propozycja od OKNOPLAST, czyli Dekedo, są oczywiście także dostępne w najpopularniejszych kolorach oraz wielu drewnopodobnych wykończeniach. Jednak osoby, które nie boją się eksperymentować, mogą zamówić bramę w jakimkolwiek innym wymarzonym kolorze – OKNOPLAST daje możliwość wyboru dowolnego koloru z palety RAL.  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów