Home Baza wiedzy Jak dobrać wielkość bramy garażowej?

Jak dobrać wielkość bramy garażowej?


Belado_jak_dobrać_wielkosc_bramy_oknoplast

opublikowane 01 wrz 2020

4 minuty

Chcesz zamówić bramę garażową Dekedo bądź Belado od OKNOPLAST? Zastanawiasz się, jaki jej wymiar wybrać do garażu jedno- lub dwustanowiskowego? Podpowiadamy, jak wymierzyć otwór, w którym będzie ona zastosowana. Wskazujemy również, czym różnią się poszczególne typy bram i jak właściwie przygotować garaż do ich montażu.

Zamawianie bramy garażowej wiąże się nie tylko z koniecznością skonfigurowania jego wyglądu, a więc np. koniecznością wyboru odpowiedniego koloru, typu wykończenia czy dodatków poprawiających jego stylistykę i funkcjonalność (świetlików, listew LED). Przystępując do rozmów ze sprzedawcą, warto znać przede wszystkim wymiary otworu, w którym planujemy ją zamontować. Dzięki temu od razu przekonasz się, czy możesz zamówić konkretny produkt i poznasz szacunkowe koszty takiej inwestycji. Jak dobrać wielkość bramy garażowej? Jakie wymiary segmentowych modeli Belado i Dekedo dostępne są w OKNOPLAST?


Jaki wymiar bramy do garażu jedno- i dwustanowiskowego?

Producenci bram garażowych oferują swoje modele w różnych wymiarach – zarówno dotyczących szerokości, jak i wysokości. W projektach niewielkich domów mieszkalnych najczęściej pojawiają się garaże jednostanowiskowe, które kryją się za stosunkowo wąską bramą garażową, np. o szerokości typowej 2,25 metra . W większych budynkach garaż służy przeważnie do przechowywania nie jednego, a dwóch czy nawet kilku pojazdów. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowane dwóch pojedynczych bram garażowych zamontowanych obok siebie bądź wielkoformatowego modelu o szerokości nawet do 5,5 metra.

Na rynku dostępne są bramy garażowe różnego typu – każdy z nich otwiera się i montowany jest w inny sposób. Producenci oferują również modele w rozmiarach tzw. standardowych i specjalnych. Produkty z pierwszej kategorii są zdecydowanie tańsze od modeli produkowanych na zamówienie. Przed zamówieniem bramy warto więc sprawdzić, czy wybraną bramę z produkcji seryjnej można zastosować w otworze o konkretnej szerokości i wysokości. Ważnym parametrem jest także odległość górnej krawędzi otworu do sufitu garażu oraz szerokość ścian mierzona od bocznych krawędzi otworu przeznaczonego na montaż bramy. Tradycyjne bramy rozwieralne, które stosowane są niezmiernie rzadko, montuje się w otworze. Ich ościeżnica zmniejsza o kilka centymetrów z każdej strony szerokość i wysokość światła wjazdu. Bramy uchylne montuje się również w otworze bądź od wewnętrznej strony garażu i konieczne jest zapewnienie sporej ilości wolnej przestrzeni między górną krawędzią otworu a sufitem . Przy montażu w środku garażu konieczne jest również zapewnienie miejsca po bokach otworu. Bramę segmentową (np. OKNOPLAST Belado czy Dekedo) można montować w otworze lub za nim. Do montażu – zależnie od typu zastosowanego napędu i sprężyn – niezbędne jest kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni nad górną krawędzią otworu.

Brama garażowa Oknoplast
Brama garażowa Oknoplast

Szerokość bramy garażowej

W ofertach producentów bram garażowych znaleźć można modele o różnorodnej szerokości. Do niewielkich garaży jednostanowiskowych można zamówić bramy o szerokości już od zaledwie 1,8 metra . Przeważnie w takich pomieszczeniach stosuje się jednak standardowe modele o szerokości 2,25 metra, które pozwalają na łatwe manewrowanie podczas wjazdu i wyjazdu z garażu. Wśród bram wielkoformatowych występują modele o szerokości nawet 6 metrów. Najczęściej kupowane są modele o szerokości 4-5 metrów. W OKNOPLAST oferujemy najwyższej jakości modele Dekedo i Belado, których pancerz może mieć szerokość od 2,25 do nawet 5,5 metra. Te ostatnie doskonale sprawdzą się w garażach dwustanowiskowych.


Wysokość bramy garażowej

Produkowane seryjnie bramy garażowe mają przeważnie wysokość od 2 do 2,5 metra, które sprawdzą się w garażach przeznaczonych dla samochodów osobowych. Najczęściej zamawiane są modele o wysokości 2,25 m lub nieco wyższe 2,5 metra, przez które przejedzie samochód osobowy typu SUV czy standardowa „osobówka” z bagażnikiem dachowym czy boksem dachowym. Na zamówienie u niektórych wytwórców dostępne są oczywiście również wyższe modele, np. bramy garażowe o wysokości 3-3,5 metra. Tak wysokie bramy montowane są przeważnie w garażach, w których parkować mają średniej wielkości samochody dostawcze i tzw. busy.


Jak wykonać pomiar pod bramę garażową?

Pomiar otworu pod bramę garażową najlepiej zlecić specjalistom producenta, u którego zamawiana będzie brama. Takie osoby zwrócą uwagę na wszystkie szczegóły i najdokładniej dopasują bramę do zastanego otworu. Jeżeli zależy Ci jednak na samodzielnym pomiarze, aby np. uzyskać wstępną wycenę bramy, mamy kilka podpowiedzi. Najważniejszą kwestią jest to, aby pomiar otworu przeznaczonego pod bramę wykonywać w wykończonym garażu. Co konkretnie to oznacza? Pomieszczenie to powinno mieć już poprowadzone instalacje (w tym elektryczną, jeśli decydujesz się na bramę automatyczną), a także wykonane tynki na ścianach oraz wylewki na podłodze. Jeżeli planujesz w garażu tzw. podwieszany sufit, jego wykonanie należy odłożyć do momentu po montażu bramy – wszelkie prowadnice sufitowe muszą być przytwierdzone do stabilnego, solidnego sufitu. Zmierz światło bramy, ale też szerokość ścianek bocznych oraz wysokość pomiędzy górną krawędzią otworu a sufitem. Te wymiary będą niezbędne do określenia przez sprzedawcę, czy możliwe będzie zamontowanie w Twoim garażu konkretnego rodzaju bramy garażowej.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Dekedo

Wysokie walory użytkowe, dobre parametry izolacji termicznej – oto główne zalety bramy garażowej DEKEDO. Model DEKEDO został zaprojekowany z myślą o dużych, wolnostojących nieruchomościach. Możliwość montażu bramy o szerokości do 5500 mm pozwala na zastosowanie systemu w garażach dwustanowiskowych. Lubisz rozwiązania smart? Dla Twojego komfortu bramą DEKEDO możesz sterować z poziomu smartphone’a!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów