Home Baza wiedzy Jak zagospodarować przestrzeń w garażu?

Jak zagospodarować przestrzeń w garażu?


brama belado oknoplast

opublikowane 07 cze 2021

3 minuty

Garaż to jedno z najbardziej uniwersalnych pomieszczeń w domu. Choć teoretycznie służy do parkowania samochodu, znacznie częściej jest przekształcany w warsztat, służy do przechowywania narzędzi, rowerów i przedmiotów sezonowych bądź stanowi miejsce spotkań lub prób zespołu rockowego. O czym trzeba pamiętać przy urządzaniu garażu? Czy istnieje sposób na jego idealne wyposażenie?

Brama garażowa OKNOPLAST Dekedo


Wykończenie podłogi i ścian

Pierwszą kwestią rozpatrywaną podczas budowy domu lub jego remontu jest wykończenie podłogi i ścian garażu. W większości przypadków warto zdecydować się na rozwiązania możliwie wytrzymałe. Odporne na zmywanie i łatwe do wyczyszczenia wykończenie ścian płytkami czy specjalistyczną farbą pozwoli Ci myć samochód w garażu bez obaw o pozostawienie trwałych zabrudzeń albo uszkodzeń.

W przypadku podłogi Twój wybór może paść na płytki ceramiczne, wylewkę betonową czy pokrytą żywiczną powłoką antypoślizgową. Warto rozważyć pochyłą konstrukcję z kratką lub korytkiem odpływowym, co pozwoli Ci łatwiej zachować porządek w przypadku czyszczenia samochodu lub po zimowej jeździe. Jeżeli decydujesz się na płytki, zwróć uwagę, by były one możliwie nieduże – im większy jest ich rozmiar, tym bardziej mogą być narażone na pękanie pod obciążeniem.

Bramy garażowe OKNOPLAST

Odpowiednio dobrana brama garażowa pozwala znacznie zaoszczędzić na miejscu. Tradycyjna, rozwierana brama zabiera dużo przestrzeni na podjeździe, a uchylna może utrudniać zaparkowanie większego samochodu. Do jej otwarcia potrzebne jest bowiem miejsce również w środku. Optymalnym rozwiązaniem są bramy garażowe OKNOPLAST z linii Belado i Dekedo. Dzięki maksymalnej szerokości do 5,5 metra bez trudu można je dopasować nawet do dwustanowiskowych garaży.

W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań brama segmentowa wymaga bardzo małej ilości miejsca do otwarcia i zamknięcia, zawijając się tuż przy suficie. Pozwala to na zastosowanie grubszej konstrukcji ze skuteczniejszą izolacją termiczną i akustyczną. Tym samym brama garażowa OKNOPLAST wydatnie przyczynia się do obniżenia Twoich rachunków za ogrzewanie i chroni sąsiadów przed hałasami.

Brama garażowa OKNOPLAST Belado


Pomysłowe przechowywanie

Podstawową funkcją garażu jest oczywiście zapewnienie bezpiecznego miejsca dla samochodu. Rzadko jednak pełni on wyłącznie taką funkcję. Ze względu na swoją przestrzeń stanowi bardzo dobre miejsce do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Odpowiednie rozplanowanie uchwytów czy pojemników pozwala zwielokrotnić dostępne miejsce i zachować porządek we wszystkich trzymanych w garażu przedmiotach. Te rzadziej używane, jak zimowe ubrania czy sprzęt kempingowy możesz schować w pojemniki podwieszane pod sufitem.

Ciekawym rozwiązaniem są też haki ścienne, dzięki którym łatwo znajdziesz miejsce nawet na kilka rowerów, zapasowy komplet opon czy narzędzia ogrodnicze. Jeżeli pozwala Ci na to przestrzeń, rozważ też wstawienie wytrzymałego, metalowego regału. Pozwoli on przechować zarówno luzem, jak i w pojemnikach najróżniejsze przedmioty i zapewni do nich wygodny oraz bezpieczny dostęp. Wiele osób decyduje się też na wstawienie do garażu zamrażarki lub półek na napoje i żywność, dzięki czemu część zakupów może tam zostać po wyładowaniu z samochodu.

Przestrzeń robocza

Częstym zastosowaniem przestrzeni garażu jest stworzenie w nim niewielkiego warsztatu. Choć raczej nie zdecydujesz się na budowę kanału ułatwiającego naprawy samochodu, trudno jest znaleźć w domu miejsce lepiej nadające się do majsterkowania. Z tego względu warto wstawić do garażu duży stół roboczy z dobrym oświetleniem. Możesz nad nim zawiesić praktyczne listwy magnetyczne i systemy haków zapewniające doskonały dostęp do najczęściej wykorzystywanych narzędzi.

Pamiętaj o zapewnieniu sobie dobrego dostępu do gniazdek elektrycznych oraz – zwłaszcza jeżeli zdarza Ci się pracować z farbami lub lakierami – odpowiedniej wentylacji. Znakomitym rozwiązaniem, jeśli lubisz majsterkować przy aucie, jest też regał na narzędzia na kółkach. Łatwo możesz przesunąć go tam, gdzie potrzebujesz, nawet na zewnątrz garażu, uzyskując w ten sposób dostęp do wszystkich schowanych w nim narzędzi.

Co jeszcze może się znaleźć w garażu?

Uniwersalność przestrzeni sprawia, że często odchodzi się od podstawowej funkcji garażu, jaką jest przechowywanie auta. Miejsce to adaptuje się na warsztat, magazyn czy spiżarnię, zwłaszcza w domach pozbawionych piwnicy. Garaż bywa też miejscem spotkań, w którym łatwo jest zaaranżować domowe kino z projektorem i wygodną kanapą czy centrum rozrywki ze stołem bilardowym.

Wiele osób decyduje się też na wstawienie tam perkusji i wzmacniaczy, przekształcając domowy garaż w salę prób i studio nagraniowe. Bramy garażowe OKNOPLAST znakomicie uzupełniają tego typu kreatywne zastosowanie przestrzeni. Dzięki doskonałej izolacji cieplnej pozwalają korzystać z garażu przez cały rok, a dźwiękochłonność sprawia, że możesz się oddawać rozrywce nawet w środku nocy.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów