Home Baza wiedzy 7 sposobów na jasne wnętrze

7 sposobów na jasne wnętrze


Drzwi balkonowe Pixel w sypialni

W tym i nadchodzących latach architekci i projektanci wnętrz stawiać będą na światło naturalne. Wnętrza nowoczesnych apartamentów, biurowców czy minimalistycznych willi wypełniają się promieniami słonecznymi od wczesnego poranka aż po zmierzch. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu nie tylko modnych w ostatnich latach okien wielkoformatowych. Jakie inne rozwiązania pozwalają na doświetlenie pomieszczeń?

Wielkoformatowe drzwi tarasowe

Nie sposób wyobrazić sobie współczesnej architektury mieszkalnej bez przesuwnych drzwi tarasowych. Rozwiązanie to szczególnie chętnie wybierane jest do prestiżowych i luksusowych projektów domów jedno- i wielorodzinnych. Z pomocą tego typu drzwi tarasowych można tworzyć szklaną stolarkę o niespotykanej do tej pory powierzchni. W przypadku modelu HST Premium od OKNOPLAST konstrukcja może wynosić nawet do 6,5 m szerokości i do 2,8 m wysokości. Pozwalają one również na doświetlenie wnętrza bez strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Jak to możliwe? Odznaczają się one niskim, a więc pożądanym, współczynnikiem przenikalności cieplnej Uw (np. HST Premium – 0,92 W/m²K).


Drzwi tarasowe HST Premium OKNOPLAST


Świetliki dachowe

Poszukujesz sposobów na doświetlenie promienia słońca ciemnych zazwyczaj przestrzeni domowych na poddaszach mieszkalnych, np. korytarzy, garderob, łazienek? Zainteresuj się świetlikami dachowymi. Można je montować, po dobraniu odpowiedniego modelu, na dachach płaskich oraz skośnych. Jak działają? Nie są to typowe okna dachowe, a raczej metalowe tunele zakończone z dwóch stron przeszkleniem. Światło padające na dach wpada do wnętrza tunelu, gdzie odbija się i wzmacnia, zanim „wypadnie” z drugiej strony, czyli we wnętrzach pomieszczeń. Odległość od dachu do sufitu, a więc między obiema szklanymi warstwami świetlika, może wynosić nawet do 6 metrów.

Okno typu świetlik


Przeszklone ściany wewnętrzne

Projektanci wnętrz coraz częściej decydują się na zastosowanie wewnętrznych ścianek działowych wykonanych ze szkła. Dzielą one między innymi przestrzenie tzw. dzienne od nocnych, np. salon i jadalnię od sypialni lub łazienkę od sypialni. To dobry pomysł nie tylko do nowego budownictwa. Sprawdzi się on również w przypadku ciemnych mieszkań w starych kamienicach czy niewielkich lokali w tzw. wielkiej płycie. Jeśli zależy Ci, aby światło dzienne docierało do większości pomieszczeń, przemyśl kwestię zastosowania szklanych ścianek działowych. Dostępne są one w wersjach nowoczesnych, a więc wielkoformatowych szyb bez podziałów lub loftowych, czyli z czarnymi szprosami ze stali.


Okna o wąskim profilu

Sposobem na wpuszczanie większej ilości światła naturalnego do wnętrz jest także wykorzystywanie okien z obniżonymi skrzydłami. Niższy profil skrzydła pozwala na tworzenie w tym samym rozmiarze okna większych niż standardowo przeszkleń. Wiąże się to więc z uzyskaniem lepszego doświetlenia przestrzeni mieszkalnej w porównaniu z innymi oknami o tym samym rozmiarze. W ofercie OKNOPLAST znajdziesz m.in. okna Pixel, których obniżony profil sprawia, że wnętrza, w których będą one zastosowane staną się jaśniejsze i przez to bardziej komfortowe.

Okno balkonowego wykonane na profilu Pixel OKNOPLAST

Lustra na ścianach

Szukasz prostej metody doświetlenia wnętrz, która nie wymaga remontów ani wysokich nakładów finansowych? Postaw na lustra. Zalety zwierciadeł w architekturze doceniali już starożytni Grecy. Warto czerpać z ich doświadczeń. W ciemnych pomieszczeniach możesz na ścianach zawiesić po prostu różnego typu lustra w ramach, np. modne lustra okrągłe czy owalne. Dobrym pomysłem jest także zastosowane wielkoformatowych luster, np. na całej ścianie, czy lustrzanych frontów mebli. Lustro odbija światło, wzmacniając efekt doświetlenia i dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń.


Jasne barwy

Kolejnym niedrogim sposobem na rozświetlenie wnętrz są jasne barwy ścian, sufitów i podłóg. Modne w 2022 roku odcienie cieplej bieli, beżu czy pastelowych i rozbielonych żółci czy błękitów pozwoli na uzyskanie złudzenia większej przestrzeni. Dlaczego? To proste – promienie słońca padające na jasne powierzchnie, zamiast być przez nie pochłaniane, się od nich odbijają. Jeśli do jasnej przestrzeni wprowadzisz również meble w rozświetlonych czy rozbielonych barwach, wzmocnisz ten efekt.


Okna bez zasłon i firan

Lubisz wnętrza wypełnione światłem słonecznym? Coraz częściej w aranżacjach projektantów nowoczesnych mieszkań oraz domów okna i drzwi tarasowe nie są dekorowane roletami wewnętrznymi, firanami czy zasłonami. Zamiast nich wieczorami uruchamiane są rolety zewnętrzne, np. automatycznie dzięki systemowi inteligentnego domu. Zapewniają one po zachodzie słońca, gdy wnętrza rozświetlają się sztucznym światłem, prywatność domownikom. Jeśli myślisz o oknach bez firan i zasłon, wybieraj modele o minimalistycznych profilach i wielkoformatowych przeszkleniach, np. Pixel OKNOPLAST.


Chcesz wiedzieć więcej o naszych produktach, które zapewniają więcej światła wnętrzom? Zobacz, co piszemy o HST Premium i oknach Prismatic.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów