Okna

5 sprawdzonych sposobów na okna bez smug

Kto z nas nie lubi patrzeć na świat przez czyste okna? Najlepiej przez lśniące szyby bez plam po kroplach deszczu i kurzu. Wbrew powszechnym opiniom uzyskanie takiego efektu nie jest trudne – wystarczy znać kilka trików. Jak umyć okna bez smug? Przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na okna bez smug.


Nie w słońcu i nie podczas mrozu – kiedy myć okna

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szyb bez smug, warto pamiętać, że okna powinno się myć przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Okazuje się, że nie najlepszym momentem na czyszczenie okien jest upalny, słoneczny dzień. Dlaczego? Gdy promienie słoneczne padają na szyby podczas mycia, woda szybciej paruje, zostawiając nieestetyczne ślady po kroplach, zacieki, a także smugi.

Nie powinno się okien myć także, gdy za oknem panuje mroźna pogoda. W tym przypadku cząsteczki wody na szybie mogą zamarzać, utrudniając mycie i dodatkowo zarysowując powierzchnię szyb. Kiedy zatem szanse na uzyskanie okien bez smug są największe? W pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub w gdy świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna. Okna północne są zacienione niemal przez cały dzień, południowe do godziny 11 lub po 15, wschodnie od godziny 11, a zachodnie do godziny 15.

Okna bez smug OknoplastMikrofibra do szyb lub nylon – okna bez smug

Podczas mycia okien istotny jest również dobór odpowiednich narzędzi do pucowania szyb. Zadowalające efekty, a więc szyby bez smug o wysokim połysku, można uzyskać, stosując popularne obecnie ściereczki z mikrofibry, które nazywane bywają także magicznymi ściereczkami czy mikrofibrą do okien. Są to miękkie kawałki tkaniny poliestrowej o bardzo cienkich włóknach, które z łatwością „zbierają” brud z czyszczonej powierzchni, a także odznaczają się bardzo dużą chłonnością wody. Do mycia okien bez smug mikrofibrą nie trzeba więc używać detergentów – wystarczy sama woda. Którą mikrofibrę do okien wybrać? Do czyszczenia szyb wystarczą cienkie ściereczki z mikrofibry o niskiej gramaturze (250-300 g/m2) i splocie z widocznymi pętelkami.

Ściereczki z mikrofibry Oknoplast

Starszą metodą, która również bazuje na wykorzystaniu właściwości przyciągających kurz włókien syntetycznych, jest zastosowanie do mycia szyb nylonowych rajstop. Nylon, a więc tkanina poliamidowa, wykorzystywany był już kilka dekad temu do uzyskania okien bez smug. Na czym polega ten sposób? Po umyciu okna na mokro i jego wstępnym przesuszeniu czystą szmatką, wystarczy dokładnie, najlepiej okrężnymi ruchami, wypucować szyby. Dzięki temu z ich powierzchni zebrane zostaną pyłki, a ich tafla będzie cieszyć oko błyskiem bez smug.


Blask na długi czas – mycie okien gliceryną

Znanym i chętnie stosowanym sposobem na błyszczące okna jest wykorzystanie gliceryny. Ten niedrogi i łatwo dostępny środek dodawany jest w niewielkiej ilości do wody, którą myje się szyby okienne. Po co? Substancja ta, tworząc na szybach okien filtr ochronny, sprawi, że nie będzie się na nich osadzać woda oraz brud, np. kurz czy zanieczyszczenia powietrza. Jej zaletą jest również fakt, że podczas pucowania okien, smugi powstają zdecydowanie rzadziej niż przy innych metodach mycia szyb. Glicerynę farmaceutyczną, która kosztuje kilka złotych za buteleczkę, można kupić w niemal każdej aptece bez recepty.

Jeżeli nie mamy pod ręką tego specyfiku, można go zastąpić z powodzeniem płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy. Dlaczego? Oba te produkty zawierają w składzie glicerynę, która sprawia, że włókna tkanin są gładsze lub po szybach samochodowych spływają krople wody. Jak używać gliceryny do mycia okien bez smug? Do pojemnika z wodą, np. wiaderka czy miski, wystarczy wlać kilkanaście kropli (około łyżeczki) gliceryny farmaceutycznej lub płynu do płukania tkanin, dokładnie wymieszać i umyć tym roztworem szyby. W przypadku stosowania płynu do spryskiwaczy wystarczy rozpylić nierozcieńczony płyn na szybę i wycierać do sucha.

Gliceryna - sposób na okna bez smug


Na błysk – mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki lub alkoholem

Niecodzienną, ale skuteczną metoda mycia okien bez smug, jest stosowanie nabłyszczacza do zmywarki. Dlaczego ten konkretnie środek ma zapewnić nam błyszczące szyby bez śladów polerowania? W składzie tego typu specyfików najczęściej znajdują się i alkohol, i sok z cytryny. Oba z nich rozpuszczają tłuste osady i przyczyniają się do wydobycia błysku ze szkła. Jak myć okna nabłyszczaczem do zmywarki? Do wody, którą planujemy umyć szyby, wystarczy dodać niewielką ilość nabłyszczacza, np. szklankę na trzy litry wody.

Sposobem nieco kontrowersyjnym, ale z pewnością zapewniającym błyszczącą powierzchnię szyb w oknach, jest stosowanie alkoholu etylowego. Substancja ta rozpuszcza trudne do usunięcia osady, np. tłuste np. od pyłu węglowego zanieczyszczenia powietrza osadzające się na szybach okien. W tym przypadku warto jednak zachować ostrożność – bezpośredni kontakt alkoholu z uszczelkami okien i ramą może prowadzić do ich zniszczenia. Jak myć okna alkoholem? Do około 5 litrów wody można dodać 1-2 łyżki alkoholu, spryskać takim roztworem szybę i wypolerować.

Czym myć okna?Jak dawniej bywało – czyli jak umyć okna octem

Dla wielu osób mycie okien octem jest najlepszym sposobem na uzyskanie okien bez smug. Szyby, po kontakcie z wodnym roztworem octu, są nie tylko czyste i błyszczące, ale też pozbawione widocznych śladów polerowania. Jak umyć okna bez smug octem? Wystarczy do wody dodać ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy w proporcji np. 1:5. Gdyby zapach octu był zbyt silny, można zmniejszyć ilość tej substancji w roztworze, albo dodać do niego kilka kropli olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego lub płynu do mycia naczyń.

Po umyciu szyb na mokro, należy je wyszyć, pucując np. miękkimi ręcznikami papierowymi lub tkaniną. Warto zwrócić uwagę, aby nie „gubiły” one włókien na szybie. Czy stary duet – ocet i gazeta to dobry sposób na okna bez smug? Chociaż dawniej sądzono, że farba drukarska doskonale nabłyszcza szyby, dziś coraz częściej pojawiają się opinie, że zgnieciony papier gazetowy może rysować delikatna powierzchnię szyby.

Chcesz uzyskać efekt podobny jak przy stosowaniu gliceryny do mycia okien, a więc okna, które na dłużej będą czyste i lśniące? Wybierz okna z szybami samoczyszczącymi. Ich powierzchnia posiada profesjonalną powłokę, dzięki której zabrudzenia organiczne, np. pyłki, rozkładane są w efekcie działania promieniowania UV. Dzięki właściwościom hydrofilnym woda, np. krople deszczu, spływają z nich szybko, bez pozostawiania śladów i zacieków.


Promocja Zimowa

Promocja Zimowa


Poznaj nasze okna

5 sprawdzonych sposobów na okna bez smug
Do góry