Home Baza wiedzy 5 sprawdzonych sposobów na okna bez smug

5 sprawdzonych sposobów na okna bez smug


opublikowane 06 mar 2020

6 minut

Kto z nas nie lubi patrzeć na świat przez czyste okna? Najlepiej przez lśniące szyby bez plam po kroplach deszczu i kurzu. Wbrew powszechnym opiniom uzyskanie takiego efektu nie jest trudne – wystarczy przy myciu okien znać kilka trików. Jak umyć okna bez smug? Przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na mycie okien bez smug.

Kiedy myć okna

Zabieramy się za mycie okien. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szyb bez smug, warto pamiętać, że powinno się myć okna przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Stosując się do kilku prostych zasad zdecydowanie ułatwimy sobie zadanie. Mycie okien stanie się przyjemniejsze, szybsze, a uzyskany efekt będzie cieszył nas znacznie dłużej.

W pełnym słońcu

Okazuje się, że nie najlepszym momentem na mycie okien jest upalny, słoneczny dzień. Dlaczego? Gdy promienie słoneczne padają na szyby podczas mycia okien, woda szybciej paruje, zostawiając nieestetyczne ślady po kroplach, zacieki, a także trudne do usunięcia smugi. W takim wypadku mycie okien trzeba powtarzać i możliwe jest, że nie uda się nam uzyskać w pełni zadowalającego efektu.

Podczas mrozu

Po drugiej stronie mamy niskie temperatury, które również nie pomoga nam w naszej pracy. Nie powinno się więc myć okien także, gdy za oknem panuje mroźna pogoda, czyli temperatura jest równa bądź poniżej zera. W tym przypadku mycie szyb może okazać się nieskuteczne, ponieważ cząsteczki wody na szybie mogą zamarzać, utrudniając mycie i dodatkowo zarysowując powierzchnię szyb. Pojawiają sie wtedy nieestetyczne smugi lub rysy na naszych szybach.

Kiedy myć szyby, aby mieć szansę na uzyskanie idealnych okien bez smug? Zabrudzone okna najlepiej myć w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub w gdy świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna. Mycie szyb będzie dzięki temu znajcznie szybciej i będzie dużo skuteczniejsze. Okna północne są zacienione niemal przez cały dzień, południowe do godziny 11 lub po 15, wschodnie od godziny 11, a zachodnie do godziny 15. Gdy powierzchnia szyby jest osłonieta od słońca, można myć nasze okna bez obawy o pozostawiania smug.

Okna bez smug Oknoplast


Mikrofibra do szyb lub nlon – okna bez smug

Czym myć okna? Co zrobić, by czyszczenie okien było przyjemniejsze? Podczas mycia okien istotny jest również dobór odpowiednich narzędzi do mycia okien. Zadowalające efekty, a więc pięknie umyte okna bez smug i czyste szyby o wysokim połysku, można uzyskać, stosując popularne obecnie ściereczki z mikrofibry, które nazywane bywają także magicznymi ściereczkami czy mikrofibrą do okien. Są to miękkie kawałki tkaniny poliestrowej o bardzo cienkich włóknach, które z łatwością „zbierają” brud z czyszczonej powierzchni, a także odznaczają się bardzo dużą chłonnością wody. Do mycia okien bez smug mikrofibrą nie trzeba więc używać detergentów – wystarczy sama woda. Którą mikrofibrę do okien wybrać? Do czyszczenia szyb wystarczą cienkie ściereczki z mikrofibry o niskiej gramaturze (250-300 g/m) i splocie z widocznymi pętelkami.

Ściereczki z mikrofibry Oknoplast

Starszą metodą mycia okien, która również bazuje na wykorzystaniu właściwości przyciągających kurz włókien syntetycznych, jest zastosowanie do mycia szyb nylonowych rajstop. Nylon, a więc tkanina poliamidowa, wykorzystywany był już kilka dekad temu do uzyskania okien bez smug. Na czym polega ten sposób mycia szyb? Po umyciu okna na mokro i jego wstępnym przesuszeniu czystą szmatką, wystarczy dokładnie, najlepiej okrężnymi ruchami, wytrzeć cały brud z powierzchni szyby. Dzięki temu sposobowi mycia okien z ich powierzchni zebrane zostaną pyłki, a ich tafla będzie cieszyć oko błyskiem bez smug.


Blask na długi czas – mycie okien gliceryną

Znanym i chętnie stosowanym sposobem na błyszczące okna jest wykorzystanie gliceryny. Ten niedrogi i łatwo dostępny środek dodawany jest w niewielkiej ilości do wody, którą myje się szyby okienne. Po co? Substancja ta, tworząc na szybach okien filtr ochronny, sprawi, że nie będzie się na nich osadzać woda oraz brud, np. kurz czy zanieczyszczenia powietrza. Jej zaletą jest również fakt, że podczas pucowania okien, smugi powstają zdecydowanie rzadziej niż przy innych metodach mycia szyb. Glicerynę farmaceutyczną, która kosztuje kilka złotych za buteleczkę, można kupić w niemal każdej aptece bez recepty.

Jeżeli nie mamy pod ręką tego specyfiku, można go zastąpić z powodzeniem płynem do zmiękczania tkanin lub zimowym płynem do spryskiwaczy. Dlaczego? Oba te produkty zawierają w składzie glicerynę, która sprawia, że włókna tkanin są gładsze lub po szybach samochodowych spływają krople wody. Jak używać gliceryny do mycia okien bez smug? Do pojemnika z wodą, np. wiaderka czy miski, wystarczy wlać kilkanaście kropli (około łyżeczki) gliceryny farmaceutycznej lub płynu do płukania tkanin, dokładnie wymieszać i umyć tym roztworem szyby. W przypadku stosowania płynu do spryskiwaczy wystarczy rozpylić nierozcieńczony płyn na szybę i wycierać do sucha. Użyj płynu do mycia ram, ręcznik papierowy czy ściereczki z mikrofibry i gotowe!

Gliceryna - sposób na okna bez smug

Na błysk

Niecodzienną, ale skuteczną metoda mycia okien bez smug, jest stosowanie nabłyszczacza do zmywarki. Z powodzeniem zastapi on płyn do mycia szyb czy płyn w połączeniu z wodą. Czy wykorzystanie płynu do nabłyszczania jest skuteczniejszm sposobem niż mycie okien wodą albo mycie okien płynem? Dlaczego ten konkretnie środek ma zapewnić nam błyszczące szyby bez śladów polerowania? W składzie tego typu specyfików najczęściej znajdują się i alkohol, i sok z cytryny. Oba z nich rozpuszczają tłuste osady i przyczyniają się do wydobycia błysku ze szkła. W połaczeniu z ciepłą wodą mycie ram czy tłustych plam nie sprawi wiekszego problemu. Jak myć okna bez smug nabłyszczaczem do zmywarki? Do wody, którą planujemy umyć szyby, wystarczy dodać niewielką ilość nabłyszczacza, np. szklankę na trzy litry wody. Powstawanie smug mamy z głowy.

Sposobem nieco kontrowersyjnym, ale z pewnością zapewniającym błyszczącą powierzchnię szyb w oknach, jest stosowanie alkoholu etylowego. Substancja ta rozpuszcza trudne do usunięcia osady, np. tłuste od pyłu węglowego zanieczyszczenia powietrza osadzające się na szybach okien, zmiękcza brud, pozwala uniknąć zacieków czy powtórnego czyszczenia. W tym przypadku warto jednak zachować ostrożność – bezpośredni kontakt alkoholu z uszczelkami okien i ramą może prowadzić do ich zniszczenia. Jak myć okna alkoholem? Do około 5 litrów ciepłej wody można dodać 1-2 łyżki alkoholu, spryskać takim roztworem szybę i wypolerować. Po takim myciu nie zostają smugi i mycie okien może być przyjemne.

Czym myć okna?

Jak dawniej bywało…

Mycie okien bez smug – domowe sposoby. jaki płyn do mycia jest naskuteczniejszy do wykorzystania w domu? Dla wielu osób mycie okien octem jest najlepszym sposobem na uzyskanie okien bez smug. Szyby, po kontakcie z wodnym roztworem octu, są nie tylko czyste i błyszczące, ale też pozbawione widocznych śladów polerowania. Jak umyć okna bez smug octem? Wystarczy do wody dodać ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy w proporcji np. 1:5. Niewielką ilością płynu można sprawić cuda! Gdyby zapach octu był zbyt silny, można zmniejszyć ilość tej substancji w roztworze, albo dodać do niego kilka kropli olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego lub płynu do mycia naczyń.

Po umyciu szyb na mokro np. ściereczką z mikrofibry należy je wyszyć, pucując np. miękkimi ręcznikami papierowymi lub tkaniną. Aby czyszczenie było skuteczne, warto zwrócić uwagę, aby nie „gubiły” one włókien na szybie. Czy stary duet – ocet i gazeta to dobry sposób na okna bez smug? Chociaż dawniej sądzono, że farba drukarska sprawdza się do czyszczenia bo doskonale nabłyszcza szyby, dziś coraz częściej pojawiają się opinie, że zgnieciony papier gazetowy może rysować delikatna powierzchnię szyby. Warto wtedy zainteresować się zakupem myjki lub wykorzystać ręczniki papierowe. To z pewnością przyda się w każdym domu.

Chcesz uzyskać efekt podobny jak przy stosowaniu gliceryny do mycia okien, a więc okna bez smugi, które na dłużej będą czyste i lśniące? Wybierz okna z szybami samoczyszczącymi. Ich powierzchnia posiada profesjonalną powłokę, dzięki której zabrudzenia organiczne, np. pyłki, rozkładane są w efekcie działania promieniowania UV. Dzięki właściwościom hydrofilnym woda, np. krople deszczu, spływają z nich szybko, bez pozostawiania śladów i zacieków.

Pora myć okna bez smug! Wiesz już, czym najlepiej umyć szyby w oknach. Mamy nadzieję, że już nie musisz zastanawiać się, czym myć okna, żeby nie było smug. Warto zainwestować trochę czasu w czyszczenie okien, aby nasze czyste okna w pełnym słońcu w naszym domu cieszyły oko.

MetodaOpis
Kiedy myć oknaPochmurny, bezdeszczowy dzień lub gdy słońce nie pada bezpośrednio na myte szyby.
Narzędzia do myciaŚciereczki z mikrofibry lub nylonowe rajstopy, które skutecznie zbierają brud i mają dużą chłonność wody.
Mycie okien glicerynąDodanie gliceryny do wody tworzy ochronny filtr na szybach, zapobiegający osadzaniu się wody i brudu.
Użycie nabłyszczacza do zmywarki/alkoholu etylowegoSkuteczne w usuwaniu tłustych osadów i przyczyniają się do uzyskania błyszczących szyb bez śladów polerowania. Używać alkoholu etylowego z ostrożnością.
Mycie okien octemUżycie wodnego roztworu octu spirytusowego lub jabłkowego pozwala na uzyskanie czystych i błyszczących szyb. Można dodać olejki eteryczne, aby złagodzić zapach.

Może Cię zainteresuje też:

4 triki, które ułatwią sprzątanie i znacznie je przyspieszą!

Czy są tu osoby lubiące sprzątać? Niektórzy mogą powiedzieć, że mają swoje „ulubione” czynności porządkowe, jak np. mycie naczyń, lodówki czy łazienki. Zapewne nie chodzi tutaj jednak o zamiłowanie do sprzątania, a próbę wytłumaczenia sobie, że nie jest to przecież taka straszna czynność. I nie jest! Tym bardziej jeśli zastosuje się praktyczne triki. Serwujemy Wam te naprawdę efektywne, sprawdźcie sami.

Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?

Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ekologii. Jeszcze kilkanaście lat temu życie w stylu eko było czymś jednostkowym. Dziś niemal każdy próbuje, bądź chciałby spróbować, postępować według zasad, które służą środowisku naturalnemu. Jak się okazuje ekologiczny styl życia wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie, ale też skutecznie pozwala obniżyć codzienne koszty utrzymania. Co zrobić, by nasz dom przeistoczył się w miejsce, w którym ekologia i oszczędność są zgranym duetem? Sprawdźcie nasze niezawodne sposoby.

Domowe sposoby na czyszczenie okien

Wiosna i jesień to pory roku, gdy najczęściej decydujemy się na czyszczenie okien. Zanim ujemne temperatury na stałe zagoszczą na termometrach, warto zabrać się za pielęgnację szyb. Jeśli co roku walczysz ze smugami na oknach lub spędzasz mnóstwo czasu na „dopieszczaniu” niedoskonałości, przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka patentów na skuteczne mycie okien!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów