Szyba samoczyszcząca – skuteczny sposób na zawsze czyste okna

Wiosna i Święta Wielkanocne to według Polaków doskonały moment na domowe porządki, w tym mycie okien. Z badań przeprowadzonych na zlecenie OKNOPLAST wynika, że dobrą okazją ku temu jest również Boże Narodzenie oraz wizyta ważnych gości. Co zrobić, aby widok za oknem zawsze był przejrzysty? Doskonałym rozwiązaniem są samoczyszczące szyby.

Czym jest szyba samoczyszcząca?

Szyby samoczyszczące to nowoczesne rozwiązanie problemu brudnych okien. Czyszczenie szkła możliwe jest dzięki zaawansowanym technologiom wykorzystującym działanie promieni słonecznych i opady deszczu. Powierzchnia szkła tego rodzaju szyb pokryta jest specjalną powłoką, na której zabrudzenia organiczne rozkładane są poprzez oddziaływanie promieniowania UV. Następnie, dzięki właściwościom hydrofilnym powłoki pokrywającej szkło, woda deszczowa usuwa zabrudzenia, spływając po całej tafli szyby, bez tworzenia się zacieków. Proste!

Gdzie stosować tę technologię?

Technologia wspomagająca konserwację szyb wykorzystywana jest z sukcesem np. w obiektach z dużymi szklanymi powierzchniami. Przykładem jest Dworzec Główny we Wrocławiu, gdzie szyba samoczyszcząca okazała się idealnym rozwiązaniem w walce z miejskim zanieczyszczeniem powietrza. Bez użycia tego rodzaju powłoki, w krótkim czasie kopuła dworca stałaby się brudna i prezentowałaby się mniej atrakcyjnie. Warto pomyśleć o niej także w domach czy mieszkaniach. Technologia ta jest bowiem dostępna dla każdego, kto planuje zakup nowych okien do swojego lokum. greg – Zawsze dostosowujemy się do potrzeb naszych klientów. Jeśli dla klienta ważne jest samoczyszczenie szyb, oczywiście wykonujemy okna z szybami samoczyszczącymi Bioclean produkowanymi przez koncern Saint-Gobain – informuje Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST. – Jest to idealnie rozwiązanie m.in. dla świetlików dachowych – dodaje.

Jakie korzyści daje szyba samoczyszcząca?

Do zalet samoczyszczących szyb należą m.in.:

  • Łatwiejsza konserwacja (brud w mniejszym stopniu przywiera do powierzchni szkła)
  • Lepsza widoczność przez szyby podczas deszczu
  • Oszczędność czasu i pieniędzy
  • Ochrona środowiska dzięki mniejszemu zużyciu środków myjących

Właściwości powłoki uaktywniają się po upływie około tygodnia od zamontowania okna w domu. Okna OKNOPLAST z powłoką samoczyszczącą świetnie sprawdzają się w miejscach, które są narażone na silne oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne czy deszcz. Nie oznacza to jednak, że właściwości powłoki nie działają, kiedy okno jest w cieniu! Funkcja samooczyszczenia jest aktywna w momencie umieszczenia okna samoczyszczącego na zewnątrz oraz w nocy, kiedy właściwości hydrofilne chronią powłokę okna przed powstaniem śladów kropel deszczu.

Czy to koniec mycia okien?

Zakup okna z powłoką samoczyszcząca nie uwolni nas jednak całkowicie od mycia okien. Warto jednak pamiętać, że aby okna służyły nad dobrze przez długie lata, warto o nie dbać. – Zakup okien z szybą samoczyszczącą zmniejsza potrzebę mycia przeszkleń, ale co jakiś czas warto je samodzielnie umyć, aby pozbyć się trudniej usuwalnych zabrudzeń. Pamiętajmy przy tym, aby unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej, zarysowań lub przebarwień. Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia – radzi Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.

Sanoczyszczace-sie-okna-Oknoplast

 

ONKO PRISMATIC