Home Baza wiedzy Trendy Jak urządzić stylowe mieszkanie w kamienicy?

artykuł 2 z 7 poradnika "Trendy"

Jak urządzić stylowe mieszkanie w kamienicy?


opublikowane 11 kwi 2023

2 minuty

W starych kamienicach można znaleźć wiele wnętrzarskich skarbów, takich jak wysokie sufity, sztukaterie, drewniane parkiety, dekoracyjne drzwi wewnętrzne czy nawet piece kaflowe. Jednak jak urządzić mieszkanie w takim miejscu, aby zachować jego urok, ale jednocześnie uniknąć wrażenia muzeum? Wymagane jest szacunek dla zabytkowej tkanki lokalu, ale też odwaga w aranżacji. Dowiedz się, jak stworzyć stylowe mieszkanie w kamienicy, które nie straci na nowoczesności.


Charakterystyczne elementy

Wysokie sufity, sztukaterie, drewniane parkiety, dekoracyjne drzwi wewnętrzne, a nieraz piece kaflowe… Mieszkania w starych kamienicach kryją prawdziwe wnętrzarskie skarby. Jednak jak urządzić takie mieszkanie, aby zachować jego urok, ale jednocześnie uniknąć wrażenia muzeum? Warto pamiętać o szacunku dla zabytkowej tkanki lokalu, ale też mieć odwagę w aranżacji.

W Polsce najczęściej spotyka się oferty na sprzedaż mieszkań w kamienicach z XIX wieku, modernistycznych lub powojennych, które charakteryzują się wysokimi stropami, wąskimi i wysokimi oknami skrzynkowymi, dwuskrzydłowymi drzwiami wejściowymi i wewnętrznymi, drewnianymi parkietami lub deskami, sztukateriami na sufitach i ścianach, pokojami przechodnimi w tzw. amfiladzie, a także małymi pomieszczeniami (służbówkami).

Aranżacja takiego mieszkania może być trudniejsza i bardziej czasochłonna niż lokalu w nowym budownictwie, ale warto w nie zainwestować czas i pieniądze. Mieszkania w kamienicy są przestronniejsze, jaśniejsze i większe niż standardowe lokale w nowych blokach, a dzięki oryginalnym sztukateriom, parkietom czy drzwiom, można uzyskać efekt klimatycznych wnętrz z duszą. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni styl wnętrzarski.


Jaki styl wybrać?

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wbrew pozorom masz naprawdę spory wybór stylów, które będą pasować do takich przestrzeni. Ważne jest, aby wprowadzone współczesne elementy wystroju nie kłóciły się z klasycznymi kamienicznymi rozwiązaniami. Jaki styl wybrać do mieszkania w kamienicy? Najczęściej projektanci sięgają po aranżacje typowe dla poniższych stylów wnętrzarskich.

Modern classic – niezwykle modne połączenie klasyki z nowoczesnością, które odznacza się wykorzystaniem neutralnym, bazowych kolorów na ścianach, sufitach i podłogach. Typowe dla tego stylu są sztukaterie, stiuki, a także parkiety układane w jodełkę, ale też minimalistyczne i współczesne meble wykonane z naturalnych surowców. Chociaż jest podobny do stylu glamour, ma zdecydowanie łagodniejszy charakter, a jego elegancja nie łączy się z przepychem.


Vintage – mieszkanie w kamienicy to idealne tło dla wnętrz w stylu vintage, który pełnymi garściami czerpie z przeszłości. Stawia się w nim na pojedyncze zabytkowe meble o doskonałym wzornictwie. Idealnie wyglądają one na tle współcześnie urządzonych pomieszczeń i nowoczesnych elementów wyposażenia.

Chociaż przeważnie projektanci sięgają w stylu vintage po modele mebli z lat 50.-70. XX wieku, odpowiednie będzie też wyposażenie starsze, np. modernistyczne czy z końca XIX wieku.

Modern glamour – w mieszkaniu w kamienicy można też wnętrza zaaranżować w nowej odsłonie stylu glamour. Od klasycznej wersji różni się m.in. wykorzystaniem innych kolorów – zamiast mocnych barw kamieni szlachetnych, dominują neutralne beże, ciepłe biele, jasne brązy. Mniej jest też błysku kryształów, a więcej mebli o doskonałym wykończeniu i prostej linii. Doskonale pasują do niego sztukaterie sufitowe i ścienne, a także boazerie angielskie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów