Home Baza wiedzy Trendy Wnętrza w stylu quiet luxury, czyli jakie?

artykuł poradnika "Trendy"

Wnętrza w stylu quiet luxury, czyli jakie?


opublikowane 05 lut 2024

4 minuty

Z modowych wybiegów, planów filmowych, a nawet… sali sądowej do wnętrz na całym świecie wdarł się szturmem styl quiet luxury. Minimalistyczny, stawiający na stonowaną paletę kolorów i materiały oraz wyposażenie najwyższej jakości jest najlepszą ilustracją do słynnego zdania „pieniądze krzyczą, bogactwo szepcze”. Jak urządzić wnętrza w stylu quiet luxury? Jakie są jego najważniejsze cechy? I w końcu – czy ma coś wspólnego z określeniami „old money” i „stealth wealth”?


Styl quiet luxury (z angielskiego – cichy luksus) najpierw zyskał powszechną popularność w świecie mody. Dyskretne kreacje w stonowanych, eleganckich barwach, bez widocznych logotypów czy metek, zawsze z najwyższej jakości surowców i o idealnym kroju widzieliśmy m.in. na wybiegach marek: The Row, Loro Piana, Bottega Veneta, Gabriela Hearst itp.

Styl quiet luxury na ulicach Mediolanu.

Styl quiet luxury na ulicach Mediolanu.

Mogliśmy obserwować je także w mediach społecznościowych, relacjonujących m.in. batalię sądową niepisanej królowej stylizacji quiet luxury – Gwyneth Paltrow. Styl ten, nazywany też old money czy stealth wealth, wszedł do mody głównonurtowej także m.in. dzięki serialowi „Sukcesja”. Wraz ze wzrostem zainteresowania jakościową, luksusową garderobą, pojawiła się potrzeba tworzenia wnętrz o podobnym klimacie.

Zobacz też:

Jak urządzić stylowe mieszkanie w kamienicy?

Co to jest styl quiet luxury?

Białe jasne wnętrze z drzwiami tarasowymi HST motion S

Esencja cichego luksusu: drzwi tarasowe HST MOTION S o ultra wąskim profilu, z możliwością bezprogowego montażu.

Wnętrza w stylu quiet luxury mają o swoim luksusie mówić niuansami, a nie widocznymi na pierwszy rzut oka logotypami znanych marek czy przesadnie złotymi zdobieniami. W aranżacji w stylu quiet luxury nie ma więc mowy o poduszkach dekoracyjnych od Versace czy kocach Burberry.

Luksusowo urządzone wnętrza będą przede wszystkim zwracać uwagę dbałością o najmniejsze detale, wykorzystaniem najlepszej jakości, najczęściej naturalnych materiałów oraz wyposażenia z najwyższej półki. Jak stworzyć wnętrza ponadczasowe, które oprą się w doskonałym stylu próbie czasu?

Jak urządzić wnętrze w stylu quiet luxury?

Czarna luksusowa kuchnia

Kuchnia w stylu quiet luxury, gdzie dominują ciemne, eleganckie kolory i szlachetne materiały (okno: system WINERGETIC PREMIUM PASSIVE).

Trudno przy stylu quiet luxury mówić o jednej określonej palecie barw czy obowiązkowych elementach. To, na co warto zwrócić uwagę, to najwyższa możliwa jakość – projektu, materiałów, wykonania i mebli oraz dodatków. Ważne jest też zapewnienie optymalnego dostępu do światła słonecznego, m.in. przez wykorzystanie wielkoformatowych okien i brak stałych przesłon takich jak firany. Projektanci najczęściej rezygnują też w aranżacjach w stylu quiet luxury ze wzorów, zastępując je za to ciekawymi teksturami. Obok nowych jakościowych mebli czy dekoracji warto zdecydować się również pojedyncze elementy zabytkowe, aby dodać wnętrzu klimatu i nieco pikanterii.

Elegancka sypialnia w stylu quiet luxury

Sypialnia w stylu quiet luxury: łóżko kontynentalne, wysoki zagłówek powlekany welurem, stonowane, dyskretne barwy (okno: system WINERGETIC PREMIUM PASSIVE).

Jakie są najważniejsze cechy wnętrz w stylu quiet luxury?

Styl quiet luxury we wnętrzach można uzyskać, pamiętając o czterech zasadach: powściągliwości i dawaniu przyjemności, dbaniu o jakość i pochodzenie materiałów, mebli czy dodatków, prostocie projektu oraz przemyślanym dopasowaniu elementów do siebie. Sprawdź, jak można wykorzystać je, aby uzyskać aranżację quiet luxury.

Powściągliwość i przyjemność

Salon z otwartą kuchnią i jadalnią: komfortowy, wyjątkowo stylowy. Przejście na taras przez system PAVA, to przyjemność w codzienności.

Salon z otwartą kuchnią i jadalnią: komfortowy, wyjątkowo stylowy. Przejście na taras przez system PAVA, to przyjemność w codzienności.

„Cichy luksus polega na powściągliwości” – mówi znany amerykański projektant wnętrz Ken Fulk. Styl quiet luxury może być – wbrew pozorom – jednak wielowarstwowy i odważny. Chodzi raczej o skupienie się na tym, aby wnętrza dawały ich użytkownikom przyjemność w każdej chwili – od pobudki, przez wykonywanie codziennych czynności, aż po pójście spać. Wnętrza w stylu quiet luxury mają być więc inwestycją w przyjemność w zwyczajnym życiu.

Jakość i pochodzenie

W stylu quiet luxury jakość odmieniana jest przez wszystkie przypadki i wydaje się kluczowa. Nic dziwnego, cichy luksus to podejście, które koncentruje się na celowym budowaniu kolekcji, a więc gromadzeniu rzeczy, które się kocha, a nie idealnie do siebie dopasowanych. Powinny one odznaczać się też formą, kunsztem i jakością. Chociaż na pierwszy rzut oka nie będą rozpoznane, jak elementy ubioru bez metek lub logo, dodadzą aranżacji luksusowego charakteru.

Prostota projektu

Aranżacja w stylu quiet luxury powinna skupić się na rezygnacji z nadmiaru – rzeczy, kolorów, wzorów. Prostota projektu nie jest jednak łatwa do uzyskania. Aby uniknąć błędów, warto w takim nieprzesadzonym i nieprzesyconym wnętrzu stawiać przede wszystkim na elementy, które będą nam służyć całe życie. Warto też studiować i analizować projekty nie tylko aktualne, ale też sprzed dekad, starając się dotrzeć do ich clou.

Szlachetna skóra, wełna i drewno: stonowane kolory dopełnia wyjątkowo klasyczne w formie okno PAVA.

Szlachetna skóra, wełna i drewno: stonowane kolory dopełnia wyjątkowo klasyczne w formie okno PAVA.

Przemyślane dopasowanie

Aby stworzyć wnętrze w stylu quiet luxury, warto też zbudować najpierw mocny „szkielet” pokoju, a więc jakościową i elegancką bazę z ponadczasowych, naturalnych, luksusowych materiałów. Paleta, tekstura ścian, podłoga, okucia, zasłony okienne – jeśli się je dobrze do siebie dopasuje, to pomieszczenie będzie ciepłe i przyjemne nawet bez wyposażenia.

Kultowe projekty i minimalizm: okna PAVA dopełniają szlachetny wygląd wnętrza w stylu cichego luksusu.

Kultowe projekty i minimalizm: okna PAVA dopełniają szlachetny wygląd wnętrza w stylu cichego luksusu.

Chcesz wiedzieć więcej o najnowszych stylach wnętrzarskich? Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Instagram, Facebook, Pinterest.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów