Home Baza wiedzy Trendy Co wyjdzie z mody we wnętrzach w 2024 roku?

artykuł poradnika "Trendy"

Co wyjdzie z mody we wnętrzach w 2024 roku?


Co wyjdzie z mody we wnętrzach w 2024 roku?

opublikowane 07 lut 2024

3 minuty

Trendy mają to do siebie, że pojawiają się, zyskują popularność, powoli ją tracą i znikają, aby… powrócić ponownie – najczęściej w zmienionej formie. Urządzając dom czy mieszkanie, warto wybierać albo ponadczasowe, albo stosunkowo nowe rozwiązania aranżacyjne. Dzięki temu wnętrza będą prezentować się świeżo przez dłuższy czas. Czego unikać w 20213 roku? Trendów, które najlepszy czas mają już za sobą. Sprawdź, co wyjdzie z mody w najbliższych miesiącach.

Wnętrza z Pinteresta i Instagrama

W 2024 roku nacisk w aranżacji wnętrz położony zostanie na tworzenie przestrzeni unikalnych. Oznacza to ni mniej, ni więcej koniec ery wnętrz kopiowanych z Instagrama czy Pinteresta. Zamiast przekładać cudzy projekt 1:1 do własnych przestrzeni, warto postawić na zgodną z własnym stylem selekcję kolorów, mebli i dodatków. Oglądane w internecie wnętrza może i są piękne, ale nie zawsze komfortowe w użytkowaniu na co dzień. Rok 2024 ma stać pod znakiem wygody i poszukiwania własnej drogi w aranżacji wnętrz. Dom nie powinien być jak scena w teatrze – piękny, ale tylko do patrzenia. W nadchodzących miesiącach z pewnością z celownika uwagi projektantów znikną więc niewygodne, choć ładne meble czy trudne w utrzymaniu czystości materiały wykończeniowe. Dużo większą uwagę przykładać będą oni do zaspokajania potrzeb klientów, a nie kreowania przestrzeni oddających wizję artystyczną.

Zobacz też:

Co będzie modne we wnętrzach w 2024 roku? Retrofuturyzm!

Dekoracyjne tkaniny bouclé

Nazwa bouclé w ostatnich kilku sezonach odmieniana była przez wszystkie przypadki przez projektantów wnętrz na całym świecie. Dzięki wyrazistej fakturze tkaniny, a właściwie dzianiny obiciowe tego typu, były doskonałym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz. Wykorzystujące przędzę pętelkową meble czy poduszki dekoracyjne kontrastowały z gładkimi ścianami, podłogami czy powierzchnią mebli. W 2024 roku rolę trójwymiarowych faktur przejmą przede wszystkim wyraziste kolory oraz ciekawe wzory. To one będą dodawać aranżacjom głębi i oryginalności. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z wypukłości – najpewniej bouclé zostanie jednak zastąpiona innymi trójwymiarowymi tkaninami dekoracyjnymi.

Meble z masowej produkcji i vintage

W 2024 roku największą popularnością będzie cieszył się styl quiet luxury stawiający na meble wyjątkowe, z naturalnych surowców  i trwałe. W nadchodzących miesiącach zauważalna będzie też większa uważność klientów nt. procesu wytwarzania i pochodzenia przedmiotów. Naturalną konsekwencją połączenia tych dwóch trendów jest zmniejszenie zainteresowania meblami z masowej produkcji. Według projektantów klienci będą chcieli inwestować w przedmioty, które pozostaną z nimi na zawsze i będą wytwarzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oznacza to mniejszą popularność tanich imitacji znanych designerskich projektów meblowych. Meble traktowane będą coraz częściej jako inwestycja i sposób wyrażenia własnego gustu, a nie jako  tymczasowe i uniwersalne wyposażenie bez wyrazistego stylu. Co ciekawe, jednocześnie zmniejszy się popularność mebli vintage – choć nie całkowicie. Modele kanciaste, z naturalnego drewna i z neutralnymi tapicerkami zastępowane będą albo nowoczesnymi modelami, albo obłymi i kolorowymi meblami z lat 70. XX wieku.

Ultraminimalistyczne wnętrza

W niepamięć w 2024 roku odejdą także aranżacyjne nudna jednolitość i ultraminimalizm. Projektanci będą takie chłodne, proste i puste przestrzenie ocieplać, szukając złotego środka między minimalizmem a maksymalizmem. Odrzucą sterylne aranżacje w domu czy mieszkaniu na rzecz przestrzeni odzwierciedlających zainteresowania i gust domowników. W 2024 roku nie ma miejsca dla dyskretnych, uporządkowanych i neutralnych salonów, kuchni czy sypialni. Koniec ze szpitalnymi czy laboratoryjnymi wnętrzami. Jak znaleźć równowagę między spokojem minimalizmu a bogactwem maksymalizmu? Najlepiej wykorzystać stonowane tło i wprowadzić do niego tekstury, kolory i wzory.

Zobacz też:

Modne kolory ścian 2024 – najnowsze trendy

Aranżacje all white

Z minimalizmem łączyły się też modne przez długie lata aranżacje all white, a więc całe w bieli. Już minione sezony pokazały, że projektanci odeszli w swoich aranżacjach od bieli śnieżnej czy laboratoryjnej na rzecz bieli złamanej, śmietankowej, ciepłej.  Teraz pora na kolejny krok – rezygnację z wnętrz od podłogi po sufit urządzonych w różnych odcieniach tej klasycznej barwy. Taka neutralna estetyka powoli wychodzi z mody, ustępując pola mniej nudnym, kolorowym wnętrzom z charakterem. Oczywiście biel sama w sobie nadal będzie popularna, ale w realizacjach projektantów nie zobaczymy jej już w 2024 roku w wersji all white. Szczególnie dotyczy to salonów i kuchni, które w przeszłości najczęściej urządzane były w taki neutralny, bezpieczny i spokojny sposób. Jakie kolory wybrać zamiast białego? Wszystkie odcienie zieleni, ale też ciepła terakota i – uznany przez wielu producentów farb kolorem roku 2024 – brzoskwiniowy róż w różnych wersjach.

Chcesz być na bieżąco z najświeższymi trendami wnętrzarskimi? Sprawdź nasze inspiracje na Pinterest.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów