Home Baza wiedzy Najmodniejsze odcienie zieleni 2022 roku

Najmodniejsze odcienie zieleni 2022 roku


opublikowane 14 kwi 2022

4 minuty

W tym roku postaw na zieleń. Dominować będzie ona zarówno w branży dekoratorskiej, jak i w modzie jako przejaw globalnego powrotu do natury. Jakie odcienie tej barwy są najmodniejsze? W aranżacjach wnętrz łagodne, zszarzałe i nienasycone. Sprawdź, jak wyglądają najbardziej popularne zielenie 2022 roku.

Zszarzała szałwia – modna zieleń 2022

Jednym z kolorów roku 2022 jest October Mist 1495 od producenta farb Benjamin Moore. Zarówno w nazwie, jak i odcieniu kojarzy się on z mgłą, ponieważ mieszany jest z szarością. Zależnie od towarzystwa innych barw i oświetlenia może wydawać się bardziej lub mniej zielony. Sam producent określa go jako szałwiową, ale mocno „przydymioną” czy właśnie „zamgloną” zieleń. O jego wykorzystaniu we wnętrzach pisze tak: kolor October Mist zastosowany jako tło ma zachęcać do indywidualnej ekspresji poprzez inne barwy. Ten delikatny, trudny do uchwycenia odcień to doskonała baza dla wprowadzania do wnętrz innych kolorów.


Jakich? Możesz sięgnąć m.in. po wybrane przez specjalistów Benjamin Moore kolory z palety Color Trends 2022. Znajdziesz tam 14 barw, które będą współgrać ze zszarzałą zielenią. Może to być zszarzały róż, złamana biel i… inne, np. ciemniejsze odcienie nienasyconej i „zgaszonej” zieleni. Inne odcienie tego koloru, np. Saybrook Sabe, Aganthus Green czy Raintree Green, są spokojne, łagodne, wręcz melancholijne. W odróżnieniu od odcieni zieleni noszonych na wybiegach modowych i ulicach, w aranżacjach wnętrz stawia się w tym roku bowiem na zieleń nienasyconą i nieprzykuwającą uwagi.

Czytaj też:

Białe czy kolorowe – jakie okna wybrać?

Oliwkowa wytrzymałość – zieleń na 2022 rok

Firma PPG, producent farb, jako kolor roku 2022 wskazał odcień zieleni o nazwie Olive Sprig (PPG1125-4). Ta zieleń nawiązująca do barwy gałązki oliwnej jest niezwykle spokojna, wręcz ziemista przez dodatek szarości i brązu. Jak przekonują specjaliści tej firmy, ma ona reprezentować odrodzenie świata po pandemii i pokazywać odporność świata przyrody na niesprzyjające warunki. Przecież drzewa oliwne są długowieczne i nie szkodzi im skwar południowego słońca. Olive Sprig jest odcieniem zarówno kuszącym i pobudzającym wyobraźnię, jak i relaksującym. Zastosowana w aranżacjach wnętrz wprowadzi do nich ożywienie i jasność.

Oliwkową zieleń w różnych wersjach możesz zastosować zarówno we wnętrzach prywatnych i biurowych, jak również na zewnątrz budynku (np. na drzwiach czy oknach). Z jakimi kolorami łączyć odcień Olive Spring, czyli oliwnej gałązki, i inne wersje zieleni oliwkowej? W 2022 roku projektanci wnętrz zestawiają tego typu zieleń z ciepłymi barwami, np. śmietankową bielą, modnym beżem czy modniejszym, ale jednocześnie nienasyconym terakotowym czy miedzianym pomarańczowym. Dobrym wyborem są też ciepłe i jasne odcienie szarości domieszkiwane brązem. W najnowszych paletach PPG pojawiają się też inne odcienie zieleni – jasne, ale stonowane Guacamole i ciemny, elegancki kolor Castle Stone.


Świeżość bryzy – modna zieleń 2022

Producent farb popularnych zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, a więc Behr, stawia w 2022 roku na odcień Breezeway MQ 3-21. Ta srebrzysta zieleń jest odpowiednia do każdego wnętrza – od stylistyki plażowej po nowoczesne, niemal minimalistyczne aranżacje. Jak przekonują specjaliści Behr, kolor ten inspiruje nas do pogłębiania swojej pasji lub podejmowania przygód, a także robienia rzeczy, które nas ekscytują. Breezeway jest barwą zarówno intrygującą, ale też neutralną, dlatego może z powodzeniem być stosowana na ścianach. Rozjaśni je i doda wnętrzu świeżości dzięki swojemu świetlistemu o orzeźwiającemu odcieniowi z domieszką niebieskiego. Świetnie sprawdzi się więc w pomieszczeniach o słabym oświetleniu naturalnym. Warto wykorzystać go też w salonie lub sypialni, ponieważ zapewnia poczucie spokoju i kojarzy się z kolorem szkiełek wyrzucanych przez morze na plażę.


Kolor ten, jak podkreślane jest komunikatach prasowych marki, ma być zapowiedzią czasu pełnego nadziei, poczucie odnowy i uzdrowienia. Odcień ten jest nawiązaniem  do trendu odnajdywania spokoju poprzez połączenie z naturą. Wprowadza również do aranżacji optymizm i zachęca do stopniowego wyrwania się z ograniczeń, które krępowały nas od 2020 roku. W okresie pandemii przez wiele miesięcy, zwłaszcza na początku 2020 roku, wyjście w plener było dla wielu osób jedynym urozmaiceniem życia. Teraz, gdy życie wraca do normy, możemy cząstkę kojącej natury wprowadzić do domu. Breezeway można stosować jako kolor akcentujący lub dominujący we wnętrzach. Dobrze wygląda m.in. z brązami, odcieniami niebieskiego i innymi wersjami zieleni.

Najbardziej-kolorowe-miasteczka-na-swiecie
Czytaj też:

10 najbardziej kolorowych miasteczek na świecie

Apetyczne guacamole – kolor roku 2022

Marka Glidden, kolejna z grupy firmy PPG, jako kolor roku 2022 wskazała apetyczny odcień zieleni o nazwie Guacamole PPG1121-5. Idealnie sprawdza się ona zwłaszcza na meblach kuchennych, gdzie można zestawić ją z białymi, kontrastującymi płytkami. Ten żywy odcień zieleni dojrzałego awokado nie pozwala pozostać obojętnym – przyciąga wzrok, rozwesela i angażuje zmysły na wielu poziomach. Specjaliści marki Glidden swój wybór tłumaczą zauważalną tęsknotą społeczeństwa za przyrodą. To najlepsza opcja na „bezprecedensowe” czasy pandemii i postpandemiczne.


Jak łączyć zieleń Guacamole z innymi kolorami i materiałami wykończeniowymi. Jeśli zastosujesz go, jak radzi marka Glidden, na frontach mebli kuchennych czy łazienkowych, warto wybrać biel płytek czy ścian. Ważne jednak, aby była to biel złamana i ciepła, a także w matowym wydaniu. Guacamole dobrze prezentuje się również z czernią, jasnymi odcieniami drewna. Nie bój się go łączyć również z innymi odcieniami zieleni tego lub innego producenta, podobnymi do odcieni Glidden Hoja Seca czy Glidden San Juan. Kilka odcieni zieleni w jednym wnętrzu to prawdziwy hit wnętrzarski, który pomaga wzmocnić uspokajający i organiczny klimat aranżacji.

Chcesz wprowadzić zieleń do swojego domu? Pamiętaj o tym, że w 2022 roku modne są nie tylko zielone ściany, ale też wielkoformatowe drzwi tarasowe, które „wpuszczają” do wnętrz zieleń świata zewnętrznego. Sprawdź nasze drzwi tarasowe!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów