Home Baza wiedzy 10 najbardziej kolorowych miasteczek na świecie

10 najbardziej kolorowych miasteczek na świecie


Najbardziej-kolorowe-miasteczka-na-swiecie

opublikowane 07 kwi 2022

5 minut

Na całym świecie istnieją wioski, miasteczka czy dzielnice wielkich miast, które wyróżniają się wielobarwną architekturą. Sprawdź w naszym miniprzewodniku, które z nich uznać można za najbardziej kolorowe. Przekonaj się, że to doskonała inspiracja przed wyborem kierunku podróży wakacyjnej. Niektóre z tych miejsc naprawdę zachwycają, inne są bliżej, niż myślisz!

Cinque Terre, Włochy

Jednym z najbardziej popularnych kolorowych miejsc na świecie jest włoskie Cinque Terre, a więc Pięć krain. Jest to park narodowy i najbardziej malowniczy odcinek wybrzeża Riwiery Liguryjskiej. W 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia!


Każde z pięciu miasteczek przyciąga wzrok wielobarwnymi fasadami domów i kamienic. Ulokowane są one malowniczo na klifach liguryjskiego skalistego wybrzeża przy niezwykle wąskich uliczkach. Z oddalenia przypominają dziecięce prace plastyczne z pudełek pomalowanych na wszystkie kolory tęczy! Nie masz planów ma majówkę lub wakacje? Między miejscowościami kursują pociągi, dostępne są też liczne szlaki piesze obfitujące w punkty widokowe. Na większości zdjęć z Cinque Terre pokazana jest miejscowość Manarola. Równie kolorowe są także pozostałe miasteczka – Riomaggiore, Corniglia, Vernazza i Monterosso al Mare.


Burano, Włochy

Ta niewielka rybacka wysepka w ostatnich dekadach wypromowana została na jedną z głównych atrakcji Weneckiej Laguny. Wabikiem dla podróżników są pomalowane w nasyconych barwach ściany domów. Niebieski obok żółtego, fioletowy w sąsiedztwie pomarańczowego, fuksjowy róż z zielenią? Na Burano zobaczysz najbardziej radosne barwy świata!

Z tradycją malowania fasad budynków w modnych barwach wiąże się kilka legend. Jedna z nich mówi, że domy zyskały swoje intensywne kolory, aby ułatwić powrót do domu rybakom, którzy nieraz błądzili w gęstej mgle. Inna opowiada, że wielu z mieszkańców po spożyciu alkoholu trafiało, zamiast do swojego, to do domu sąsiadki. Mocny kolor na ścianie miał ułatwiać znalezienie drogi do właściwego miejsca… Chcesz wybrać się na Burano? Pamiętaj, że do oddalonej o 7 kilometrów od Wenecji miejscowości dostać się można wyłącznie drogą morską, np. taksówką wodną.


Las Palmitas, Meksyk

Znasz określenie „kolorowanie rzeczywistości”? Na podobny pomysł wpadł meksykański rząd, który chciał zwiększyć atrakcyjność okrytego złą sławą miasteczka Las Palmitas. Poprosił on artystów z kolektywu German Crew o pokolorowanie 209 domków ułożonych kaskadowo na zboczu wzgórza. Ponoć zabieg był udany – przyciągnął turystów i zmienił nastawienie do życia części mieszkańców. Prace, które nazwane zostały gigantycznym muralem, trwały aż 14 miesięcy. Do pracy nad tym dziełem artyści namówili mieszkańców.  Udało się ich zjednoczyć, dzięki czemu w niepamięć poszły ponoć sąsiedzkie spory prowadzące do przestępczości. Dziś miejsce to przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć domy w kolorach limonki, lawendowego fioletu czy intensywnego pomarańczowego. Z ponurych domów w kolorze cementowej szarości niewiele zostało.

Najsłynniejsze-okna-świata
Zobacz też:

Najsłynniejsze okna świata! cz. 2

Zobacz też:

Najsłynniejsze okna świata. Jedno jest z Polski! cz. 1

Caihongjuan, Tajwan

Wioska, która dawniej stanowiła nieciekawe schronienie dla wojskowych, dziś odwiedzana jest przez podróżników poszukujących kolorów. Nic dziwnego, że Caihongjuan nazywane jest Tęczową Wioską. Wszystkie domy na zewnątrz pomalowane zostały w kolorach tęczy. Barwną rewolucję zapoczątkował były żołnierz Huang Yung-Fu. Dlaczego? Wiosce groziło wysiedlenie i rozbiórka budynków. Za przykładem Huanga poszli inni mieszkańcy i w krótkim czasie miejscowość nie tylko zmieniła swoje oblicze, ale zaczęła przyciągać turystów. Od innych kolorowych miejscowości na świecie różni je to, że kolorowe ściany dodatkowo pokryte zostały malunkami. Przedstawiają one postacie ludzkie i zwierzęta.

Kampung Pelangi, Indonezja

Jeszcze do niedawna Kampung Pelangi była anonimową indonezyjską wioską leżącą w centrum Jawy. Miała dekadencki charakter ze względu na rozpadające się domy o ścianach w smutnych barwach. Do zmiany atmosfery miejscowości wystarczyło uwolnienie kolorów i pomalowanie w ciekawy sposób 232 domów. Obecnie jest ona jedną z głównych atrakcji turystycznych wyspy.

Skąd pomysł na pomalowanie domów – łącznie z dachami i płotami – w intensywnych barwach? Nazwa Kampung Pelangi w lokalnym dialekcie oznacza miejsce w kolorach tęczy, stąd też turystyczny przydomek „tęczowa wioska”. Akcję zmiany wyglądu miejscowość zawdzięcza lokalnej szkole średniej i mieszkańcom, którzy uzyskali na remont 20 tys. dolarów dotacji rządowej.

Guatapé, Kolumbia

Jednym z najbardziej znanych miast Kolumbii jest Guatapé. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko charakterystycznej górze El Peñón de Guatapé. Z czubka tego olbrzymiego skalnego monolitu, na który prowadzą zygzakowate schody, rozciąga się piękny widok na jezioro. W miejscowości znajduje się też dawna rezydencja Pablo Escobara, w której dziś możesz zagrać w paintball.

Tym, co przyciąga do Guatapé turystów jest jednak też Plaza de Zocalos, a więc dzielnica z kolorowymi domami i klimatycznymi uliczkami. Miejsce to stanowi ciekawy kontrast do położonego po sąsiedzku pięknego, ale nieco monotonnego Medellin. W Guatapé na niemal wszystkich budynkach regularnie odnawiane są i malowane w intensywnych barwach zocalo, czyli nietypowe reliefy 3D. Przedstawiają one rośliny, zwierzęta, motywy dekoracyjne.

Bo Kaap, Kapsztad

Jeśli zawędrujesz do Kapsztadu, koniecznie wybierz się do dzielnicy Bo Kaap. W tej starej, muzułmańskiej części miasta znajdziesz budynki w kolorach tęczy. Mieszają się tu ze sobą barwy symbolizujące wolność i celebrację Ramadanu – niebieski, różowy, żółty i zielony.

Chociaż pierwsze budynki w Bo Kaap zaczęły powstawać już w XVI wieku, a najstarszy stojący do dziś pochodzi z 1768 roku, tradycja dekorowania budynków barwami jest stosunkowo nowa. Jest to sposób na uroczyste obchodzenie letniego święta Id al-Adha. Intensywne i optymistyczne kolory symbolizować mają też wolność ery postapartheidowej w RPA. Dziś dzielnica jest miejsce turystycznym i coraz słabiej opiera się gentryfikacji. Chociaż zmienia się jej klimat, wygląd pozostaje bez większych zmian.

Stavanger, Norwegia

Portowe miasteczko Stavanger znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Słynie przede wszystkich z tego, że jest doskonałym miejscem wypadowym na Preikestolen i Kjeragbolten. Może poszczycić się też wyjątkowym starym miastem z charakterystycznymi białymi domami. Jednak tym co zasługuje teraz na naszą szczególną uwagę się kolorowa ulica Øvre Holmegate, zwana również Fargegaten. Miejsce to przyciąga swoim niepowtarzalnym urokiem, charakteryzuje się wieloma różnokolorowymi budynkami, w których znajdują się liczne kawiarnie i bary. W tym miejscu miło spędzają też nie tylko turyści, ale też mieszkańcy Stavanger i okolic.

La Boca, Argentyna

Dzielnica Buenos Aires o nazwie La Boca słynie z ciekawej architektury. Znajdziesz tu wiele małych, drewnianych domów o kolorowych fasadach, a także urokliwe, zapraszające do spacerów uliczki. To prawdziwie artystowska enklawa! Często prezentują oni swoje dzieła wśród wielobarwnych budynków, słychać tu też gorące rytmy tango. Dawniej miejsce to było typową dzielnicą robotniczą.

Współcześnie przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza tych, którzy chcą urozmaicić swoje konto na Instagramie. Najbardziej znana jest tutaj ulica Caminito, której budynki powstały ze starego drewna pochodzącego z miejscowej stoczni. Skąd te intensywne barwy? Według legendy to również zasługa stoczni, a raczej używanych tam do malowania statków farb.


Willemstad, Curacao

Jedna z ciekawszych wysp archipelagu Karaibów może poszczycić się własną kolorową dzielnicą… W stolicy Curaçao, która odznacza się nietypową dla tej strefy klimatycznej zabudową inspirowaną duńską architekturą, warto wybrać się do Willemstad. Dawniej miasto lśniło w słońcu bielą tynków murowanych kamienic i domów. Wszystko zmieniło się, jak mówi legenda, gdy jeden z gubernatorów ponad 200 lat temu doszedł do wniosku, że ten oślepiający blask powoduje jego migreny. Nakazał więc przemalowanie domów na inne kolory. Ile w tym prawdy? Trudno ocenić, ale obecny wygląd Willemstad zachwyca!


Chcesz wprowadzić trochę kolorów do wyglądu swojego domu? Możesz pomalować jego ściany lub wybrać kolorowe okleiny okien (np. Prismatic OKNOPLAST) i drzwi tarasowych (np. HST Motion).

Okno-Prolux-Oknoplast
Zobacz też:

Odkryj światy produktów OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów