hilversum_main
Architektura

Najsłynniejsze okna świata! cz. 2

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o 5 najsłynniejszych oknach świata, dziś prezentujemy kolejne z nich. Tym razem, obok popularnych okien znajdujących się w różnych częściach globu, będzie jedno szczególne i wyjątkowe, bo… polskie!

„Pikselowe” okna Holenderskiego Instytutu Dźwięku i Wizji (Hilversum)

Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji (hol. Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid) to multimedialne archiwum. Zgromadzono w nim ponad 70 proc. holenderskiego dziedzictwa audiowizualnego, na które składa się ponad 750 tys. godzin materiałów muzycznych, radiowych, telewizyjnych i filmowych. Na turystach większe wrażenie robi zapewne sam budynek. Może nie pod względem geometrycznym, ale z pewnością kolorystycznym. Projekt elewacji nawiązuje do przeznaczenia instytutu i przypomina… ekran telewizora. Składające się na nią panele szklane tworzą kolorową kompozycję przywodzącą na myśl piksele. Design jest jeszcze bardziej przemyślany, niż wygląda na pierwszy rzut oka: każde okno „pokrywa” rozmazany i przetworzony graficznie kadr z holenderskiej telewizji.

„Pikselowe” okna Holenderskiego Instytutu Dźwięku i Wizji (Hilversum)

Okno akwarium w parku rozrywki Chimelong Ocean Kingdom (Zhuhai )

To wyjątkowe okno w wyjątkowym miejscu. Stanowi element konstrukcji gigantycznego… akwarium, znajdującego się w parku rozrywki Chimelong Ocean Kingdom w chińskim mieście Zhuhai, nieopodal Makau. Centrum, otwarte w marcu 2014 r., może poszczycić się pięcioma wpisami do Księgi rekordów Guinessa. Jeden z nich przyznany został za kolosalne akwarium o pojemności prawie 49 milionów litrów. Rekordowe rozmiary ma również okno akwarium – ogromny panel wykonany z akrylu, przez który można podziwiać piękno morskiej fauny.

Okno akwarium w parku rozrywki Chimelong Ocean Kingdom (Zhuhai )

Szklana piramida w Wafi Mall (Dubaj)

Dubaj słynie z wielkich centrów handlowych. Jedno z najbardziej znanych to Wafi Mall, stanowiące główną atrakcję kompleksu mieszkalno-zakupowo-rekreacyjnego WAFI. Centrum zajmuje powierzchnię ponad 80 tys. metrów kwadratowych, a w jego skład wchodzi aż 350 sklepów. Przyciąga ono rzesze turystów nie tyko ze względu na bogatą ofertę handlową, ale również efektowny design. Projekt Wafi Mall zainspirowany jest architekturą i ornamentyką starożytnego Egiptu. Szczególne wrażenie robi główny hol centrum, zwieńczony spektakularnym „oknem” w kształcie piramidy. Szkło, z którego wykonane zostało sklepienie, pochodzi z okien i witraży z meczetów i świątyń świata muzułmańskiego. Całość robi imponujące wrażenie – zarówno ze względu na estetykę, jak i gabaryty.

Szklana piramida w Wafi Mall (Dubaj)

Okno papieskie (Watykan)

To z pewnością jedno z najbardziej „ikonicznych” okien w skali świata. Jego sława nie wynika jednak ze szczególnej estetyki, ale przypisanej mu funkcji. Każdej niedzieli o godzinie 12 w oknie Pałacu Apostolskiego na placu św. Piotra w Watykanie pojawia się papież, by wraz z wiernymi odmówić Anioł Pański. Wydarzenie przyciąga tłumy turystów, jest również transmitowane w wielu mediach. Pałac Apostolski, zwany również Pałacem Papieskim, stanowi oficjalną rezydencję papieża. Pełni nie tylko funkcję mieszkalną, ale również administracyjną – znajduje się w nim wiele pomieszczeń biurowych. Budowę pałacu rozpoczęto pod koniec XVI w. Na przestrzeni wieków przechodził on liczne rekonstrukcje.

Okno papieskie (Watykan)

Okno papieskie (Kraków)

Okno papieskie znajduje się nie tylko w Watykanie, ale również Krakowie. To drugie nie jest wprawdzie rozpoznawalne na świecie, ale z pewnością jest dobrze znane w Polsce. Znajduje się ono na pierwszym piętrze Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, tuż nad portalem bramy wejściowej. Podobnie jak jego watykański odpowiednik, krakowskie okno papieskie swoją sławę zawdzięcza nie unikalnemu designowi, ale szczególnemu przeznaczeniu. Podczas pielgrzymek do Polski pojawiał się w nim Jan Paweł II, by witać i żegnać się z wiernymi. W 2018 r. z okna zdemontowano część ram i przymocowano na ich miejsce konstrukcję z płytą, na której umieszczono mozaikę z wizerunkiem polskiego papieża.

Okno papieskie (Kraków)

Jeśli jeszcze nie przeczytaliście pierwszej części artykułu o najsłynniejszych oknach świata, tutaj znajdziecie jego treść.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Najsłynniejsze okna świata! cz. 2
Do góry