Home Baza wiedzy Najsłynniejsze okna świata. Jedno jest z Polski! cz. 1

Najsłynniejsze okna świata. Jedno jest z Polski! cz. 1


okna świata_main

opublikowane 21 maj 2021

3 minuty

Są na świecie okna, które cieszą się szczególną sławą. Nie ze względu na zastosowane w nich rozwiązania technologiczne, ale wyjątkową estetykę lub funkcję, jaką pełnią. Większość z nich nie znalazłaby zastosowania w domu. Zwykle mają one dużą wartość kulturową lub sakralną. Oto 10 najbardziej znanych okien na świecie. Dziś napiszemy o 5 z nich, a już za tydzień przybliżymy Wam kolejne.

Okno to konstrukcja niepozorna. W odróżnieniu od wyróżniających się budynków nie bywa zwykle omawiana w przewodnikach turystycznych. Zdarzają się jednak wyjątki. Są na świecie okna cieszące się szczególną sławą. Świetnie wpisujące się w piękno całej budowli lub nawet przyćmiewające je swoim urokiem. Tego typu konstrukcji jest całkiem sporo. Przedstawiamy te, które zdobyły największą popularność.

Witraże w Sagrada Familia (Barcelona)

Sagrada Familia to konstrukcja, która zapiera dech w piersiach. Ten secesyjny kościół – uważany za jedną z architektonicznych pereł Barcelony – to szczytowe osiągnięcie słynnego projektanta Antoniego Gaudiego. Rozpoczęta w 1882 r. budowa bazyliki trwa… po dziś dzień. Jej zakończenie planowane jest na rok 2026.

Sagrada Familia (Barcelona)

Zachwycająca swą okazałością świątynia pełna jest „pomniejszych” skarbów sztuki i architektury. Należą do nich również okna. Słynne witraże stanowią kluczowy element wystroju wnętrza. Robią wrażenie nie tylko swoimi rozmiarami, ale również kolorystyką i dbałością o szczegół. Mają również zasadniczy wpływ na oświetlenie wnętrza i panującą w nim atmosferę.

Sagrada Familia (Barcelona)


Glory Window (Dallas)

To niesamowite okno można obejrzeć w Kaplicy Dziękczynienia (The Chapel of Thanksgiving) na placu o tej samej nazwie (Thanks-Giving Square) w centrum Dallas w Teksasie. Kaplica jest budynkiem bezwyznaniowym, w którym mile widziani są przedstawiciele wszystkich religii. Tym, co zwraca uwagę na pierwszy rzut oka, jest jej spiralna konstrukcja, wzorowana na pochodzącym z IX w. Wielkim Meczecie z irackiej Samary. Spiralny kształt ma również Glory Window – okno, a właściwie ciąg paneli witrażowych wbudowanych w „skręcające się” ściany wieży.

Glory Window (Dallas)


Witraże Różowego Meczetu (Sziraz)

Różowy Meczet to słynna dziewiętnastowieczna budowla, znajdująca się w mieście Sziraz na południu Iranu. Podobno jest najczęściej fotografowanym miejscem w tym kraju. Nie bez powodu. Świątynia robi wrażenie ze względu na liczne, barwne mozaiki zdobiące ją od zewnątrz. Swoją nazwę zawdzięcza jednak dominacji różu w wystroju wnętrza. Chodzi nie tylko o zabarwienie ceramiki, ale również witraży, które filtrują światło wpadające do środka. To właśnie mieniące się feerią kolorów okna są jednym z głównych znaków rozpoznawczych Różowego Meczetu. Warto dodać, że witraże, tak popularne we współczesnych kościołach, pochodzą prawdopodobnie z regionu Bliskiego Wschodu. Najstarszy egzemplarz tego typu ozdobnego okna odnaleziony został w Syrii i datowany jest na VII w. naszej ery.

Witraże Różowego Meczetu (Sziraz)


Rozety Notre Dame (Paryż)

15 kwietnia 2019 r. w Paryżu spłonęła katedra Notre Dame. Szczęściem w nieszczęściu – ogień nie strawił całej budowli, choć uszkodził znaczną część konstrukcji. Wśród ocalonych zabytków znalazły się trzy słynne okna rozetowe – arcydzieła architektury gotyckiej, złożone z setek witraży osadzonych w „koronkowo” wykonanym maswerku o skomplikowanym wzorze geometrycznym. Wszystkie rozety pochodzą z XIII w. Najmniejsza zdobi zachodnią ścianę. Rozeta południowa i północna są identycznych rozmiarów – ich średnice wynoszą 12,9 m. Konstrukcje były wielokrotnie uszkadzane, m.in. podczas pożarów, a także w czasie Rewolucji Francuskiej, gdy katedra została splądrowana.

Notre Dame (Paryż)


W XIX w. witrażom udało się przywrócić oryginalny średniowieczny wygląd. Spora część szyb to oryginały pochodzące z trzynastego stulecia. Debaty na temat przyszłości katedry Notre Dame i przygotowania do jej odbudowy wciąż trwają.

Rozety Notre Dame (Paryż)


Okno w George Hotel (Hull)

To okno nie należy do najbardziej spektakularnych, choć z pewnością może budzić zainteresowanie. Chodzi o najmniejsze okno w Wielkiej Brytanii, a być może nawet na całym świecie. Łatwo je przegapić, bo wygląda jak…. szczelina w murze. Okno – czy raczej „okno” – znajduje się w ścianie hotelu George Hotel, niegdysiejszej karczmy. Jego obecność sygnalizuje mosiężna tabliczka z inskrypcją opisującą historię budynku. W wiekach minionych szczelina służyła portierom do wypatrywania zatrzymujących się przed gospodą podróżnych – potencjalnych klientów. Trudno ocenić czy można ją w ogóle klasyfikować jako okno, choć bywa tak określana. Być może do celów marketingowych.

George Hotel (Hull)

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów