Home Baza wiedzy Sztuka nowoczesna – 11 galerii i muzeów, które warto odwiedzić

Sztuka nowoczesna – 11 galerii i muzeów, które warto odwiedzić


opublikowane 14 kwi 2023

5 minut

Istnieje wiele muzeów i galerii sztuki na świecie. Nie każde z tych miejsc określane jest jednak mianem najważniejszego, największego, z najbogatszymi zbiorami czy najpopularniejszego. Zebraliśmy 10 takich miejsc, w których możesz podziwiać najlepsze przykłady sztuki nowoczesnej. Może będzie to dla Ciebie inspiracja przed tegorocznymi wakacjami lub zbliżającą się majówką?

Muzeum Guggenheima, Bilbao

Kolejnym muzeum sztuki nowoczesnej, w którym można podziwiać dzieła sztuki gromadzone przez bogatego konesera, jest Muzeum Guggenheima w Bilbao. Stanowiu ono jednej z oddziałów muzealnych Fundacji Solomona R. Guggenheima, która od 1937 roku zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem sztuki współczesnej. W Bilbao zobaczyć można m.in. dzieła takich artystów współczesnych jak Andy Worhol, Willem de Konning czy Robert Rauschenberg. Ciekawie prezentuje się też dekonstruktywistyczny budynek muzeum z tytanowych blach i szkła.


MOCAK, Kraków

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej to miejsce, które zachwyci zarówno miłośników sztuki, jak i architektury. Usytuowane w miejscu nieistniejącej fabryki naczyń emaliowanych przejętej w 1940 roku przez Oskara Schindlera przyciąga miłośników sztuki polskiej i światowej drugiej połowy XX wieku.

Fot. Bartosz Makowski

Zgromadzone tu dzieła sztuki prezentowane w kilku działach: konceptualizmu, wideo, rzeźby oraz obiektu. Ich zrozumienie, które w przypadku sztuki współczesnej, bywa niełatwe, jest prostsze dzięki krótkim opisom przy nazwisku i tytule. Wystawa stała obejmuje dzieła m.in. Roberta Kuśmirowskiego, Stanisława Drożdża, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Wilhelma Sasnala czy Beaty Stankiewicz.

Fot. Bartosz Makowski


W OKNOPLAST cenimy i wspieramy Sztukę. Z tego względu jesteśmy mecenasem MOCAK-u. Pierwszą z zaplanowanych wspólnych inicjatyw jest konkurs OKNOPLAST for ART. Wkrótce ogłoszona zostanie lista zwycięzców, a nagrodzone prace wystawione będą w postindustrialnych wnętrzach krakowskiego muzeum.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói, Rio de Janeiro

Zachwycająca bryła budynku muzeum to wspólne dzieło znanego architekta Oscara Niemeyera i inżyniera Bruno Contariniego. Przypomina ona kwiat rozkwitający na skalnym wybrzeżu, a niektórym kojarzy się też z wyglądem statku kosmicznego. Odwiedziny tego miejsca to kilka korzyści w jednym – możesz zobaczyć panoramę Rio de Janeiro i nietuzinowy budynek muzeum, a także podziwiać drugą najbogatszą w Brazylii kolekcję sztuki nowoczesnej. W zbiorach tego muzeum znajdziesz m.in. obrazy, instalacje artystyczne, performanse wideo artystów XX i XXI wieku.

Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MOMAT), Tokio

Japonia przez wieki stawiała na tradycyjną sztukę swoich przodków. Dopiero pod koniec XIX wieku otworzyła się na wpływy twórców z innych części świata, a na początku XX także Japończycy zaczęli tworzyć dzieła współczesnymi metodami. Dziś Kraj Kwitnącej Wiśni przodu w sztuce nowoczesnej, którą podziwiać można m.in. w MOMAT. Muzeum to dysponuje obrazami, grafikami, rzeźbami, fotografiami, wideo nie tylko z Japonii, ale też z innych krajów. Ciekawy jest także sam budynek – w tym tzw. pokój z widokiem. Rozpościera się z niego wspaniała panorama na nigdy niezasypiające Tokio.

Panorama Tokyo nocą

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

Polacy nie gęsi i swoją sztukę współczesną mają? Zdecydowanie tak! Przykładem światowej klasy jest m.in. warszawska Zachęta, a więc Narodowa Galeria Sztuki. Organizuje ona wystawy indywidualne i zbiorowe współczesnych artystów polskich oraz zagranicznych, a także wystawy problemowe. Prezentowane są one w salach gmachu w stylu późnego klasycyzmu. Najważniejsze dzieła w zbiorach Zachęty to m.in. prace klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow oraz światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, Krzysztofa Wodiczki.

Muzeum Brandhorst, Monachium

Otwarte zaledwie w 2009 roku muzeum Brandhorst stanowi doskonały cel wycieczki kulturalnej. Miejsce to powstało, aby pomieścić niezwykle bogatą kolekcję dzieł sztuki współczesnej należącej do Anette Brandhorst i Udo Fritza-Hermanna. Obejmuje ona przełomowe dzieła sztuki takich artystów jak Andy Warhol, Cy Twombly, Gerhard Richter, Damien Hirst, Jean-Michel Basquiat i Alex Katz. Wrażenie na odwiedzających robi także sama bryła budynku z kolorową fasadą złożoną z tysięcy ceramicznych szkliwionych żaluzji. Dwupiętrowy budynek mieści trzy oddzielne obszary wystawiennicze, które są połączone schodami.

Centre Pompidou, Paryż

Paryż muzeami i galeriami stoi – co do tego nie ma wątpliwości. Gdy mowa jednak o sztuce współczesnej czy nowoczesnej, nie ma lepszego miejsca do odwiedzenia w stolicy miłości niż… Centre Pompidou. Przez miejscowych nazywane jest Beaubourg od nazwy miejsca, w którym powstała ta galeria sztuki. Architektonicznie nie zachwyca, a wręcz przez niektórych uznawane jest za „koszmar”. Tym, co robi jednak wrażenie, są zbiory największego w Europie muzeum sztuki nowoczesnej – Musée National d’Art Moderne. Zobaczysz tu dzieła m.in. Fridy Kahlo, Matisse’a, Metzingera, Kandinsky’ego, Warhola, Picassa czy Davida Hockneya. W Centrum Pompidou znajdują się też biblioteka, restauracje i centrum muzyki.

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Budynek Muzeum Gugennheima na Upper East Side w Nowym Jorku sam w sobie jest dziełem sztuki i przykładem ikonicznej architektury współczesnej. Zaprojektował go genialny Frank Loyd Wright. Jego bryła przypomina wijącą się wstęgę, która zdecydowanie odróżnia się od budownictwa w sąsiedztwie. Muzeum mieści jedną z najważniejszych kolekcji malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej. Słynie m.in. z dzieł kubistycznych – w tym jego twórców Pablo Picassa i Georgesa Braquesa. Inni znani artyści wystawiani w Muzeum Guggenheima to m.in. Cézanne, Chagall, Léger czy Kandinsky.

Stedelijk Museum, Amsterdam

Wizytę w stolicy Niderlandów warto połączyć z wizytą w Muzeum Stedelijk mieszczącym się w tzw. Dzielnicy Muzeów. Kolekcjonuje i wystawiano ono dzieła sztuki współczesnej, dodając nowoczesności miastu znanemu przede wszystkim z Muzeum Van Gogha czy Rijksmuseum. Może się ono pochwalić jedną z najważniejszych europejskich kolekcji sztuki nowoczesnej. Na stałej wystawie podziwiać można dzieła takich artystów jak: Piet Mondrian, Pablo Picasso, Roy Lichtenstein, Claude Monet, Marc Chagall czy Damien Hirst. Miejsce to słynie także z wystaw czasowych skupiających się na sztuce nowoczesnej, w tym instalacjach wideo i sztuce performatywnej.

Tate Modern, Londyn

Jedna z najsłynniejszych galerii sztuki nowoczesnej na świecie swoją siedzibę ma w budynku dawnej elektrowni Bankside Power Station w Londynie. Wysoka wieża usytuowana nad brzegiem rzeki jest jednym z symboli brytyjskiej stolicy. Prezentowane są w niej dzieła najważniejszych twórców sztuki współczesnej, m.in. Olafura Eliassona, Phillipe Parreno, Ai Weiweia, Doris Salcedo i Anisha Kapoora. Odwiedzający Tate Modern mogą oprócz zobaczenia wystaw w Hali Turbin wybrać się na taras widokowy na dachu. Rozciąga się z niego wspaniały widok na miasto oraz płynącą w dole Tamizę.

Museo d’Arte Contemporanea di Roma (MACRO), Rzym

W Wiecznym Mieście funkcjonuje od ponad dwóch dekad renomowane już Muzeum Sztuki Współczesnej MACRO. Funkcjonuje ono jako salon wystawowy prezentujący najnowsze tendencje w światowej sztuce wizualnej, a także jako miejsce spotkania sztuk plastycznych z muzyką, kinem, teatrem, tańcem i literaturą. Prace artystów prezentowane są w dwóch budynkach – byłej rzeźni w Testaccio oraz dawnym browarze w dzielnicy Salrio. Stała kolekcja tej instytucji obejmuje dzieła najbardziej znaczących artystów włoskiej sceny artystycznej od lat 60. XX wieku do współczesności. Są to dzieła m.in. takich twórców jak: Giovanni Albanese, Gianni Asdrubali, Domenico Bianchi, Sarah Ciracì, Enzo Cucchi.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów