Home Baza wiedzy Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?


opublikowane 06 paź 2022

3 minuty

Zastanawiasz się, co wybrać – żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne? Dylemat ten towarzyszy obecnie większości osób budujących lub modernizujących dom. Nic dziwnego – oba rozwiązania mają swoje zalety i są aktualnie bardzo modne. Poznaj plusy żaluzji i rolet, aby przekonać się, który typ zewnętrznych przesłon okiennych lepiej pasować będzie do Twoich wymagań.


Żaluzje czy rolety – wygląd ma znaczenie

Jeśli kluczowe kryterium przy wyborze przesłony zintegrowanej z oknami to dla Ciebie jej wygląd, z pewnością postawisz na żaluzje fasadowe. Od rolet zewnętrznych różnią się konstrukcją i tym, że oprócz użytkowej pełnią także funkcję ozdobną. Żaluzje optycznie są lżejsze, ponieważ wykonane są z aluminiowych lameli o zmiennym kącie nachylenia. Zamiast litej przesłony, jak w roletach, oferują minimalistyczną konstrukcję, która doskonale uzupełnia bryłę budynku, zdobiąc ją przez cały czas, również wtedy, gdy lamele ustawione są poziomo i światło wpada do pomieszczeń. Żaluzje fasadowe, np. modele OKNOPLAST, doskonale pasują do budynków w stylu nowoczesnym – z dużymi przeszkleniami i fasadami szklanymi.


Bezpieczeństwo

Ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo antywłamaniowe i spokojny sen domowników? Zdecyduj się na wysokiej klasy rolety zewnętrzne np. od OKNOPLAST. Oferują one zazwyczaj wyższy poziom ochrony przed włamaniem niż żaluzje fasadowe. Możliwe jest to dzięki przemyślanej konstrukcji, szczelnemu pancerzowi oraz zastosowaniu rygli automatycznych i wieszaków blokujących. Roletę zewnętrzną ustawioną do pozycji zamkniętej, a więc z rozwiniętym pancerzem, zdecydowanie trudniej niż w przypadku żaluzji siłowo podnieść do góry. Z drugiej strony, warto pamiętać, że kluczowe jest zastosowanie w budynku wysokiej klasy okien, które stanowią główną przeszkodę dla włamywaczy. Jeśli zdecydujesz się na model stolarki okiennej w klasie odporności na włamanie RC2, równie dobrze możesz zestawić je z bardziej estetycznymi żaluzjami zamiast roletami.


Termoizolacja

Zależy Ci na ograniczeniu strat ciepła zimą oraz lepszą ochronę przed upałem latem? Dobrym wyborem mogą okazać się wysokiej jakości rolety zewnętrzne o ocieplanym pancerzu oraz kasecie, do której się on zwija (np. Sol Evolution OKNOPLAST).Prawidłowo zamontowane i – przede wszystkim – skrupulatnie użytkowane w ciągu zimowych dni rolety pozwalają na zauważalne oszczędności, tj. obniżenie kosztów użytkowania. Elementy ich pancerza ściśle do siebie przylegają w pozycji zamkniętej, nie pozostawiając szpar, przez które może przedostać się zimne lub ciepłe powietrze. Pomiędzy rozwiniętą roletą a szybą okna tworzy się tzw. izolacyjna poduszka powietrzna.


Wentylacja

Warto jednak pamiętać, że to, co zimą jest zaletą, latem może być kłopotliwe. Jeśli więc zależy Ci na stałej wentylacji pomieszczeń przy jednoczesnym ich zacienieniu przesłoną, wybierz żaluzje fasadowe, a nie rolety. Żaluzje pozwalają na przepływ powietrza nie tylko gdy są „otwarte”, a więc w pozycji poziomej, ale również, gdy są niemal całkowicie zamknięte, czyli z lamelami ustawionymi pionowo. W efekcie również wtedy, gdy pomieszczenie chronione jest przed wpadaniem promieni słonecznych, możesz liczyć na naturalną wentylację. Montując rolety zewnętrzne, możesz – ale niestety w mniejszym stopniu – wietrzyć pomieszczenie, gdy pancerz jest opuszczony, ale nie zablokowany w pozycji zamkniętej. Przez niewielkie szczeliny pomiędzy elementami pancerza przedostaje się jednak zdecydowanie mniej powietrza niż w przypadku żaluzji fasadowych.


Ochrona przed słońcem

Szukasz zintegrowanej z oknami przesłony zewnętrznej, która zapewni Ci komfortowe korzystanie z pomieszczeń narażonych na stałe nasłonecznienie? W salonie, sypialni, kuchni czy każdym innym pomieszczeniu w domu, których okna skierowane są na południe czy zachód, najlepiej zamontować żaluzje fasadowe. Dlaczego? Żaluzje zewnętrzne, w odróżnieniu od rolet zewnętrznych, łatwiej pozwalają uzyskać pożądany stopień zacienienia. Można je nie tylko podnosić i opuszczać (jak rolety) w górę i w dół, ale także zmieniać kąt nachylenia lameli. Zmiana pozycji lameli sprawia, że do wnętrz wpada więcej lub mniej światła, ale zawsze dokładnie tyle, ile tego oczekujesz.

Rolety OKNOPLAST
Czytaj też:

Sposoby na upały w domu

Sposób montażu

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe od OKNOPLAST montowane są we wnęce okiennej w taki sposób, aby żadne ich elementy nie wystawały poza powierzchnię ściany. W efekcie uzyskuje się schludne i eleganckie rozwiązanie, przy którym w pozycji zwiniętej czy podniesionej nie są widoczne ani pancerz, ani lamele, jak również kaseta czy mechanizm zwijania. Jedyny wyjątek stanowi model rolet zewnętrznych Terra, który montowany jest natynkowo z widoczną kasetą i prowadnicami.

Niezależnie od wybranego rozwiązania warto do montażu przesłon okiennych wynająć ekipę, która zna dany produkt. W przypadku rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych od OKNOPLAST polecenia ekip uzyskasz w naszych salonach sprzedaży.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Roleta Luna Oknoplast

Luna

Roleta zewnętrzna LUNA to optymalne połączenie funkcjonalności, technologii oraz ponadczasowej elegancji. Idealnie dopełnia estetykę budynków wykończonych w różnych stylach. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia możliwość osadzenia rolety na profilach poszerzających ramę okienną, co pozwala na wyjątkowo ciepły montaż. Dzięki zastosowaniu w elementach budowy trwałego i odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium, roleta LUNA będzie idealnym wyborem do budynków położonych w górach lub nad morzem.

Sol Evolution

Roleta zewnętrza SOL EVOLUTION podnosi walory estetyczne budynku, zapewnia optymalną ochronę przed stratami ciepła i zabezpiecza to, co dla Ciebie najważniejsze. System montowany jest we wnęce okiennej, co znacząco wpływa na design fasady budynku, zapewniając mu elegancki i dyskretny wygląd. Podzespoły SOL EVOLUTION wykonane są z trwałego aluminium gwarantującego stabilność funkcjonowania i bezpieczeństwo.

Żaluzje fasadowe - Oknoplast

Nodio

Unikalna estetyka perfekcyjnie łączy się z wielowymiarową funkcjonalnością. Poznaj żaluzje fasadowe, które skutecznie ochronią to, co dla Ciebie ważne.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów