Home Baza wiedzy Wnętrza w stylu Memphis – maksymalizm i kolor

Wnętrza w stylu Memphis – maksymalizm i kolor


opublikowane 10 maj 2021

4 minuty

Trendy, zwłaszcza dotyczące aranżacji wnętrz, cyklicznie odchodzą i powracają w świeższej odsłonie. Nie inaczej jest z zapoczątkowanym w latach 80. XX wieku stylem Memphis, który obecnie coraz chętniej wybierany jest przez osoby odważne, ceniące jakościowy design i kochające zabawę kolorami oraz formą. Czym odznacza się ten przez jednych uwielbiany, a przez innych wyszydzany styl?

Od momentu prezentacji pierwszych mebli, dodatków i przykładów aranżacji wnętrz w stylu Memphis podczas międzynarodowych targów Salone del Mobile w Mediolanie w 1980 roku miłośnicy urządzania wnętrz podzielili się na dwa obozy. Jedni uważali tę estetykę za niezwykle odświeżającą i nowatorską, drudzy wyśmiewali ją za nietuzinkowy dobór kolorów, wzorów i surowców, nazywając m.in. półśrodkiem między designem Bauhausu i stylistyką kiczowatych zabawek z plastiku. Dziś jest tak samo – styl Memphis albo się kocha, albo nienawidzi. Zobacz, czym się odznacza i przekonaj się, w której jesteś grupie.

Skandaliczne i w złym guście – początki stylu Memphis

Grupa Memphis, nazywana także Memphis Milano, założona została w 1980 roku przez Ettore Sottsassa. Tworzyli ją projektanci i architekci, których celem była kreacja postmodernistycznych mebli, oświetlenia, tkanin, dywanów, a także dodatków. Nieco myląca nazwa, biorąc pod uwagę miejsce pracy artystów, pochodzi od tytułu płyty Boba Dylana pt. „Memphis Blues Again”. Jej muzyka towarzyszyła członkom grupy podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania. Estetyka, w której tworzyli swoje awangardowe dzieła sztuki użytkowej, miała być, według jej twórców, odpowiedzią na nowoczesny, ale też okraszony stonowanymi barwami i doceniający proste linie minimalizm lat. 50. i 60. XX wieku. Jak mówił Sottsass, ich projekty miały być radykalne, zabawne, skandaliczne i dalekie od tego, co uważano wówczas za będące w dobrym guście.

Art deco lat 80. – cechy stylu Memphis

Styl Grupy Memphis często określa się jako połączenie pop-artu z elementami stylistyki art deco oraz retro lat 80. Dlaczego? Pojawiały się w nim zarówno typowe dla art deco figury geometryczne oraz zaokrąglone i pogięte linie, jak również mocne, neonowe kolory pop-artowe oraz kicz lat 50. Charakterystyczne były dla projektów Memphis Milano z pozoru przypadkowe zestawienia żywych kolorów i form geometrycznych, a także wzór Bacterio squiggle (ang. pokręcony) z ciemnymi, falującymi kreskami o nieregularnym kształcie rozrzuconymi na jasnym, kontrastującym tle. Ich meble – zamiast standardowo stosowanych linii prostych – zaskakiwały nogami, podłokietnikami czy oparciami zbudowanymi z linii pofalowanych czy wygiętych w zygzak.

(Nie tylko) lastryko i laminat – surowce Grupy Memphis

Twórcy Memphis Milano chętnie sięgali w swoich pracach także po surowce uważane za nieeleganckie i tanie, a więc tworzywo sztuczne pod postacią m.in. laminatu oraz ponownie bardzo dziś modne lastryko, czyli terazzo. Z laminatu powstała m.in. najsłynniejsza półka grupy o nazwie Carlton. Lastryko pokrywało natomiast ściany i podłogi, a także balty i elemety mebli projektowanych przez Memphis Milano. W projektach nie brakowało również „szlachetnych” materiałów: metalu, szkła, ceramiki i tkanin obiciowych. Wszystko, co wychodziło spod ręki członków Grupy Memphis było krzykliwe, niecodzienne i niejednokrotnie szokujące w zestawieniu z dotychczas przyjętymi standardami i kanonami w dziedzinie sztuki i architektury. Meble, dodatki i wnętrza w stylu Memphis miały grubą kreską oddzielić się od gustownych i eleganckich, ale niezwykle poważnych i nieco mrocznych wcześniejszych stylów projektowania. Patrząc na zdjęcia, możemy uznać, że się udało prawda?

Neonowy kontrast – kolory stylu Memphis

Projekty Grupy Memphis słyną z jasnych, pastelowych i niemal neonowych odcieni takich kolorów jak: żółty, cyraneczka, pomarańczowy, limonkowy, różowy w odcieniu podstawowym (magenta), niebieski czy czerwony. Często są one zestawiane z klasycznym duetem czerni i bieli, zwłaszcza użytej we wzorach kraty czy naprzemiennie układanych pasów. Jak podkreślali twórcy Memphis Milano, dobór kolorów w meblach, dodatkach czy wnętrzach miał wywoływać u odbiorów silne, pozytywne emocje, takie jak radość, a także pobudzać ich do działania. O ile w latach 80. XX wieku, gdy tworzyli prekursorzy stylu Memphis, kolory ze sobą zestawiano na zasadzie barwnych plam, o tyle współcześni twórcy nawiązujący do Memphis Milano coraz częściej w projektach pozwalają na mieszanie się barw na zasadzie wzorów gradientowych.

Styl Memphis XXI wieku – wielki powrót

W latach 80. XX wieku, gdy najprężniej działała Grupa Memphis, pojawiały się opinie, że ich dzieła to chwilowa moda, która minie równie szybko, jak się pojawiła. Chociaż w 1987 roku kolektyw rzeczywiście się rozpadł, jej poszczególni członkowie nie spoczęli na laurach. Aranżacje i meble przez nich wykreowane cieszyły się olbrzymią popularnością w latach 90. XX wieku. Olbrzymie zainteresowanie latami 80. sprawiło, że współcześnie również sięga się do stylistyki Memphis. Wielu twórców czerpie z niej pełnymi garściami wprowadzając jej elementy nie tylko do mody (np. projekty Nathalie Du Pasquier dla HAY, kolekcje haut couture domów mody Dior i Missoni), świata projektowania wnętrz i mebli, ale też projektów graficznych. Obecnie Memphis Milano produkuje bardzo krótkie i limitowane serie określane jako PostDesign, np. łóżko w liczbie zaledwie 13 sztuk (12 na sprzedaż i 1 egzemplarz projektowy).

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów