Home Baza wiedzy Białe czy kolorowe – jakie okna wybrać?

Białe czy kolorowe – jakie okna wybrać?


Modne kolory okien w 2020

opublikowane 10 lip 2020

4 minuty

Jeszcze dwie dekady temu niemal wszystkie okna PVC montowane w polskich domach miały kolor klasycznej bieli. Chociaż nadal są one chętnie wybierane przez klientów, zdecydowanie największą popularnością cieszą się obecnie okna z kolorowymi ramami okiennymi oraz modele dwubarwne. Nie wiesz, który kolor okien wybrać – biały czy drewnopodobny, sheffield oak czy winchester, antracyt czy dąb bagienny, czarny czy ciemnoszary? Podpowiadamy, jakie okna z OKNOPLAST najlepiej wpisują się w obecne trendy kolorystyczne w branży.

Wybierając okna w OKNOPLAST możesz przebierać w szerokiej ofercie kolorów standardowych, w tym drewnopodobnych oraz kolorach z palety RAL. Zobacz niektóre z nich.


Okna białe czy kolorowe? Najlepiej dwukolorowe!

Zastanawiasz się, jakie okna wybrać? Uważasz, że białe okna bardziej pasować będą do wystroju wnętrz, ale kolorowa stolarka lepiej podkreśli wygląd elewacji budynku? Może wolisz w pomieszczeniu widzieć czarne okna, a na zewnątrz drewnopodobne? Zamiast iść na kompromis czy tracić czas, szukając argumentów przemawiających za jedną lub drugą opcją, zdecyduj się na okna dwukolorowe, a więc bikolor. W OKNOPLAST zamów stolarkę, w której ramy i ościeżnice od strony zewnętrznej i wewnętrznej będą mieć odmienne kolory z palety dostępnych barw. Jakie duety kolorystyczne z pewnością nie wyjdą z mody z najbliższych latach? Przeważająca większość naszych klientów z ostatnich 18 miesięcy decydujących się na okna z dwustronnym kolorem (bicolor), wybrała modele wewnątrz białe i na zewnątrz ciemnoszare, np. w odcieniach Antracyt Quartz, Anthrazitgrau seidenglatt czy Anthrazitgrau, lub czarne, a więc Jet Black.

Drzwi tarasowe HST OKNOPLAST w kolorze antracyt


Dlaczego to dobry wybór w 2020 roku? Czerń, a także ciemne odcienie szarości są niezwykle popularne w przypadku stolarki stosowanej w nowoczesnym budownictwie. Biel natomiast to optymalny i bezpieczny wybór do wnętrz, które – zdecydowanie szybciej niż fasada budynku – będą poddane rearanżacji.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE KOLORY OKIEN

Okno Winergetic Oknoplast w kolorze białym


Wolisz bardziej klasyczne rozwiązania? W modzie są nadal okna PVC w kolorach imitujących naturalne drewno. W 2020 roku szczególnym zainteresowaniem projektantów i architektów cieszą się odcienie ciemne, przytłumione, takie jak np. dostępne w OKNOPLAST kolory oklein drewnopodobnych Real Wood orzech s, mahoń czy dąb bagienny. Dobrym pomysłem jest więc wybór okien dwukolorowych łączących biel z odcieniem złoty dąb, orzech, winchester, Sheffield oak czy mahoń. W przypadku nowoczesnych wnętrz warto zastosować modele bikolor łączące np. czerń z odcieniami drewnopodobnymi.


Jakie okna w 2020 roku? Ciemne barwy w modzie

Dekada rozpoczynająca się w 2020 roku stać będzie pod znakiem okien o ramach w ciemnych kolorach. Szczególnym zainteresowaniem projektantów wnętrz i architektów cieszą się modele o dużych przeszkleniach, minimalistycznym profilu w kolorze czarnym (np. OKNOPLAST Jet Black). Najczęściej czarne okna i drzwi tarasowe stosowane są w nowoczesnych budynkach, np. kubistycznych willach o olbrzymich powierzchniach przeszkleń czy tzw. nowoczesnych stodołach, a więc domach z dachem dwuspadowym i z elementami drewnianą. Czarne okna, np. w mniejszych rozmiarach oraz ze szprosami, stosowane są także w budownictwie tradycyjnym (zwłaszcza w Skandynawii). Czy klienci, a więc osoby decydujące o ostatecznym wyborze okien do własnego domu, podzielają zachwyt specjalistów nad czarnymi oknami?


Tak, ale… zdecydowanie większym ich zainteresowaniem cieszą się nieco mniej odważne niż w przypadku kontrastującej czerni okna w ciemnych odcieniach szarości. Wśród najchętniej wybieranych kolorów okien w OKNOPLAST dominują barwy antracytowa czy grafitowa (np. OKNOPLAST ciemnoszary, antracyt quartz,  anthrazitgrau seidenglatt).

Okno Pixel Oknoplast w kolorze Grey beton


Kolory te nie kontrastują tak silnie z kolorem ścian wewnętrznych i elewacji jak w przypadku czarnych okien. Jednocześnie szare okna pozwalają na podkreślenie otworu okiennego i stworzenie „ramy” dla widoku za oknem. Ciemnoszare ramy są więc dobrym wyborem zwłaszcza wtedy, gdy nie zamierzamy zasłaniać okien na stałe, a zamiast tego chcemy wprowadzić nieco świata zewnętrznego do wnętrz.

Drzwi balkonowe Prismatic
Drzwi balkonowe Prismatic w kolorze anthracite quartz


Złoty dąb czy dąb bagienny? Okna drewnopodobne nadal na topie

Chociaż okna czarne czy ciemnoszare stanowią niewątpliwe hity sprzedażowe w branży, modele w okleinach drewnopodobnych nadal mają się bardzo dobrze. W nadchodzącej dekadzie, gdy jeszcze bardziej niż obecnie uwidoczni się w projektowaniu zwrot ku naturze (więcej czytaj w tekście o biofilii), szczególną popularnością cieszyć się będą okna o nowoczesnych, wąskich, a przez to wpuszczających więcej światła do wnętrz profilach w wysokiej jakości okleinach PVC imitujących gatunki drewna. Zastanawiasz się, co wybrać w tym momencie – okna złoty dąb czy dąb bagienny? Okna złoty dąb, podobnie jak modele okien w kolorze Winchester, to ulubione wybory Polaków od ponad dekady. Te ciepłe barwy obecnie wypierane są jednak przez nieco bardziej stonowane, przytłumione odcienie. Jakie konkretnie?

Okna Koncept w sypialni
Okno Koncept Oknoplast w kolorze golden oak

Jeżeli szukasz ciemnych okien drewnopodobnych, dobrym wyborem mogą okazać się modele w odcieniach orzech, dąb bagienny czy mahoń. Stosując je w swoim domu, łatwiej niż w przypadku ciepłych, ale też intensywnych barw złoty dąb czy Winchester dopasujesz do nich kolor ścian wewnątrz, a także elewacji. Do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza w stylu new nordic czy skandynawskim, w których niezwykle ważne jest światło z zewnątrz, bardziej pasować będą natomiast okna w jasnych odcieniach drewna. W OKNOPLAST polecamy zwłaszcza modele w wysokiej jakości okleinie Scheffield Oak, a więc jasnego, wybielonego dębu. Ta nienachalna, spokojna barwa sprawia, że okno prezentuje się niezwykle elegancko i łatwiej jest zaaranżować wnętrze.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów