vintage_meble
Wnętrza

Meble vintage w nowoczesnym wnętrzu

Od kilku lat w nowoczesnych projektach wnętrzarskich na całym świecie pojawiają się oryginalne lub stylizowane meble, dodatki i oświetlenie w stylu vintage. Modele te odznaczają się zazwyczaj wysoką jakością wykonania, wykorzystaniem naturalnych surowców i ponadczasowym dizajnem. Jak łączyć je ze współczesnymi aranżacjami, aby uniknąć przekształcenia domu w muzeum? Podpowiadamy!

Jeszcze przed dekadą w Polsce masowo pozbywaliśmy się z domów mebli rodem z lat. 50., 60. czy 70., zastępując je nowocześniejszymi w formie, ale przeważnie wykonanymi z płyt meblowych, a nie drewna modelami. Od kilku lat coraz chętniej wracamy do dizajnu PRL-owskiego, a także vintage mebli i oświetlenia rodem ze Skandynawii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. Jakie wnętrza będą odpowiednie dla takich mebli? Które modele polskich i zagranicznych mebli sprzed lat są dobrą inwestycją i gwarancją ponadczasowości?

Pozwól błyszczeć perle

Nietuzinkowy mebel vintage może być elementem, wokół którego zbuduje się całą aranżację wnętrza. Ważny jest jednak nie tylko jego stan, ale też fakt, w jakiej przestrzeni będzie eksponowany. Szukając inspiracji, jak urządzić wnętrza, do których pasować będzie fotel, stół czy zestaw krzeseł sprzed kilku dekad, warto obejrzeć projekty znanych architektów wnętrz. Tam coraz częściej dostrzec można powrót do rozwiązań architektonicznych typowych dla budynków i wnętrz z amerykańskiego okresu midcentury modern. Są to m.in. wielkoformatowe przeszklenia, a więc okna z dużą powierzchnią szyb i wąskimi ramami (np. takie jak OKNOPLAST Prolux).

Do wnętrz z lat 50. i 60. XX wieku nawiązują także przestrzenie o wysokich sufitach, ścianach pokrytych lamelami bądź panelami drewnianymi czy z wysokiej klasy sklejki drewnianej. W aranżacjach z tej epoki pojawiały się często także wykończenia z kamienia naturalnego i cegły oraz charakterystyczna paleta kolorów obejmująca m.in. musztardową żółć, oliwkową zieleń, terakotową czerwień czy granat. Co warte zauważenia, barwy te od kilku sezonów są najmodniejszymi w aranżacji wnętrz.

Design skandynawski

Na topie wśród projektantów wnętrz i miłośników dizajnu są unikalne meble, dodatki i oświetlenie z lat 60. i 70 pochodzące z krajów skandynawskich. Dlaczego? Modele te oznaczają się nie tylko minimalistyczną stylistyką, ale także wykorzystaniem najlepszej jakości materiałów. W Szwecji, Danii czy Norwegii przed kilkoma dekadami królowały meble wytwarzane z drewna teakowego i orzecha włoskiego, mosiądzu, szkła, skóry naturalnej czy rattanu. Te wysokiej jakości surowce w połączeniu z przemyślanym projektem dawały efekt, który do dziś doceniany jest przez koneserów sztuki użytkowej. Jakie modele skandynawskich mebli vintage stały się ikonami?

Charakterystycznym meblem, który pojawiał się kilkadziesiąt lat temu w niemal każdym ciekawym projekcie aranżacyjnym, jest skórzany, często regulowany fotel na podstawie z giętego drewna. Taki model, chociaż nieco przysadzisty, doskonale sprawdzi się w przestronnym wnętrzu gabinetu z klasą. Wyróżnikiem skandynawskiego retro dizajnu są także meble teakowe, np. stoły i stoliki kawowe z wąskimi nogami „patyczakami” i zaokrąglonymi blatami czy też ekstremalnie wygodne krzesła drewniane z siedziskiem z tkaniny lub skóry.

W nowoczesnym wnętrzu w stylu retro scandi czy vintage scandi nie może zabraknąć też podłużnej komody (tzw. sideboardu), np. produkowanej przez Westergaards Mobelfabrik. Meble te odznaczają się idealnym wykończeniem i ciekawymi rozwiązaniami, np. drzwiczkami roletowymi, pochwytami frezowanymi w drewnie. Rekordy popularności biją także lustra o nieregularnych, ale obłych kształtach w cienkich, minimalistycznych ramkach z mosiądzu lub drewna, a także lampy o futurystycznym wyglądzie, np. słynne modele sufitowe PH5 projektu Henningsen i Poulsena czy Nordlux Buchwalda.

Perły wzornictwa PRL-owskiego

Parafrazując słowa Mikołaja Reja, można powiedzieć, że Polacy nie gęsi, swój vintage dizajn mają. Chociaż większość mebli produkowanych w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 60. i 70. powstawała ze średniej jakości surowców (np. drewna drzew liściastych), ich siłą był doskonały projekt. W latach PRL-u meble, dodatki i oświetlenie przelewane były na papier z głów projektantów skupiających się zarówno na wyglądzie, jak i funkcjonalności i wygodzie. Meble z tego okresu jeszcze dwie, trzy dekady temu były standardowym wyposażeniem polskich domów i mieszkań. Potem, masowo wymieniane na płyty z sieci meblowych, popadły w niełaskę, aby przed dekadą powrócić na salony w wielkiej chwale. Na niektóre modele mają do dziś chrapkę kolekcjonerzy, miłośnicy dobrego dizajnu czy osoby pragnące stworzyć niebanalne wnętrze. Które konkretnie?

Wśród foteli z okresu PRL dużym zainteresowaniem cieszą się modele: RM58 Romana Modzelewskiego, R1378 lub R360 Janusza Różańskiego czy 366 Józefa Chierowskiego. Doskonale prezentują się w tapicerkach o mocnych, wyrazistych barwach – jako uzupełnienie współczesnego zestawu wypoczynkowego. Do nowoczesnego stołu dopasować można vintage krzesła, np. projektu Romualda Hałasa, a jako inwestycję potraktować zakup krzeseł – białych kruków – Marii Chomentowskiej. Szukasz niskiej i podłużnej komody vintage? Powstawały one w halach m.in. Bydgoskich Fabryk Mebli, Trzcianeckich Fabryk Mebli, Spółdzielni Pracy Drzwotechnika czy Świebodzińskich Fabryk Mebli. Jako dekorację eleganckich i współczesnych wnętrz można wykorzystać szkło ozdobne i użytkowe z okresu PRL, w tym wazony, patery, misy, talerze m.in. projektów Henryka Drosta, Jerzego Słuczana-Orkusza czy Wita Płażewskiego.

Włoskie i francuskie meble vintage

Ci, którym opatrzyły się meble vintage polskiej produkcji i poszukują nietuzinkowych projektów z okresu lat. 60. i 70., powinni sięgnąć po modele produkcji włoskiej czy francuskiej. Dziś osiągają one niebagatelne sumy na aukcjach i stają się ozdobą eleganckich oraz wyrafinowanych wnętrz w aranżacjach najlepszych projektantów. Czym różnią się włoskie i francuskie meble vintage od produkcji PRL-owskiej czy skandynawskiej. O ile w obu tych przypadkach kluczowe jest łączenie funkcjonalności z dizajnem, o tyle Włosi przede wszystkim stawiali na wygląd mebli, oświetlenia czy dekoracji. Ulubione surowce projektantów z południa kontynentu to naturalny kamień, np. marmur, drewno, szkło, mosiądz, ale też – zwłaszcza w latach 70. i 80. gięty, przezroczysty plastik tzw. pleksi.

Modelem, który znają wszyscy wielbiciele mebli vintage, jest nieoczywista, zaskakująca sofa Togo projektu Francuza Michaela Ducaroy. Powstały w latach 70. komplet wypoczynkowy wyglądem przypomina zagięte poduchy. Z Francji pochodzi też jeden z najbardziej klasycznych stołów vintage, a więc plastikowy, okrągły stół Tulip z jedną nogą. Jakie włoskie projekty zasługują na uwagę? Z pewnością warto współczesną aranżację uzupełnić np. o stolik kawowy ze szklanym blatem i podstawą z metalu lub marmuru lub odważny model z giętego pleksi. Do nowoczesnego, minimalistycznego stołu pasować będą również znane krzesła Kartell lub Castelli. Ozdobą mieszkania lub domu mogą być także lampy z epoki produkcji marek Mazzega, Malpertti czy Sarfatti.

Jak wprowadzić meble vintage do wnętrza? Przeczytaj nasz poradnik!


Okna Winergetic

Okna Winergetic


Poznaj nasze okna

Meble vintage w nowoczesnym wnętrzu
Do góry