Wnętrza w tylu retro
Dekoracje

Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage

Powiedzmy to wprost. Meble sprzed lat wróciły do łask. Wszystko za sprawą stylu vintage, który niepostrzeżenie od kilku lat króluje wśród trendów. To właśnie przez niego, a może właściwie… dzięki niemu, możemy cieszyć się powrotem do dawnych lat. Stare i niepotrzebne elementy wystroju wracają z nową energią. Jak sprawić, by pasowały do wnętrz w każdym stylu? 

 

Salon w stylu vintage

Metoda małych kroków

Czym charakteryzuje się styl vintage? To przede wszystkim bardzo specyficzna paleta barw. Nieco wygaszone, ale jednocześnie mocne kolory. Brązy, pomarańcze, żółcie i butelkowa zieleń. To gama, która jednak wbrew pozorom broni się sama. Wyjątkowe kolory, zamiast się zwalczać, świetnie się uzupełniają. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w dziedzinie aranżacji retro, to właśnie one stanowią idealny początek do eksperymentów. Dodatek w klimacie vintage będzie dobrym krokiem. Kolorowe kieliszki, kryształowe karafki oraz cukiernice, a do kompletu gramofon i duże wazony – najlepiej w odważnych kolorach. To cenne eksponaty, które pomogą przemycić retro klimat, a jednocześnie nie zdominują wnętrz.

 

Komoda w stylu retro

 

Postaw na nieoczywistości

Dobrym pomysłem na pierwsze eksperymenty jest również zabawa z fakturami. W stylu vintage królują specyficzne wzory. Sporo geometrii, a także motywów zwierzęcych. Nie bójmy się testowania! Sprawdźmy każdą z opcji, jednak pamiętając o tym, że nawet w vintage, co za dużo to nie zdrowo. Warto postawić na jeden motyw przewodni i to właśnie jego trzymać się w dalszej aranżacji.

 

Drewniane biurko vintage

 

Cenne znaleziska, czyli meble w stylu vintage

Dla osób, które nie boją się szaleństw, nieco więcej odważnych propozycji 🙂 Przede wszystkim meble. To one stanowią największą gratkę. Stare, często zapomniane klasyki z dawnych lat ponownie świecą triumfy. Można je znaleźć zarówno na pchlich targach, jak i w ekskluzywnych retro butikach. Kanapy, fotele, masywne komody, barki, stoliki, kredensy, sekretarzyki… To klasyka gatunku!

Niestety nie tak łatwo o wartościowy i mieszczący się w przyzwoitym budżecie zakup. Czasem na pchlim targu faktycznie można upolować jakąś perełkę, ale to nie takie proste. Zdecydowanie łatwiej znaleźć coś w internecie. Popularne serwisy to niekończące się źródło cennych zdobyczy.

Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość. Coraz więcej marek decyduje się na kolekcje, w których nowe meble są stylizowane na vintage. Warto zajrzeć do najnowszych katalogów i przekonać się, że taka tendencja dotyczy niemal wszystkich sklepów. Przy okazji zobaczymy, jak zostały one wykorzystane we wnętrzach – może to właśnie katalogowe aranżacje staną się inspiracją do dalszych zakupów. Dla pozostałych polecamy popularny serwis Instagram oraz Pinterest 🙂 Tam znajdziecie milion pomysłów!

 

Salon w stylu retro

 

Nieodłączne klasyki aranżacyjne

Mamy meble i dodatki, a więc… co dalej? Styl vintage to oczywiście coś znacznie więcej. Liczą się jeszcze konkretne aranżacje. Najbardziej klasycznym elementem jest komoda, na której ustawione są typowe dla vintage dodatki – wazony i figurki. Ustawiony w rogu pokoju fotel, a obok niego stolik lub barek, którego zawartość przywołuje na myśl dawne czasy. Do pełni kompozycji brakuje jednak elementów, które pomogą zjednoczyć całość. Ściany, podłogi i okna. Te pierwsze zazwyczaj pozostają w neutralnych barwach. Liczą się jedynie tapety na pojedynczych ścianach. Podłoga? Tutaj można się pokusić o szaleństwo i np. geometryczny wzór. W przypadku okien możemy z czystym sumieniem odejść od standardu. Liczy się kolor, a więc… Pixel w odcieniu winchester? Idealnie zgra się z gamą kolorystyczną stylu.

 

Okno Pixel Oknoplast stałe szklenie

Okno Pixel

Co dalej ze stylem vintage?

Styl vintage w ciągu ostatnich lat zyskał ogromną popularność – to fakt. Za sprawą wielu młodych projektantów stał się on trendem, który nie zniknie jeszcze przez długi czas. Odkopywanie starych mebli i ich renowacja są już elementem określonego stylu życia. Dla tych osób na projektowaniu samych wnętrz się nie kończy. Vintage to teraz również architektura, a więc powstające wokół nas domki jednorodzinne stylizowane na dawne lata. Za dużo? Przesada? Raczej nie – w końcu każdy z nas powinien mieszkać w takim miejscu, które mu odpowiada 🙂

 

Mieszkanie w stylu retro

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry