Home Baza wiedzy Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage

Meble sprzed lat, czyli jak wprowadzić styl vintage


Wnętrza w tylu retro

opublikowane 09 lis 2018

3 minuty

Powiedzmy to wprost. Meble sprzed lat wróciły do łask. Wszystko za sprawą stylu vintage, który niepostrzeżenie od kilku lat króluje wśród trendów. To właśnie przez niego, a może właściwie… dzięki niemu, możemy cieszyć się powrotem do dawnych lat. Stare i niepotrzebne elementy wystroju wracają z nową energią. Jak sprawić, by pasowały do wnętrz w każdym stylu? 

Salon w stylu vintage

Metoda małych kroków

Czym charakteryzuje się styl vintage? To przede wszystkim bardzo specyficzna paleta barw. Nieco wygaszone, ale jednocześnie mocne kolory. Brązy, pomarańcze, żółcie i butelkowa zieleń. To gama, która jednak wbrew pozorom broni się sama. Wyjątkowe kolory, zamiast się zwalczać, świetnie się uzupełniają. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w dziedzinie aranżacji retro, to właśnie one stanowią idealny początek do eksperymentów. Dodatek w klimacie vintage będzie dobrym krokiem. Kolorowe kieliszki, kryształowe karafki oraz cukiernice, a do kompletu gramofon i duże wazony – najlepiej w odważnych kolorach. To cenne eksponaty, które pomogą przemycić retro klimat, a jednocześnie nie zdominują wnętrz.  

Komoda w stylu retro

Postaw na nieoczywistości

Dobrym pomysłem na pierwsze eksperymenty jest również zabawa z fakturami. W stylu vintage królują specyficzne wzory. Sporo geometrii, a także motywów zwierzęcych. Nie bójmy się testowania! Sprawdźmy każdą z opcji, jednak pamiętając o tym, że nawet w vintage, co za dużo to nie zdrowo. Warto postawić na jeden motyw przewodni i to właśnie jego trzymać się w dalszej aranżacji.  

Drewniane biurko vintage

Cenne znaleziska, czyli meble w stylu vintage

Dla osób, które nie boją się szaleństw, nieco więcej odważnych propozycji :) Przede wszystkim meble. To one stanowią największą gratkę. Stare, często zapomniane klasyki z dawnych lat ponownie świecą triumfy. Można je znaleźć zarówno na pchlich targach, jak i w ekskluzywnych retro butikach. Kanapy, fotele, masywne komody, barki, stoliki, kredensy, sekretarzyki… To klasyka gatunku! Niestety nie tak łatwo o wartościowy i mieszczący się w przyzwoitym budżecie zakup. Czasem na pchlim targu faktycznie można upolować jakąś perełkę, ale to nie takie proste. Zdecydowanie łatwiej znaleźć coś w internecie. Popularne serwisy to niekończące się źródło cennych zdobyczy. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość. Coraz więcej marek decyduje się na kolekcje, w których nowe meble są stylizowane na vintage. Warto zajrzeć do najnowszych katalogów i przekonać się, że taka tendencja dotyczy niemal wszystkich sklepów. Przy okazji zobaczymy, jak zostały one wykorzystane we wnętrzach – może to właśnie katalogowe aranżacje staną się inspiracją do dalszych zakupów. Dla pozostałych polecamy popularny serwis Instagram oraz Pinterest :) Tam znajdziecie milion pomysłów!  

Salon w stylu retro

Nieodłączne klasyki aranżacyjne

Mamy meble i dodatki, a więc… co dalej? Styl vintage to oczywiście coś znacznie więcej. Liczą się jeszcze konkretne aranżacje. Najbardziej klasycznym elementem jest komoda, na której ustawione są typowe dla vintage dodatki – wazony i figurki. Ustawiony w rogu pokoju fotel, a obok niego stolik lub barek, którego zawartość przywołuje na myśl dawne czasy. Do pełni kompozycji brakuje jednak elementów, które pomogą zjednoczyć całość. Ściany, podłogi i okna. Te pierwsze zazwyczaj pozostają w neutralnych barwach. Liczą się jedynie tapety na pojedynczych ścianach. Podłoga? Tutaj można się pokusić o szaleństwo i np. geometryczny wzór. W przypadku okien możemy z czystym sumieniem odejść od standardu. Liczy się kolor, a więc… Pixel w odcieniu winchester? Idealnie zgra się z gamą kolorystyczną stylu.  

Okno Pixel Oknoplast stałe szklenie
Okno Pixel

Co dalej ze stylem vintage?

Styl vintage w ciągu ostatnich lat zyskał ogromną popularność – to fakt. Za sprawą wielu młodych projektantów stał się on trendem, który nie zniknie jeszcze przez długi czas. Odkopywanie starych mebli i ich renowacja są już elementem określonego stylu życia. Dla tych osób na projektowaniu samych wnętrz się nie kończy. Vintage to teraz również architektura, a więc powstające wokół nas domki jednorodzinne stylizowane na dawne lata. Za dużo? Przesada? Raczej nie – w końcu każdy z nas powinien mieszkać w takim miejscu, które mu odpowiada :)  

Mieszkanie w stylu retro

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów