Home Baza wiedzy Trendy Wiosna we wnętrzach – 4 pomysły na piękne dekoracje

artykuł poradnika "Trendy"

Wiosna we wnętrzach – 4 pomysły na piękne dekoracje


wiosna

opublikowane 11 mar 2021

4 minuty

Pierwsze wiosenne promienie słońca napawają nas optymizmem i mobilizują do zmian wystroju wnętrz. W zapomnienie na kilka miesięcy odchodzą zimowe koce o grubych splotach, poduszki z nordyckimi wzorami czy latarenki. Na pierwszy plan wysuwają się natomiast żywe kwiaty, tkaniny pokryte florystycznymi wzorami czy kwietne wieńce. Chcesz zaprosić wiosnę do domu? Podpowiadamy, jak szybko, niedrogo i łatwo stworzyć wiosenną aranżację we własnych czterech kątach.

Wiosna w domu – kwitnące gałęzie

Chyba nic bardziej nie kojarzy się z wiosną niż kwitnące drzewa i krzewy. Zamiast czekać, aż na przełomie kwietnia i maja kolorami rozkwitnie ogród, warto już teraz cieszyć się widokiem kwiatów. Jak to możliwe? Wystarczy kilka uciętych gałęzi drzew owocowych, np. wiśni, jabłoni, brzoskwini czy śliwy, albo wcześnie kwitnących drzew i krzewów ozdobnych, np. magnolii i forsycji, umieścić w wodzie. W domowym cieple w zaledwie kilka dni rozkwitną one, ciesząc oczy domowników. Kwitnące gałęzie, jako zapowiedź wiosny, można wykorzystać do obszernych bukietów, ale także do minimalistycznych kompozycji.

W pierwszym przypadku kilka gałęzi najlepiej włożyć do przezroczystego wazonu o prostej formie (np. walca) czy modnych pękatych butli imitujących gąsiory na wino i ustawić na środku stołu. W drugim wystarczy dekoracyjna butelka czy inne wąskie i wysokie naczynie, które ustawić można np. na parapecie niezasłoniętego wielkoformatowego okna o dużych przeszkleniach i wąskiej ramie. Taka wiosenna ozdoba pasować będzie do każdego stylu wnętrzarskiego. Idealnie wpisze się zwłaszcza w minimalistyczne aranżacje w stylu japandi, które łączą w sobie skandynawską przytulność z umiarem typowym dla Kraju Kwitnącej Wiśni.


Wiosenne wnętrze – kwiaty w wazonie

Szybkim, niedrogim i niezawodnym sposobem, aby zaprosić wiosnę do wnętrz, jest ozdobienie ich żywymi kwiatami kojarzącymi się z pierwszymi miesiącami po zimie. Żonkile, tulipany, hiacynty, szafirki czy krokusy dzięki swoim intensywnym barwom, przyjemnemu zapachowi i pięknemu wyglądowi w kilka sekund potrafią odmienić każde, nawet najbardziej ponure wnętrze. Można zastosować je w aranżacji wnętrz na kilka sposobów – jako kwiaty cięte w kompozycjach w wazonach czy pojemnikach, ale także – jak to przy kwiatach cebulowych – w doniczkach.

Najbardziej popularne i wymagające najmniej wysiłku są bukiety z kwiatów ciętych. Ogólnie dostępne i tanie tulipany oraz żonkile można eksponować w wazonie samodzielnie lub mieszać je z innymi gatunkami roślin cebulowych, tworząc barwne kompozycje. Najlepszy efekt wiosennego wnętrza uzyska się, stawiając takie bukiety w kilku miejscach w domu czy mieszkaniu. Na parapetach, ale też na stole, ustawić można także bardziej trwale kompozycje, w których kwiaty nie zostały odcięte od cebuli. Najczęściej dostępne są one po prostu w doniczkach, ale floryści z wyobraźnią tworzą takie kwietne dzieła sztuki również w niej oczywistych naczyniach. Co ważne, po przekwitnięciu cebule kwiatów warto właściwie przechowywać, aby za rok wykorzystać je ponownie w ogrodzie lub domowej donicy.


Wnętrze w wiosennej aranżacji – florystyczne tkaniny

Marzysz o wiosennej atmosferze we wnętrzach, ale ostatnim, o czym myślisz jest remont? Zamiast przemalowywać ściany czy przestawiać meble, wystarczy wymienić poszewki na poduszki, zasłony czy ręczniki kuchenne i łazienkowe. Poważne, przeważnie jednokolorowe tkaniny najlepiej zastąpić tymi we wzory florystyczne, zwłaszcza takie, w których występują wiosenne kwiaty. Są one nie tylko bardzo modne od kilku sezonów, ale w łatwy sposób ocieplają wnętrze i poprawiają humor domownikom. W sypialni olbrzymią różnicę zrobią nowe, kwieciste zasłony czy pościel. Jeśli wolisz bardziej stonowane aranżacje, możesz wybrać florystyczne poszewki na poduszki ozdobne leżące na łóżku.

Pokryte kwiatami poszewki sprawdzą się także na kanapie – doskonale, jeśli połączy się je z poduszkami w jednolitych, ale również intensywnych kolorach. W kuchni czy łazience wiosenną metamorfozę można przeprowadzić, wymieniając klasyczne ręczniki na nieco bardziej odważne modele z motywem kwiatowym. Na stole warto położyć ozdobiony kwitnącymi roślinami obrus oraz serwety. Bez obaw o nadmiar wzorów florystycznych – podobnie jak w ogrodzie w maju, również tutaj z pewnością pasować będą do siebie kwiaty różnych kolorów i gatunków.


Wiosenna dekoracja – wieniec na drzwi i donice z roślinami

Nie możesz doczekać się kwitnących w ogrodzie drzew, krzewów i roślin? Chcesz po zimowych, na przemian śnieżnych i pełnych pluchy dniach poczuć i pokazać wszystkim, że wiosna jest blisko? Wiosenne dekoracje warto umieścić nie tylko we wnętrzach własnego domu czy mieszkania, ale także na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych. Jakie konkretnie wiosenne ozdoby najlepiej wybrać? Można powiesić na drzwiach wejściowych do domu czy mieszkania wieniec z wiosennych gałęzi i kwiatów.

Wyobraźnia florystów jest w tym temacie niewyczerpana – od klasycznych okrągłych wieńców z kwiatami i baziami, przez kompozycje układane w małych wiklinowych koszach, po zawieszane na drzwiach dekoracje florystyczne w… kaloszach czy metalowych konewkach. Przed wejściem warto także postawić donice z pierwszymi, odpornymi na przymrozki kwiatami. Doskonale w tej roli sprawdzą się popularne bratki, pierwiosnki, tulipany, narcyzy, stokrotki ozdobne czy hiacynty. Najlepiej prezentują się kompozycje składające się z kilku donic o różnych wymiarach i wysokości. Zamiast łatwo dostępnych, ale niezbyt estetycznych plastikowych pojemników lepiej wybrać jednak modele ceramiczne.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów