Home Baza wiedzy Trendy 8 sposobów na designerskie wnętrze

artykuł 4 z 7 poradnika "Trendy"

8 sposobów na designerskie wnętrze


Designerskie wnętrze

opublikowane 13 sty 2022

4 minuty

Z przyjemnością przeglądasz zdjęcia aranżacji stworzonych przez architektów wnętrz? Zastanawiasz się, czy można uzyskać podobny efekt we własnym domu bez wsparcia projektanta? Zadanie to jest wykonalne, ale wymaga od Ciebie zastosowania się do kilku zasad. Sprawdź, jakie rady profesjonalistów przybliżą Cię do designerskiego wnętrza.

Neutralna baza

Zwróć uwagę, czym wyróżnia się większość projektów wnętrz stworzonych przez architektów. Pomieszczenia wykończone są na najwyższym poziomie, ale przeważnie stanowią neutralne tło dla nietuzinkowych mebli. W 2022 roku szczególnie modny jest styl dekoracji, który można określić delikatnym czy przytulnym minimalizmem. Stosuje się w nim kilka odcieni jednego koloru na ścianach, podłogach, sufitach oraz meblach kuchennych. Są to przede wszystkim barwy ziemi – ciepłe odcienie jasnego brązu, beżu, złamanej bieli, terakotowej czerwieni, brązowawej szarości itp.


Wyjątkowe meble

Na takim tle projektanci najczęściej eksponują konkretne meble wolnostojące o dużych gabarytach. Może to być kanapa o kontrastującym kolorze, ale też ciekawym wzornictwie i wykończeniu (np. z obiciem w tkaninie bouclé). Często w designerskim wnętrzu dostrzec można oryginalny stół z prostymi krzesłami lub minimalistyczny stół z krzesłami o wyszukanej formie. W 2022 roku szczególnie chętnie wybierane będą modele łączące naturalny kamień z drewnem naturalnym. Zanim kupisz designerski mebel, zmierz pomieszczenie. Designerskie modele potrzebują sporo przestrzeni tylko dla siebie, aby efekt był zadowalający.


Najwyższa jakość wykończenia

Być może poradę tego typu uznasz za truizm, ale warto powtarzać do znudzenia – we wnętrzach liczy się przede wszystkim jakość. Istotne jest, aby pomieszczenia, zanim zostaną umeblowane, prezentowały się jak najlepiej. Zamiast paneli wybierz elegancki parkiet lub deski podłogowe. Standardowe płytki podłogowe zamień na wielkoformatowe kafle ze wzorem marmuru lub nadal modną w 2022 roku posadzkę z polerowanego betonu czy lastriko. Ściany w kuchni czy łazience wyłóż płytkami o ponadczasowym wyglądzie. Zainwestuj w komfortowe i designerskie drzwi wewnętrzne.

Perły designu

Jeśli zależy Ci na stworzeniu designerskiego wnętrza, pamiętaj, aby „przyprawić” je odrobioną doskonałego wzornictwa. Możesz sięgnąć po nowe meble czy dodatki, albo zdecydować się na wybór pereł designu światowego lub polskiego. Mogą to być takie przedmioty jak fotel (np. R-360 Janusza Różańskiego, Tulipan Teresy Kruszewskiej), lampa podłogowa (np. PR-11 ZAOS, 1216 Apolinarego Gałeckiego), fotel inspirowany projektem Barcelona, wyciskarka do soku według projektu Starcka czy szklane i porcelanowe dekoracje (np. Prometeusz z Chodzieży, Ina i Dorota z Ćmielowa, szklane patery Asteroid). Można Pamiętaj jednak, że dom to nie muzeum. Nie przesadź z liczbą mebli czy dekoracji rodem z najlepszych pracowni rzemieślników. Wystarczy jeden wyjątkowy dodatek.

Ceramika „BOLESŁAWIEC”


Optymalne oświetlenie

Niektóre wnętrza wydają się bardziej eleganckie i lepiej urządzone od innych. Kluczem jest optymalne oświetlenie. Urządzając swój designerski salon, nie zapomnij o rozlokowaniu w nim wielu źródeł światła. Oprócz wiszącej lampy centralnej, zadbaj o to, by znalazły się w nim także światła boczne (np. kinkiety), lampy stołowe i podłogowe. Zastosuj też ważną zasadę projektantów. W pomieszczeniu postaw na jedną rzucającą się w oczy lampę o ciekawym wzornictwie, np. nad stołem lub wyspą kuchenną. Pozostałe lampy powinny być bardziej neutralne z wyglądu, a niejednokrotnie też „schowane” (np. oświetlenie wpuszczane w sufit).

Nie można zapomnieć też o naturalnym świetle w pomieszczeniu. Będzie ono nie tylko istotne dla naszego samopoczucia, ale i dla ogólnego wrażenia, jakie wywoływać będzie nasze wnętrze. Budując lub remontując dom warto więc postawić na rozwiązania sprzyjające wpuszczaniu naturalnego światła i wybierać takie modele okien jak OKNOPLAST Prismatic, Prolux czy Pixel. Oprócz parametrów, systemy te różnią się wyglądem więc można znaleźć taki produkt, który idealnie wpasuje się w naszą wizję idealnego domu.


Ciekawe rozwiązania architektoniczne

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, możesz wprowadzić design do wnętrz przez zastosowanie ciekawych rozwiązań architektonicznych. Zamiast klasycznych schodów postaw na nowoczesne i minimalistyczne wzornictwo ze stali i szkła lub ciekawy projekt, np. schody kręcone. Zamiast wąskich drzwi tarasowych zdecyduj się na całą przeszkloną ścianę. Niech takie elementy architektoniczne staną się odniesieniem dla wnętrza i jego ważnym punktem. Takim rozwiązaniem może być OKNOPLAST HST Motion. Dzięki zastosowanej technologii można tworzyć bardzo duże konstrukcje, wizualnie lekkie, jednocześnie niezwykle trwałe i stabilne.

Punkt centralny

Według projektantów wnętrz każde pomieszczenie w domu powinno mieć tzw. punkt centralny. Czym on jest? Mówiąc najprościej, to ciekawy lub piękny przedmiot, np. dzieło sztuki, mebel czy kominek, który przykuwa uwagę odwiedzających i domowników. Może to być również ciekawie wykończona ściana, np. z modną wielkoformatową tapetą. Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Jeśli we wnętrzu pojawi się zbyt wiele punktów centralnych, pomieszczenie wyda się przytłaczające i chaotyczne.


Dom to nie katalog

Ostatnia rada może wydać się nieco przekorna, ale warto pamiętać, że dom to nie salon wystawowy czy katalog. Jeśli tworzysz właśnie wystrój swojego domu, nie próbuj upodabniać go w pełni do profesjonalnych zdjęć, które widzisz w Internecie lub projektów architektów. Zamiast tego uzupełnij przestrzeń o sentymentalne dodatki, np. zdjęcia bliskich w gustownych ramkach oraz przedmioty, które zwiększą komfort życia. Tylko wtedy uda Ci się uzyskać równowagę między designerskim wnętrzem, a prawdziwym życiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów