Porady

Domowe sposoby na czyszczenie okien

Wiosna i jesień to pory roku, gdy najczęściej decydujemy się na czyszczenie okien. Zanim ujemne temperatury na stałe zagoszczą na termometrach, warto zabrać się za pielęgnację szyb. Jeśli co roku walczysz ze smugami na oknach lub spędzasz mnóstwo czasu na „dopieszczaniu” niedoskonałości, przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka patentów na skuteczne mycie okien!

Nic tak nie irytuje tuż po zakończonym czyszczeniu szyb, jak smugi w miejscach, którym poświęcaliśmy wiele pracy. Praktycznie każdy producent środków do czyszczenia zachwala swoje produkty, jako niepozostawiające śladów i zapewniające proste i szybkie mycie okien. Jak wypada to w praktyce, wiemy dobrze z autopsji. Przed Tobą kilka skutecznych sposobów na czyszczenie szyb bez konieczności sprawdzania kolejnych chemicznych produktów.

Ocet w walce o czystość

Środek, który ze względu na swój zapach jest niedoceniany w naszych domach, jednak jego skuteczność jest nieoceniona. Roztwór octu z wodą (w proporcji jeden do jednego) będzie efektywnym środkiem do czyszczenia – nie tylko okien (należy jednak pamiętać, że na niektóre powierzchnie może wpłynąć negatywnie). Ocet skutecznie poradzi sobie z tłuszczem i brudem,  dodatkowo nabłyszczy szyby, a co najważniejsze – nie pozostawia smug.

Kwaśna i skuteczna

O czym mowa? Oczywiście o cytrynie, popularnym owocu, który na co dzień gwarantuje nam dawkę witaminy C w naszych napojach i daniach, a sporadycznie może zapewnić doskonały środek do czyszczenia szyb. Na 2,5l wystarczy nam wyciśnięty (do końca!) sok z jednej cytryny. Zawarty w nim kwas pozwoli na skuteczną walkę z brudem, a na dodatek zapewni świeży aromat w pomieszczeniu.

Gazeta

Gazeta to podstawowy element, dzięki któremu wyczyścisz swoje okna bez smug. Niezależnie, czy chcesz użyć domowych środków na bazie cytryny lub octu opisanych powyżej, czy też skorzystasz z kupionych chemikaliów, przyda Ci się gazeta. Najlepsza będzie z papieru wykorzystywanego w dziennikach, a więc taka, która wchłonie spryskany na szybie środek. Wystarczy kilka razy, mocno dociskając, przetrzeć okna, a możesz mieć pewność, że szyby będą się błyszczeć!

Papierowa klasyka

Ci, którzy nie mają pod ręką starych dzienników, zawsze mogą sięgnąć po sprawdzone materiały, dostępne do kupienia praktycznie w każdym sklepie. Papierowe ręczniki – bo to o nich mowa, zapewnią dobrą chłonność pod warunkiem, że wybierzemy te z wyższej półki. Tańsze produkowane są z gorszych materiałów, które mogą spowodować odwrotny efekt – rozmażą brud na całym oknie, psując naszą pracę.

Specjalna broń – pończochy

Mało kto wie, że nylonowe pończochy poza wygodą dla damskich nóg i wyjątkowym wyglądem, mogą pełnić jeszcze jedną, ważną rolę – być doskonałym „narzędziem” do czyszczenia okien. Po wyczyszczeniu szyb, warto przetrzeć je nylonowym materiałem (zawartym właśnie w pończochach). Dzięki swojej strukturze i właściwościom, usuwa ze szkła wszelkie smugi.

Mycie okien może być proste i skuteczne, zwłaszcza kiedy skorzystamy ze sprawdzonych sposobów. Większość elementów potrzebnych do efektywnego czyszczenia szyb znajdziemy w domu, więc nie ma konieczności przeznaczania dużej ilości środków na chemikalia i dodatkowy sprzęt. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia w batalii z brudnymi oknami!




Poznaj nasze okna

Skomentuj

Domowe sposoby na czyszczenie okien

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry