Home Baza wiedzy Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?

Dom ekologiczny, a zarazem oszczędny. W jaki sposób uzyskać ten efekt?


opublikowane 15 maj 2018

3 minuty

Z roku na rok zwiększa się nasza świadomość dotycząca ekologii. Jeszcze kilkanaście lat temu życie w stylu eko było czymś jednostkowym. Dziś niemal każdy próbuje, bądź chciałby spróbować, postępować według zasad, które służą środowisku naturalnemu. Jak się okazuje ekologiczny styl życia wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasze otoczenie, ale też skutecznie pozwala obniżyć codzienne koszty utrzymania. Co zrobić, by nasz dom przeistoczył się w miejsce, w którym ekologia i oszczędność są zgranym duetem? Sprawdźcie nasze niezawodne sposoby.

Powrót do naturalności

Zacznijmy od podstaw. Chemia – zarówno w jedzeniu jak i środkach czystości – bombarduje nas z niemal każdej strony. Składy wielu produktów potrafią szokować olbrzymią ilością substancji szkodliwych zarówno dla natury jak i człowieka. Obecne na rynku środki czystości to najlepszy z najgorszych przykładów. Chcąc skutecznie zadbać o porządek w domu, nie musimy faszerować naszych wnętrz chemią. Wystarczą naturalne odpowiedniki, które równie skrupulatnie rozprawią się z brudem, zaciekami, rdzą oraz bakteriami. Najbardziej popularne to oczywiście soda, ocet, szare mydło i proszek do pieczenia, a także cytryna oraz olejki eteryczne. Wszystkie te składniki pomogą w utrzymaniu czystości, a co najważniejsze są przyjazne środowisku oraz zawartości naszego portfela. W przypadku gdy nie chcemy bawić się w przygotowywanie własnych środków czystości, możemy skorzystać z gotowych produktów. Coraz więcej marek zauważa rosnący trend na eko i wprowadza do swojej oferty naturalne odpowiedniki. Warto jednak skrupulatnie czytać składy, a nie poprzestawać wyłącznie na głównym haśle z opakowania. Większa świadomość, to znacznie większa szansa na prawdziwie ekologiczny tryb życia.

Mądre decyzje zakupowe

Ekologia to oszczędność, która kryje się pod wieloma postaciami. Zacznijmy od wieloletnich inwestycji. Dom, w którym skutecznie obniżamy codziennie koszty, to dom, w którym m.in: do maksimum niwelujemy zbędną utratę ciepła. Odpowiedni dobór okien oraz drzwi pozwala cieszyć się komfortem bez obaw o niskie temperatury, w których musimy nadmiernie ogrzewać pomieszczenia. Właściwa termoizolacja okien to klucz do sukcesu. Dobór modeli Oknoplast pozwala skutecznie zapobiegać utracie ciepła. Kolejny ważny aspekt? Energo i wodooszczędne sprzęty. Obecne technologie to ukłon w stronę ekologii. Wśród dostępnych na rynku sprzętów AGD mamy do wyboru takie, w których znajdują się przyjazne dla środowiska funkcje. Inwestycja w modele nieco droższe od tradycyjnych z początku może wydawać się zbędnym kosztem, jednak w długoletniej perspektywie to inwestycja, która szybko się zwróci. Dodatkowo przyniesie wyłącznie pozytywne rezultaty dla środowiska naturalnego.

Codzienne czynności, które zmieniają świat

Drobiazgi – jak to drobiazgi – mogą wydawać się błahe. To błędne myślenie bo właśnie od małych, codziennych zmian zależy znacznie więcej niż nam się wydaje. Co JA mogę zrobić dla środowiska naturalnego, a jednocześnie skorzystać finansowo? Po pierwsze, segregacja śmieci. To już niemal obowiązek i jasny sygnał, że jesteśmy świadomymi obywatelami. Po drugie, niwelowanie zużycia wody. Zamiast długich kąpieli wystarczy szybki prysznic. Pranie kilku t-shirtów bądź jednej bluzki to bezsens. Pralka zużyje dokładnie tyle samo wody co w przypadku pełnego bębna. Warto poczekać do momentu, w którym uzbiera się wystarczająca ilość brudnych rzeczy. Mycie zębów bądź zmywanie makijażu przy włączonym kranie? Nie ma takiej potrzeby. Po trzecie – oszczędności w domowych biurze. Dwustronne drukowanie, korzystanie z ebooków i sporządzanie dokumentów w wersji on-line. W dzisiejszych czasach wszystko może odbywać się w wirtualnym świecie, a to pozwala na skutecznie niwelowanie zużycia papieru. Po czwarte, korzystanie z płóciennych toreb podczas codziennych zakupów spożywczych. Plastikowe odpowiedniki to jeden z największych rywali środowiska naturalnego.

Zmiany zależą wyłącznie od nas. Dom, w którym kreujemy naszą rzeczywistość może być miejscem, które sprzyja środowisku naturalnemu. Skoro mamy wybór i możliwość zadbania o świat, to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać? Czasem warto przeanalizować swoje codziennie wyboru tylko po to, by ostatecznie dokonać tych właściwych. Natura na pewno będzie nam wdzięczna.  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów