Home Baza wiedzy Bezpieczna jak… brama garażowa

Bezpieczna jak… brama garażowa


Brama Dekedo Oknoplast

opublikowane 04 wrz 2020

4 minuty

Brama garażowa powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Jakie rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskanie wysokiego poziomu ochrony antywłamaniowej oraz zniwelowanie potencjalnych urazów podczas użytkowania? Zobacz na przykładzie modelu Dekedo od OKNOPLAST, który jest postrachem dla złodziei i odznacza się trwałością, bezawaryjnością oraz wygodą obsługi.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów bram garażowych. Różnią się między sobą typem, wyglądem, jakością wykonania, zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi, ceną i… poziomem bezpieczeństwa podczas użytkowania. Decydując się na bramę garażową do nowo budowanego czy remontowanego domu, pod uwagę warto wziąć nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim liczbę i jakość zastosowanych zabezpieczeń antywłamaniowych i obniżających ryzyko wystąpienia urazów podczas użytkowania. Jakie rozwiązania zastosowaliśmy w bramie garażowej Dekedo?

Zabezpieczenie bramy przed przytrzaśnięciem palców

Jeszcze kilka lat temu często słyszało się historie o przypadkowym przytrzaśnięciu palców podczas otwierania czy zamykania drzwi garażowych. Obecnie, zgodnie z normą PN-EN 13241-1:2005, nowoczesne modele bram garażowych takie jak np. Dekedo, chronią użytkowników przed takimi wypadkami. W jaki sposób? Dzięki specjalnej konstrukcji segmentów oraz zawiasu zapewnia on maksymalną ochronę przed przytrzaśnięciem palców przez bramę po wewnętrznej i zewnętrznej stronie bramy. Bramy garażowe (poszczególne segmenty) wyprofilowane są w taki sposób, że wyeliminowane jest ryzyko zgniecenia palców pomiędzy nimi.


Zabezpieczenie przed zmiażdżeniem dłoni na krawędziach

W bramie garażowej Dekedo niemożliwe jest przypadkowe przytrzaśnięcie palców czy całej dłoni pomiędzy podnoszonymi i opuszczanymi segmentami bramy a jej ościeżnicą. Jak uzyskaliśmy taki poziom bezpieczeństwa? Na całej wysokości tego modelu zastosowane są ościeżnice kątowe, nazywane ościeżnicami zamkniętymi. Szpara naturalnie powstająca pomiędzy elementami bramy jest więc zasłonięta. Pod stalową konstrukcją ościeżnicy kątowej schowane są także linki nośne bramy schowane pod metalową osłoną. W efekcie osoby korzystające z bramy, a zwłaszcza dzieci oznaczające się ciekawością świata, nie są w stanie włożyć dłoni między ramę bramy a jej skrzydło, a także dotknąć linki.


Zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem

Mniej zaawansowane technologicznie modele bram garażowych mają często tendencję do samoczynnego opadania. Może to grozić urazem głowy lub ramion osoby wchodzącej lub wychodzącej akurat z garażu. Chcesz tego uniknąć? W automatycznym modelu bramy garażowej Dekedo zastosowane jest rozwiązanie, które pozwala na ochronę przed przypadkowym uderzeniem. Jest to napęd z funkcją krawędziowej listwy bezpieczeństwa, który zatrzymuje ruch bramy i automatycznie zaczyna ją otwierać, gdy ta wykryje przeszkodę. Dzięki zastosowaniu w dolnym profilu gumowym bramy czujników optycznych (optosensorów) niemal całkowicie wyeliminowane jest przypadkowe przytrzaśnięcie nie tylko osób przebywających pod bramą, ale także przedmiotów, np. rowerów czy zabawek dziecka.


Zabezpieczenie antywłamaniowe

Brama garażowa, obok okien i drzwi zewnętrznych, jest często wykorzystywana przez złodziei, aby dostać się do środka domu. Chcesz się uchronić przed wizytą niezapowiedzianych i nieproszonych gości? Wybierz wysokiej klasy antywłamaniowej bramę garażową Dekedo. W modelu tym zastosowana jest solidna konstrukcja, a także – jako opcja za niewielką dopłatą – zestaw montażowy o klasie bezpieczeństwa RC2 (zarówno w wersji z napędem, jak i ręcznej). Brama chroniona jest m.in. przez dodatkowe wzmocnienie zamka, dodatkowe rygle obrotowe, które automatycznie ryglują się po zamknięciu bramy. Dzięki dodatkowym blachom wzmacniającym i rolkom dolnym z dłuższym trzpieniem oraz zaczepami utrudniony jest natomiast dostęp do łańcucha i odryglowania napędu, co pozwala na wyższą ochronę przed wyważeniem i podniesieniem bramy. W modelach automatycznych stosowane są także elektroniczne zabezpieczenie przed niepożądanym otwarciem, które uniemożliwia siłowe otwarcie i wyważenie skrzydła bramy. W ofercie znaleźć można również piloty z blokowymi kodami zmiennymi szyfrującymi i zabezpieczającymi sygnał pilota przed kopiowaniem.


Zabezpieczenie przed brakiem zasilania

Cenisz sobie wygodę automatycznego otwierania bramy garażowej, jednak masz obawy, co będzie się dziać w momencie braku prądu? Nie chcesz w takiej sytuacji ręcznie otwierać i zamykać bramy? Rozwiązaniem, które zabezpieczy Cię przed brakiem zasilania, jest wybór bramy Dekedo w wersji z odpłatną opcją – baterią zasilania awaryjnego Somfy do napędów tego producenta. Ten niewielki akumulator ma pojemność 1600 mAh. Pozwala na pracę napędu bramy bez konieczności poboru prądu od 5 do nawet 10 cykli otwierania i zamykania jej skrzydła w ciągu 24 godzin. Dostępny jest on z napędami.

Brama Dekedo Oknoplast w kolorze ciemny dąb

Zaawansowane zabezpieczenie przeciwawaryjne

Obawiasz się, że segmentowa brama garażowa, którą podczas otwierania przesuwa się w górę, pewnego dnia ulegnie awarii i całe skrzydło spadnie w momencie ruchu na Ciebie, Twoich bliskich lub stojący w garażu samochód? Bez strachu – model Dekedo w drzwiach do szerokości 3000 mm posiada potrójne pakiety sprężyn naciągowych i podwójne linki stalowe. W ekstremalnej sytuacji drzwi garażowe Dekedo z dwustronnym zabezpieczeniem na wypadek pęknięcia sprężyny zapobiega więc gwałtownemu opadnięciu skrzydła. W modelach powyżej 3000 mm szerokości w standardzie są sprężyny skrętne osadzone na wale. W sytuacji awarii sprężyny pozwalają nie tylko na stabilne utrzymanie skrzydła bramy garażowej, ale także na jej otwieranie, przez wypychanie do góry. W bramach o mniejszej szerokości można zastosować sprężyny skrętne zamiast naciągowych za dopłatą.

Chcesz wiedzieć więcej o bramie garażowej Dekedo od OKNOPLAST? Zobacz, w jakich wersjach i kolorach jest ona dostępna.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Dekedo

Wysokie walory użytkowe, dobre parametry izolacji termicznej – oto główne zalety bramy garażowej DEKEDO. Model DEKEDO został zaprojekowany z myślą o dużych, wolnostojących nieruchomościach. Możliwość montażu bramy o szerokości do 5500 mm pozwala na zastosowanie systemu w garażach dwustanowiskowych. Lubisz rozwiązania smart? Dla Twojego komfortu bramą DEKEDO możesz sterować z poziomu smartphone’a!

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów