Home Baza wiedzy Jak dobrać kolor bramy garażowej?

Jak dobrać kolor bramy garażowej?


opublikowane 24 mar 2021

4 minuty

Brama garażowa, przez swoją dużą powierzchnię, zazwyczaj jest elementem elewacji budynku, który najbardziej przyciąga wzrok. Zależnie od wizji architekta czy inwestora może ona zarówno wyraźnie kontrastować kolorem z barwą ścian, stolarki okiennej czy dachu, jak również idealnie się do nich dopasować. Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze koloru bramy? Podpowiadamy.

Wybór koloru bramy, zwłaszcza w garażach mieszczących się w bryle budynku, powinien być starannie przemyślany. Element ten – zależnie od typu, wybranej barwy czy rodzaju zdobień – realnie wpływa bowiem na wygląd i stylistykę całego domu. Jakim kluczem kierować się podczas wyboru barwy bramy? Do czego dopasować jej kolor – do ścian, okien, drzwi czy dachu?

Brama pasująca do okien i drzwi

W minionych latach najczęściej stosowaną metodą doboru koloru bramy było dopasowanie go do wyglądu stolarki otworowej. Nic dziwnego – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, dające zawsze przewidywalny efekt. Również dziś jest ono lubiane zarówno przez projektantów, jak i inwestorów, którzy samodzielnie chcą zdecydować o wyglądzie bramy garażowej.

Wbrew pozorom kolor bramy w takim przypadku niekoniecznie musi być identyczny jak barwa drzwi zewnętrznych i okien. Jeżeli szukasz rozwiązania nieco bardziej oryginalnego, ale dającego gwarancję dobrego wyglądu, możesz zdecydować się na bramę w tym samym kolorze, ale odcieniu o ton czy dwa ciemniejszym lub jaśniejszym niż stolarka drzwiowa i okienna. W takim przypadku z pewnością kolory będą do siebie pasować, ale wygląd budynku zostanie nieco urozmaicony.

Brama garażowa w kolorze elewacji

Obecnie coraz chętniej, zwłaszcza w projektach nowoczesnych budynków jednorodzinnych, stosowane są bramy w kolorze nawiązującym do barwy elewacji. Brama w kolorze dominującym, a więc użytym bezpośrednio na ścianie z otworem garażowym, pozwala uzyskać efekt jednolitej powierzchni. Brama dzięki temu jest zamaskowana i nie rzuca się w oczy, co sprzyja uzyskaniu efektu „czystego”, minimalistycznego wyglądu nawet w stosunkowo niedużych budynkach. Zdecydowanie najłatwiej o taki efekt, gdy ściany domu pokryte są tynkiem cienkowarstwowym . W przypadku ścian z elewacją drewnianą, ceglaną czy kamienną warto wybrać bramę w zbliżonym kolorze lakieru czy okleiny (patrz niżej – jakie kolory bram pasują do konkretnego materiału).

Ciekawym rozwiązaniem przy doborze koloru bramy w domach o dwukolorowych elewacjach, np. z kontrastującymi pasami, jest nawiązanie do barwy akcentowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak przed wszystkim w domach o dużej powierzchni, gdzie brama garażowa nie sąsiaduje bezpośrednio ze ścianą z oknami czy drzwiami wejściowymi.

Brama dopasowana do koloru dachu

Trzecią metodą wyboru optymalnego koloru bramy garażowej jest dopasowanie go do barwy dachu budynku. Najczęściej wybierany jest ten sam kolor, ale jest wiele pozytywnych przykładów na łączenie różnych jego odcieni. Rozwiązanie to stosowane jest w przypadku domów o dachach spadowych – zarówno dwuspadowych, jak i kopertowych. Niezależnie, czy pokrycie wykonane jest z dachówki, blachy czy nawet – wracających do łask – gontu czy strzechy, można pokusić się o dobranie bramy w kolorze spójnym z kolorem dominującym w górnej części budynku. Często bramy dobierane są również nie tyle do barwy pokrycia dachu, ale orynnowania czy obróbek dekarskich przy dachówkach.

Brama kontrastująca

Najtrudniejszym w realizacji, ale dającym ciekawy efekt, sposobem doboru koloru bramy jest postawienie na kontrast. Metoda ta polega na połączeniu skrajnie różnych barw ścian zewnętrznych garażu i bramy garażowe, np. ciemnych ścian z jasną bramą lub odwrotnie. Co daje zestawienie ze sobą przeciwieństw? Pozwala wydzielić garaż od dom, podkreślając jego odrębność w przypadku garażu w bryle domu. Gdy dysponujemy garażem wolnostojącym, możemy potraktować do natomiast jako zupełnie nowy projekt architektoniczny, który wyglądem powinien nawiązywać do wyglądu domu, ale może mieć zastosowane zupełnie inne rozwiązania czy barwy.

Brama garażowa Belado OKNOPLAST w kolorze antracyt


Jakie kolory bram pasują do konkretnych materiałów?

O wyborze koloru bramy najczęściej decyduje architekt budynku. W sytuacji, gdy w garażu przeprowadzany jest remont, a więc m.in. wymiana bramy garażowej na nowy model, konieczność wyboru konkretnej barwy spada na inwestora. Podpowiedzią mogą być uniwersalne połączenia barw stosowane w architekturze. Do naturalnych kamieni, zwłaszcza w jasnych barwach, najlepiej pasować będą bramy w okleinie drewnopodobnej, np. o kolorze bielonego drewna. Do cegły klinkierowej dobraną parą są klasyczne barwy – biel, zieleń, czerwień nawiązujące do tradycyjnego budownictwa. Przy elewacjach drewnianych dobrym wyborem będą bramy w okleinie drewnopodobnej w odcieniu zbliżonym do drewna na ścianach, ale również kontrastujące kolorowe lakierowane bramy, np. zielone czy niebieskie. W domach z tynkiem w ciepłym odcieniu sprawdzą się tradycyjne bramy białe i drewnopodobne, a przy budynkach z tynkiem w chłodnych barwach modne bramy w odcieniach szarości, czarne i białe.


Paleta barw bram garażowych OKNOPLAST

W OKNOPLAST doskonale wiemy, jak ważna jest możliwość zamówienia bramy w wymarzonym kolorze. Klientom decydującym się na ultraciepłą i elegancką z każdej strony bramę Belado albo ekonomiczną i estetyczną bramę Dekedo oferujemy więc naprawdę szeroki wachlarz lakierowanych wykończeń oraz wysokiej jakości oklein. Dostępne są one z powierzchnią gładką Glatt i imitującą usłojenie drewna Woddgrain, a także w 11 kolorach typowych (w tym najmodniejsze drewnopodobne i w różnych odcieniach szarości) i 11 barwach specjalnych Super Color. Szczególnie wymagający inwestorzy mogą zamówić nasze bramy w dowolnym kolorze z palety RAL, dopasowując je idealnie do projektu swojego domu.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów