Home Baza wiedzy Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

Czy przeszklony dom może być bezpieczny?


Czy duże przeszklenia są bezpieczne?

opublikowane 05 lip 2019

2 minuty

Przeszklone domy to jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Architekci mają coraz większe pole do popisu, gdyż coraz chętniej decydujemy się na innowacyjne projekty, w których zamiast ścian pojawiają się… okna! Czy takie rozwiązanie jest bezpiecznie? Sprawdźcie razem z nami.

Pięknie i praktycznie?

Obecny trend to nie przypadek. Architekci, którzy skupiają się wokół innowacyjnych rozwiązań, już dawno odeszli do standardowych projektów, w których dominują zwykłe ściany. Teraz liczy się design i to, co nietypowe. Przeszklenia to jeden z tych elementów, który towarzyszy tego rodzaju projektom.

Niecodzienny wygląd domów i mieszkań kusi wielu, ale… również zastanawia. Jakie będą straty ciepła w pomieszczeniu? Jak z wygodą, kwestią prywatności i nadmierną ekspozycją na światło? Najważniejsze pytanie… czy taki dom ochroni nas przed włamaniem? Na te zagadnienia odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Duźe przeszklenia w domu jednorodzinnym OKNOPLAST


Utrata ciepła – jak ją zniwelować?

Do problematycznych kwestii bez wątpienia można zaliczyć wysoki współczynnik utraty ciepła. W dużym uproszczeniu – w „klasycznym” projekcie odpowiednie ocieplenie ścian zapewnia dobrą temperaturę w pomieszczeniach niezależnie od pory roku. W przypadku przeszkleń trzeba do sprawy podejść naprawdę skrupulatnie. Przy wyborze okien należy wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Np. okno Winegretic Premium Passive, dzięki dodatkowym wzmocnieniom termicznym oraz trzykomorowym pakietom szybowym spełniają wymogi budynków pasywnych.

Salon z dużymi oknami OKNOPLAST


Co z prywatnością?

Komfort, wygoda, poczucie bezpieczeństwa. To one powinny towarzyszyć naszym wnętrzom. Decydując się na duże przeszklenia musimy liczyc się z tym, że bardziej eksponujemy naszą prywatność. O ile nie zasłonimy ich zasłonami czy roletami, to wziąć pod uwagę, że my i nasz dom są dobrze widoczne z zewnątrz.  Często jest tak, że przeszklone domy powstają w miejscach, w których nie ma zbyt wiele innych budynków, za to są… niezwykłe widoki!


Wnętrza, w których dominują okna to idealne rozwiązanie, gdy chcemy mieć zjawiskowy widok każdego dnia. Panorama na miasto, widok na las, a może po prostu zagospodarowany przed domem ogród? Warto jednak pamiętać, że mimo to czasem każdy potrzebuje prywatności w  swoich czterech kątach. Idealnym rozwiązaniem będą rolety zewnętrze. Rolety chronią nie tylko przed słońcem, ale…również pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Takie dodatkowe zabezpieczenie to istotny aspekt, który należy wziąć przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Okno z widokiem Oknoplast

Skuteczne zabezpieczenie gwarantuje odpowiednia klasa okien. Europejska norma dzieli je na dwie kategorie: RC1 oraz RC2. W przypadku pierwszej z nich mamy do czynienia z ochroną przeciw próbom włamania za pomocą siły kopania, uderzania, czy wyrywania. Druga klasa odporności to także ochrona przed narzędziami typu śrubokręty, obcęgi, a nawet łomy!


Przemyślane decyzje

Planując budowę wymarzonego domu warto kierować się nie tylko serce. Każda przestrzeń ma szansę uchodzić za bezpieczną, o ile wyposażymy ją w odpowiednie zabezpieczenia. Przeszklone domy również zaliczają się do tego grona :) Warto przy projektowaniu takiej przestrzeni mieć na uwadze czyhające niebezpieczeństwa i już na etapie budowy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Więcej na temat okien i ich parametrów znajduje się w najnowszym katalogu OKNOPLAST.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów