Czy duże przeszklenia są bezpieczne?
Okna

Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

Przeszklone domy to jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Architekci mają coraz większe pole do popisu, gdyż coraz chętniej decydujemy się na innowacyjne projekty, w których zamiast ścian pojawiają się… okna! Czy takie rozwiązanie jest bezpiecznie? Sprawdźcie razem z nami.

Pięknie i praktycznie?

Obecny trend to nie przypadek. Architekci, którzy skupiają się wokół innowacyjnych rozwiązań, już dawno odeszli do standardowych projektów, w których dominują zwykłe ściany. Teraz liczy się design i to, co nietypowe. Przeszklenia to jeden z tych elementów, który towarzyszy tego rodzaju projektom.

Niecodzienny wygląd domów i mieszkań kusi wielu, ale… również zastanawia. Jakie będą straty ciepła w pomieszczeniu? Jak z wygodą, kwestią prywatności i nadmierną ekspozycją na światło? Najważniejsze pytanie… czy taki dom ochroni nas przed włamaniem? Na te zagadnienia odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Duźe przeszklenia w domu jednorodzinnym OKNOPLAST


Utrata ciepła – jak ją zniwelować?

Do problematycznych kwestii bez wątpienia można zaliczyć wysoki współczynnik utraty ciepła. W dużym uproszczeniu – w „klasycznym” projekcie odpowiednie ocieplenie ścian zapewnia dobrą temperaturę w pomieszczeniach niezależnie od pory roku. W przypadku przeszkleń trzeba do sprawy podejść naprawdę skrupulatnie. Przy wyborze okien należy wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Np. okno Winegretic Premium Passive, dzięki dodatkowym wzmocnieniom termicznym oraz trzykomorowym pakietom szybowym spełniają wymogi budynków pasywnych.

Salon z dużymi oknami OKNOPLAST


Co z prywatnością?

Komfort, wygoda, poczucie bezpieczeństwa. To one powinny towarzyszyć naszym wnętrzom. Decydując się na duże przeszklenia musimy liczyc się z tym, że bardziej eksponujemy naszą prywatność. O ile nie zasłonimy ich zasłonami czy roletami, to wziąć pod uwagę, że my i nasz dom są dobrze widoczne z zewnątrz.  Często jest tak, że przeszklone domy powstają w miejscach, w których nie ma zbyt wiele innych budynków, za to są… niezwykłe widoki!


Wnętrza, w których dominują okna to idealne rozwiązanie, gdy chcemy mieć zjawiskowy widok każdego dnia. Panorama na miasto, widok na las, a może po prostu zagospodarowany przed domem ogród? Warto jednak pamiętać, że mimo to czasem każdy potrzebuje prywatności w  swoich czterech kątach. Idealnym rozwiązaniem będą rolety zewnętrze. Rolety chronią nie tylko przed słońcem, ale…również pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Takie dodatkowe zabezpieczenie to istotny aspekt, który należy wziąć przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Okno z widokiem Oknoplast

Skuteczne zabezpieczenie gwarantuje odpowiednia klasa okien. Europejska norma dzieli je na dwie kategorie: RC1 oraz RC2. W przypadku pierwszej z nich mamy do czynienia z ochroną przeciw próbom włamania za pomocą siły kopania, uderzania, czy wyrywania. Druga klasa odporności to także ochrona przed narzędziami typu śrubokręty, obcęgi, a nawet łomy!


Przemyślane decyzje

Planując budowę wymarzonego domu warto kierować się nie tylko serce. Każda przestrzeń ma szansę uchodzić za bezpieczną, o ile wyposażymy ją w odpowiednie zabezpieczenia. Przeszklone domy również zaliczają się do tego grona 🙂 Warto przy projektowaniu takiej przestrzeni mieć na uwadze czyhające niebezpieczeństwa i już na etapie budowy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Więcej na temat okien i ich parametrów znajduje się w najnowszym katalogu OKNOPLAST.


Wiosenna Wyprzedaż

Wiosenna Wyprzedaż


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry