Home Baza wiedzy Budowa domu – jak rozplanować pomieszczenia

Budowa domu – jak rozplanować pomieszczenia


opublikowane 15 wrz 2022

4 minuty

Planujesz budowę domu i zależy Ci na uzyskaniu najbardziej komfortowego układu pomieszczeń? Weź pod uwagę usytuowanie budynku względem stron świata. Od niego zależy, kiedy i w jakim stopniu do wnętrz wpadać będzie światło słoneczne. Podpowiadamy, gdzie zaplanować salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i inne pomieszczenia, aby wykorzystać w pełni naturalne światło.

Usytuowanie budynku na konkretnej działce względem stron świata to jedna z podstawowych zasad, którymi kierują się architekci. Zazwyczaj planuje się więc, aby okna pomieszczeń, z których korzysta się rano, wychodziły na stronę wschodnią, a tych, gdzie spędzamy czas po południu i wieczorem – na zachód. Takie rozlokowanie wnętrz budynku pozwala cieszyć się światłem słonecznym przez cały dzień. W sezonie grzewczym dodatkową zaletą „podążania za słońcem” jest możliwość efektywnego wykorzystania energii słonecznej do zmniejszenia rachunków za energię cieplną. Gdzie więc umieścić sypialnię, salon, kuchnię czy łazienkę?

Trzy razy o domu -wywiad
Zobacz też:

Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami

Salon i jadalnia – od południa

Salon i jadalnia są pomieszczeniami, w których w ciągu dnia spędza się najwięcej czasu. Powinny one zatem być odpowiednio doświetlone promieniami słońca w godzinach popołudniowych, gdy domownicy wracają do domu z pracy czy szkoły. Możliwe jest to dzięki usytuowaniu tych pomieszczeń od strony południowej lub południowo-zachodniej. We wnętrzach tych warto też zamontować największe przeszklenia, np. drzwi tarasowe. Dzięki nim nie tylko z łatwością wyjdzie się na taras, ale też możliwe będzie dogrzanie pomieszczeń promieniami słonecznymi jesienią czy zimą.

Salon z drzwiami tarasowymi HST Motion OKNOPLAST

Latem, gdy chcemy uniknąć przegrzania wnętrz, warto natomiast pamiętać o skutecznych przesłonach okiennych (np. roletach lub żaluzjach fasadowych OKNOPLAST, które zapewniają wentylację i chronią przed ostrym światłem).

Rolety OKNOPLAST
Zobacz też:

Sposoby na upały w domu

Łazienka – od północy

Pomieszczeniem, które nie wymaga doświetlenia przez wiele godzin w ciągu dnia, jest m.in. łazienka. Dlaczego? Najczęściej korzysta się z niej przeważnie dosyć krótko rano oraz dłużej wieczorem, gdy słońce jest już za horyzontem. Z powodzeniem można więc wnętrze to zaplanować od strony północnej lub północno-zachodniej – słynącej z najmniejszego nasłonecznienia w ciągu całej doby. W łazienkach ze ścianami skierowanymi na północ lub północny zachód najlepiej zamontować okna o mniejszych rozmiarach.

Jesienią i zimą, a więc w sezonie grzewczym, to właśnie one narażone są na najdłuższe działanie niskich temperatur i to przez nie „ucieka” z domu najwięcej ciepła. Można temu zapobiec, stosując m.in. rolety zewnętrzne (np. ciepłe rolety Luna OKNOPLAST).

Pomieszczenia gospodarcze i garaż – od północy

W słabo doświetlonej w ciągu dnia stronie północnej warto zaplanować pomieszczenia gospodarcze, np. spiżarnię, pralnię, kotłownię czy garaż. Pomieszczenia te użytkowane są krótko w ciągu dnia, przez co ich oświetlenie naturalnymi promieniami słońca nie jest kluczowe dla komfortu mieszkańców. Dodatkowo, wnętrza te przeważnie nie są ogrzewane lub utrzymywana jest w nich niższa temperatura niż w pozostałych częściach domu.

Podobnie jak w przypadku opisanej wyżej łazienki, należy w nich zastosować niewielkie przeszklenia lub nawet całkowicie z nich zrezygnować.

Kuchnia – od wschodu

Kuchnia jest pomieszczeniem, które domownicy odwiedzają co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Dobrze więc, aby miała dostęp do światła naturalnego przez kilka godzin w ciągu dnia. Zamiast lokować ją jednak od strony południowej, jak salon czy jadalnię, lepiej wybrać kierunek wschodni. Dlaczego? Ze względu na przygotowywane w tym miejscu pożywienia i wiążącą się z tym wyższą temperaturę w pomieszczeniu.

Zobacz też:

Okno w kuchni – jakie i na co zwrócić uwagę?

Dodatkowe „podgrzanie” wnętrza promieniami popołudniowego słońca (od strony południowej lub zachodniej) może sprawić, że trudno będzie w nim wytrzymać. Wychodzące na wschód okna w kuchni są więc optymalnym rozwiązaniem.

Gabinet i siłownia – od południa

Gdzie umieścić gabinet, gdy pracuje się z domu, lub inne pomieszczenia, w których spędza się czas w ciągu dnia, np. bibliotekę czy siłownię? Dobrym wyborem jest ulokowanie tego typu wnętrz po stronie południowej lub południowo-zachodniej. Dzięki takiemu układowi będą one doświetlone naturalnym światłem przez niemal cały dzień, najmocniej oczywiście po południu. Promienie słońca wpadające z zewnątrz i rozświetlające pomieszczenie z pewnością dodadzą osobom z niego korzystającym energii do działania.

Sypialnia i pokój dziecka – od wschodu

Wschód i południowy wschód to idealne kierunki dla zlokalizowania w domu sypialni – zarówno przeznaczonej dla dorosłych, jak i dla dzieci. Poranki rozpoczynane z promieniami słońca nastrajają optymistycznie do wyzwań całego dnia, ale też… ułatwiają pobudkę. Pokoje dziecinne i sypialnie rodziców z oknami wychodzącymi na wschód oświetlone są dobrze przez cały ranek i wczesne popołudnie, co kluczowe jest zwłaszcza w weekendy, gdy uczniowie nie idą do szkoły, a dorośli do pracy.

Taras – od południa

Chociaż taras nie jest pomieszczeniem domu, z pewnością stanowi ważną jego część. Gdzie go zlokalizować, aby cieszyć się komfortem podczas wypoczynku w ogrodzie? Podobnie jak salon, najlepsza będzie dla niego lokalizacja po stronie południowej domu. Dzięki temu będzie on oświetlony promieniami słońca przez większą część dnia. Miłośnicy spędzania czasu w ogrodzie o poranku powinni wybrać natomiast kierunek wschodni, a wielbiciele zachodów słońca oglądanych z własnego tarasu, zachodnią lub południowo-zachodnią.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów