Home Baza wiedzy Okno w kuchni – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Okno w kuchni – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?


opublikowane 20 lut 2022

5 minut

Kuchnia to dla wielu z nas ulubione miejsce w domu. Na jej funkcjonalność oraz panującą w niej atmosferę szczególny wpływ mają okna. Wyjaśniamy, jak dobrać okno do kuchni i na co zwrócić szczególną uwagę.

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a zdaniem niektórych – najważniejsze. Spędzamy w niej sporo czasu, przygotowując i spożywając posiłki, a niekiedy również przyjmujemy w niej gości. W modelu z kuchnią otwartą na salon stanowi centrum domowej przestrzeni, miejsce, w którym przecinają się szlaki i w którym spotykają się domownicy. Słowem jest to miejsce wyjątkowe, o które trzeba zadbać w szczególny sposób.


Na jakość wnętrza, design oraz atmosferę panującą w kuchni kluczowy wpływ mają okna. Ich parametry oraz jakość decydują o komforcie korzystania z kuchennej przestrzeni, są również istotne dla bezpieczeństwa domowników. Nad typem stolarki okiennej warto zastanowić się już na etapie projektowania domu. Inaczej będzie ona wyglądać w przypadku kuchni połączonej z tarasem, inaczej w przypadku kuchni otwartej, a inaczej w przypadku kuchni zamkniętej. Na decyzję dotyczącą okien wpływ będzie miała również orientacja przestrzenna domu i poszczególnych jego pomieszczeń.

Oczywiście wymiana stolarki na nową, lepszą, ma sens również w przypadku domów już istniejących. Wówczas jednak możliwości wyboru i dopasowania okien do oczekiwań domowników są nieco mniejsze. By rozwiać ewentualne wątpliwości, najlepiej skontaktować się z fachowcem, który przedstawi dostępne rozwiązania.

Okno do kuchni: duże czy małe?

Przy wyborze okien kwestia gabarytów jest absolutnie kluczowa. Jednak pole manewru w tej sprawie właściwie kończy się po podjęciu decyzji dotyczącej projektu samego domu. W większości przypadków odpowiednie będzie okno o dużych rozmiarach. Zazwyczaj marzy nam się przecież kuchnia jasna, oświetlona światłem naturalnym. W pogodnym wnętrzu przyjemniej spędza się czas, gotuje, spożywa posiłki.

Duże przeszklenia sprawdzą się szczególnie w sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z salonem, ponieważ umożliwią jego doświetlenie. Jednak nie zawsze stanowią one optymalne rozwiązanie. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na decyzję dotyczącą rozmiarów kuchennego okna jest z pewnością widok. Jeśli okno wychodzi na dom sąsiada, duże przeszklenie jest mniej kuszącą opcją, niż w sytuacji, gdy z kuchni widać ogród. Znaczenie ma również ekspozycja. Do kuchni wystawionej na południowy zachód będzie przenikało więcej słońca niż do kuchni wystawionej na północ – to kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę.

W grę wchodzi również potrzeba prywatności. Jeśli dom położony jest w ruchliwym sąsiedztwie, a kuchnia znajduje się w pobliżu drogi, duże przeszklenie może przyciągać wzrok wścibskich osób.


Jakie okno do kuchni: uchylno-rozwierne, przesuwne, a może fix?

Okna przesuwne świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zależy nam na oszczędności miejsca. To również dobra opcja w pomieszczeniach, w których parapet wewnętrzny stanowi powierzchnię użytkową, na której trzymamy np. naczynia, akcesoria kuchenne czy rośliny doniczkowe. Warto dodać, że okna przesuwne można wykonać na dowolnych profilach PVC.

Okna rozwierne, otwierane do wnętrza, ograniczają swobodę wykorzystania parapetu, mogą też przeszkadzać w rozmaitych czynnościach domowych – w zależności od ich usytuowania, np. gdy przylegają do blatu lub znajdują się w pobliżu zlewu. Więcej swobody zapewniają okna rozwierno-uchylne, które wystarczy uchylić w celu przewietrzenia wnętrza, jednak ich pełne otwarcie może wymagać przestawiania sprzętów kuchennych lub doniczek.

Istnieje też możliwość instalacji tzw. okien fix, czyli stałych, nieotwieranych. Takie rozwiązanie ma sens, gdy kuchnia będzie miała zapewnioną wentylację mechaniczną i jest połączona z salonem. Okna fix sprzyjają oszczędności ciepła, jednak brak możliwości ich otwarcia może okazać się uciążliwy. Warto pamiętać, że podczas gotowania powstaje dużo pary, która w słabo wentylowanym pomieszczeniu będzie się skraplała.

Okno PIXEL w systemie PSK

effiAIR – nowoczesny system wietrzenia domu

W zakresie wietrzenia pomieszczeń na szczególną uwagę zasługuje system effiAIR. To ultranowoczesne rozwiązanie, które umożliwia odstawienie skrzydła od ramy w taki sposób, że między skrzydłem a ramą, powstaje 6-milimetrowa szczelina na całej długości obwodu okna. effiAIR to system, który pozwala na komfortowe, naturalne wietrzenie. Szczególnie dobrze sprawdza się właśnie w kuchni, ponieważ umożliwia odprowadzanie pary wodnej oraz „kuchennych” zapachów i ciągłą wymianę powietrza bez pełnego otwierania okna. W pozycji odstawienia skrzydła powietrze z wnętrza wypływa górną częścią okna, a świeże napływa od dołu.

Zaletą effiAIR jest znacznie lepsza ochrona przed wiatrem i deszczem niż w przypadku okien wyłącznie otwieranych lub uchylnych. Pozycja odstawienia skrzydła chroni również przed przeciągami i trzaskaniem drzwi lub okien w sąsiednich pomieszczeniach, a nawet zabezpiecza przed „inwazją” owadów – dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania moskitiery w oknie. Warto podkreślić, że effiAIR zapewnia również bezpieczeństwo przed nieuprawnionym otwarciem okna z zewnątrz i ochronę przed włamaniem na takim samym poziomie jak przy oknie zaryglowanym (zamkniętym na klamkę).

Prezentacja systemu effiAIR w oknach Pixel OKNOPLAST


Z jakiego materiału wybrać okno do kuchni?

Do wyboru mamy zasadniczo trzy możliwości: okna z PVC, drewna lub aluminium. Te pierwsze stanowią optymalny kompromis między jakością i funkcjonalnością a ceną. Stolarka z polichlorku winylu:

 • świetnie znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, temperatura, deszcz,
 • jest odporna na działanie czynników pochodzących z wnętrza domu, jak np. para wodna,
 • skutecznie chroni przed hałasem,
 • jest funkcjonalna i łatwa w obsłudze,
 • nie sprawia trudności w utrzymaniu i konserwacji
 • jest relatywnie tania w porównaniu z produktami z innych materiałów, nawet w przypadku okien wysokiej jakości.

Oczywiście drewno i aluminium też mają swoje zalety – przede wszystkim estetyczne. Drewno świetnie sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, nawiązujących klimatem do wsi i otoczenia naturalnego. Jeśli nie chcemy martwić się o zabezpieczenie okien drewnianych przed działaniem wilgoci możemy postawić na okna z PVC i wybrać okleinę drewnopodobną. Obecnie na rynku dostępne są okleiny bardzo wysokiej jakości doskonale imitujące strukturę prawdziwego drewna. Możemy wybierać z bogatej palety odcieni, co pozwala nam znaleźć typ okleiny pasujący do gatunku drewna jaki tylko się nam zamarzy.

Co do aluminium, to jest to wymarzony materiał do wnętrz industrialnych. Okna wykonane z tego tworzywa znakomicie będą prezentować się w kuchniach nowoczesnych i awangardowych. Pasują również do przestrzeni zaprojektowanych w duchu minimalizmu. Tego typu stolarkę wybierają klienci przywiązujący wagę do designu i detalu w wystroju wnętrza. Okna aluminiowe świetnie korespondują też z niektórymi elementami wyposażenia kuchni, m.in. sprzętami AGD czy blatami. Ramy w tego typu stolarce mogą być wykończone właściwie w dowolny sposób – za pomocą folii imitujących drewno, lakierów strukturalnych czy w dowolnym kolorze z palety RAL.

Wnętrze z oknami aluminiowymi Aluhaus (Grupa OKNOPLAST)


Roleta, żaluzja czy firanka? Czym zasłonić okno w kuchni?

Kropką nad „i” w całym przedsięwzięciu związanym z wyborem i montażem okien kuchennych jest wybór odpowiednich zasłon. Pozwolą one zabezpieczyć się przed nadmiarem światła słonecznego i przegrzaniem kuchni, a także wścibskim wzrokiem sąsiada. Zasadniczo istnieją cztery opcje do wyboru: żaluzje, rolety, firanki i zasłony z materiału. Te pierwsze pozwalają regulować ilość światła wpadającego do kuchni. Te drugie, instalowane na zewnątrz, bardzo dobrze chronią przed zimnem, deszczem i wiatrem, a także słońcem. Firanki i zasłony to rozwiązanie tradycyjne – estetyczne, choć nieco mniej wygodne niż żaluzje.

Po podjęciu ważnej decyzji dotyczącej stolarki okiennej, wybór między rodzajem zasłon, jakie chcemy zastosować w oknie, powinien być już czystą rozrywką.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów