Home Baza wiedzy Otwarta kuchnia – tak czy nie?

Otwarta kuchnia – tak czy nie?


Kuchnia połączona z salonem

opublikowane 31 sie 2018

3 minuty

Coraz częściej w naszych wnętrzach decydujemy się na rozwiązania, które pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Łączymy różne pomieszczenia po to, by zyskać jedną spójną całość. Każdy dodatkowy metr mieszkania ma znaczenie, dlatego coraz większą popularność zyskują kuchnie otwarte. Co oznacza otwarta kuchnia? Jakie ma plusy i minusy? Sprawdziliśmy to dla Was.  

Otwarta kuchnia z kominkiem

Otwarta kuchnia, a styl życia

Duża przestrzeń, w której mamy jednocześnie kuchnię, jadalnię, a także salon to spore pole manewru. Jeśli nasze życie towarzyskie pełne jest spotkań ze znajomymi czy rodziną, to takie rozwiązanie będzie idealne. Otwarta kuchnia sprzyja wszelkiego rodzaju przyjęciom. Przygotowując przekąski, możemy jednocześnie brać aktywny udział w spotkaniu. Takie rozwiązanie docenią też osoby mające małe dzieci. Otwarta kuchni pozwoli mieć na oku nasze pociechy i jednocześnie przygotować coś pysznego.

Kuchnia z wyspą

Decyzja, która niesie za sobą konsekwencje

Otwarta kuchnia to kilka dodatkowych metrów i więcej możliwości. To również… kilka dodatkowych problemów. Dla osób, które chętnie gotują i spędzają czas wolny w kuchni, nie będzie niespodzianką jeśli wspomnimy o zapachach oraz porządku. Podczas gotowania nie unikniemy różnego rodzaju aromatów, które w przypadku otwartej kuchni znajdą się również w salonie. To kwestia, która może okazać się problematyczna. Dodatkowo – bałagan. Podczas gotowania niezwykle trudno o utrzymanie porządku. Brudne naczynia, stojące garnki i pełne jedzenia patelnie. To widok nie należący najprzyjemniejszych, a który przy standardowym układzie domu/mieszkania mogliśmy ukryć za zamkniętymi drzwiami kuchni.  

Jak dobrać meblem w salonie do otwartej kuchni

Spójność wystroju

Kolejny ważny aspekt to wystój. Przy projektowaniu otwartej kuchni warto pamiętać, że jest to pomieszczenie, które stanowi integralną część wnętrza. To już nie odrębne miejsce, które ma służyć wyłącznie gotowaniu. To przestrzeń, która będzie tak samo reprezentacyjna jak salon, dlatego należy zadbać o spójność obu pomieszczeń. Na dobry początek prac warto wyznaczyć priorytety. Co decyduje o harmonijnych wnętrzach? Oczywiście kolory, meble oraz elementy stałe. Wybór konkretnych odcieni pozwoli uniknąć wnętrzarskiego miszmaszu. Zarówno ściany, podłogi jak i meble powinny być dla siebie uzupełnieniem. Przy organizacji takiej przestrzeni warto zwrócić również uwagę na ilość światła. Każde pomieszczenie prezentuje się lepiej, gdy jest dobrze nasłonecznione, a im większa przestrzeń tym więcej światła potrzeba. Model PIXEL to gwarancja, że nasze wnętrza nie utoną w ciemnościach.  

Szary salon i otwarta kuchnia

Harmonijne wnętrze, czyli o czym jeszcze warto pamiętać?

Przy otwartej kuchni warto pamiętać o kilku prostych trickach, które ułatwią funkcjonowanie w takiej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest rozdzielenie pomieszczeń z pomocą niewielkiej wysepki na środku. To pozwoli wydzielić granice, a jednocześnie taka wysepka będzie dodatkowym miejscem na sprzęty kuchenne. Im więcej takich rozwiązań, a także półek oraz schowków, tym lepiej. Otwarta kuchnia, by prezentować się jak najlepiej, powinna mieć możliwie jak najmniejszą ilość rzeczy dostępnych w zasięgu wzroku. Wszelkie sprzęty, pojemniki, czy chlebak – jeżeli tylko mamy taką możliwość – powinny zniknąć z pola widzenia. To pozwoli utrzymać wrażenie czystości, a jednocześnie nie przytłoczy całości wnętrza. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem jest zabudowa sprzętów takich jak lodówka czy zmywarka. Mimo, że nowoczesne technologie łączą w sobie ciekawy design, to jednak warto unikać ich pokazywania w otwartej kuchni.  

Wyspa w salonie z kuchnią

Salon w połączeniu z kuchnią daje wiele możliwości. Nasze mieszkanie zyskuje dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać na wspólne celebrowanie chwil z naszymi bliskimi. Na nieporządek czasem warto przymknąć oko – nie bez powodu mówi się, że dom to nie muzeum. Otwarta kuchnia ma plusy i minusy. Podejmujące decyzje warto wszystkie rozważyć i wybrać takie rozwiązanie, które najbardziej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.  My jesteśmy na tak, a Ty?

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów